Купівля нерухомості нерезидентом (іноземцем)

Іноземці мають однакові права із українцями щодо купівлі нерухомості, щоправда існують певні обмеження, але вони поширюються на дуже невелику кількість об’єктів нерухомості – це земельні ділянки сільськогосподарського призначення (на разі мораторій взагалі забороняє їх купівлю). Також нерезидентів стосується обмеження придбання нерухомості з державної чи комунальної власності. Іноземні фізичні особи можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки іншого (крім сільськогосподарського) призначення поза межами населених пунктів, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності. Тим не менше, будь-яке обмеження для іноземців стосується лише фізичних осіб та юридичних осіб, що зареєстровані закордоном. Юридична особа, яка зареєстрована в Україні, і навіть, якщо 100% власності належить іноземцю – вважається резидентом України, тому на неї не поширюються жодні обмеження.

Ще один нюанс, який слід обов’язково пам’ятати при купівлі нерухомості іноземцями – це пільги, які може їм дати нерухомість, а також нюанси із поверненням коштів при продажі такої нерухомості. Щодо переваг при купівлі нерухомості нерезидентом. В ряді країн існують прямі норми, які дозволяють при купівлі нерухомості на певну суму отримати “автоматично” резидентство (право проживати на території країни, сплачувати локальні податки на рівні з громадянами тощо) або навіть громадянство. В Україні, на жаль, такого правила не існує, адже іноземці мають ті ж самі права на купівлю нерухомості, що й українці. На нашу думку, введення автоматичного отримання резиденства України та (або) громадянства, на вибір іноземця, на підставі купівлі нерухомості на скажімо суму 50 тис. доларів дало би приток інвестицій з арабських країн та інших країн, громадянство України для яких є цінним з точки зору наближеності до Євросоюзу та можливості отримання візи в закордонному паспорті після отримання громадянства України. Тим не менше, така можливість залишається опосередковано. Зокрема іноземна інвестиція у сумі 100 тис. доларів США дає право на отримання дозволу на імміграцію в Україну, що у свою чергу дозволяє отримати посвідку на постійне місце проживання. Щоправда іноземна інвестиція не теж саме, що купівля нерухомості нерезидентом. Іноземцю прийдеться зареєструвати іноземну інвестицію, а потім за ті гроші вже можна і купити нерухомість.

Інші важливі нюанси при купівлі нерухомості нерезидентом

Перш за все нотаріус буде вимагати ідентифікаційний код (який виготовляється в податковій близько 2х тижнів і потрібно для нього лише переклад паспорта іноземця). Другий важливий аспект купівлі нерухомості іноземцем – це те, що при продажі згодом цієї нерухомості можуть виникнути проблеми із поверненням коштів через безготівковий варіант та сплатою податків. Оскільки і так зараз існує вимога щодо безготівкових розрахунків на суму 150 тис. грн., то кошти іноземцю для купівлі нерухомості найкраще заводити в Україну зі свого поточного рахунку в іноземній країні (інакше їх потрібно декларувати на кордоні, щоб потім можна було легально покласти на рахунок). При цьому, якщо заводити із іноземного рахунку, то на інвестиційний рахунок тут. І тоді, якщо продаж буде відбуватися за суму, не більшу, ніж за яку було придбано нерухомість, то і податків не виникне.

Юридичний супровід іноземців (нерезидентів) в Україні, звертайтесь за Контактами та моб.: 096 002 01 00