Оформлення нерухомого майна як спадщини через суд


Існують випадки, коли отримати спадщину не так просто, як хотілось би. Як правило, оформити всі необхідні документи можна через пів року після смерті спадкодавця, це означає, що подати папери потрібно у вказаний термін і не пізніше. Іноді можливе продовження терміну спадкування ще на три місяці, передбачене чинним законодавством України. Таким чином спадкоємцю обов’язково необхідно звернутися до суду з проханням змінити термін вступу до права власності спадщини. Оформлення спадщини у 2016 році залишається без змін. У цьому році не було внесено змін до «Спадкового права» України.

Оформлення спадщини через суд

Підставами звернення до суду для отримання спадщини  можна вважати причини:

·         Пропущення термінів вступу до права власності у випадку, коли немає інших спадкоємців або вони не бажають повертати успадковане майно.

·         Зацікавлена сторона вважає, що було порушено право на отримання спадщини.

·         Зацікавлена сторона вважає заповіт не правомірним і вимагає визнати його недійсним.

Підстави для зміни терміну отримання спадку

Позаяк останнім часом судові справи про спадщину дуже поширені, спадкоємець повинен мати вагому підставу, чому він пропустив кінцеву дату вступу до права спадкування майна. Незнання закону чи проживання в іншому регіоні не вважають підставою для перегляду термінів. Краще мати документи, які будуть доказувати вагому причину зміни остаточної дати вступу у право спадкування. Підставою може бути тяжка хвороба спадкоємця, проживання в місцевості, де немає змоги надіслати заяву, глобальні катастрофи та інше.

Порушення термінів отримання спадщини

Вступити у право власності спадкового майна, опираючись на законодавство України, можна впродовж шести місяців. В окремих випадках дату можна переглянути в суді. Існує декілька підстав для продовження часу, наданого для успадкування об’єктів спадщини:

1.      У випадку помилок у документах, які необхідні для оформлення спадщини, наприклад: свідоцтво про смерть спадкодавця, свідоцтво про народження спадкоємця, документи на право власності майна загиблим, папери, які підтверджують родинний зв’язок.

2.      Коли померлий не мав документів на майно, яке переходить в спадщину або данні не були внесенні в систему державного реєстру України.

Наявність помилок у документах

Якщо в документах, які необхідні для отримання спадщини, зроблені помилки, нотаріус не зможе оформити необхідне свідоцтво. Оскільки перевірити достовірність наданих документів неможливо, спадкоємцю необхідно звернутися до установи, яка видала документ з помилками. У випадку коли неможливо внести зміни в документі, безпосередньо в установах організації, яка припустилася помилок, громадянин повинен звернутися в суд з проханням внести зміни. У заяві потрібно вказати причину необхідності виправлення помилок, наприклад: неможливість оформлення спадщини за заповітом через помилки у документі. Необхідно надати копії всіх паперів на майно: документів про родинні зв’язки, свідоцтво про смерть спадкодавця.

Якщо заява заповнена згідно з всіх норм, то розгляд справи не забере багато часу. Після отримання рішення суду, громадянин повинен звернутися до нотаріальної контори з заявою про оформлення права на спадщину.

Документи на майно відсутні або незареєстровані

Визнання права власності на спадщину за рішенням суду, дуже не проста процедура, якщо відсутні документи на спадкове майно, можливий непередбачений фінал. Якщо отримати копії документів на право власності майна загиблого, шляхом надання всіх доказів, які підтверджують право на спадок, буде не можливо в установах, спадкоємець повинен звернутися до суду. Для позивної заяви необхідно отримати довідки з усіх організацій, які будуть підтверджувати право спадкодавця на нерухоме майно. Якщо відсутні докази, суд може відхилити позов, оскілки не має вагомих підстав для розгляду справи.

Згідно з законодавством України, свідоцтво на право власності, яке було отримане до 2004 року, є дійсним навіть тоді, коли дані не були внесені до державного реєстру і нотаріус має право завіряти документи. Але до свідоцтва про отримання спадщини потрібно прикріпити витяг із реєстру України, це не можливо зробити, якщо дані не були внесені у систему. Тобто, все одно без реєстрації неможливо отримати свідоцтво на право власності. Внести документи в реєстр може тільки власник. Таким чином громадянину все одно потрібно звертатися до суду. Розгляд справи може затягнутися.

Якщо спадкодавець побудував будинок, ввів його в експлуатацію, але не зробив свідоцтво на право власності, спадкоємцю також доведеться оформляти спадщину в суді. У цьому випадку необхідно мати всі наявні документи на руках. Якщо будинок не було введено в експлуатацію, суд може постановити право на власність недобудованої будівлі, тоді спадкоємець буде вводити об’єкт в експлуатацію і отримувати документи на право власності.

Визнання заповіту недійсним

Якщо громадянин вважає, що його права на спадок були порушенні, він може звернутися до суду, щоб визнати заповіт чи вступ у право володіння спадщиною не дійсним.

Недійсним заповіт може бути визнаним у випадках:

1.      Коли заповіт був написаний людиною, яка не мала повноважень або в документі були припущенні помилки.

2.      Коли виникають сумніви, що заповіт був написаний за бажанням спадкодавця без стороннього втручання.

3.      Можливо визнати недійсною лише частину заповіту, в такому випадку інші пункти залишаються правомірними.

Якщо заповіт визнають недійсним, у право наслідування вступає людина, яка є першою в черзі на отримання спадку згідно з законодавством – член родини, близький родич, опікун. Визнати заповіт недійсним можна лише подаючи позов до суду, де розглядають усі докази та аргументи. Іншого способу визнання неправомірності заповіту чи вступу у спадок не існує.

Під час судового процесу розглядають всі нюанси щодо безпосередньо цієї справи, тому передбачити рішення не можливо.

Якщо у Вас є запитання, то ми допоможемо Вам. Звертайтесь за вказаними контактами.

 

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тетяна Кордіяка

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тарас Бачинський