Залиття квартири: порядок дій в такій ситуації

Затоплена квартира? На жаль, таке може трапитися з кожним, але не кожен з нас знає яких заходів слід вживати в момент, коли трапляється факт залиття квартири. Тому, незалежно від того за яких обставин трапилося затоплення квартири Ви маєте право вимагати відшкодування збитків, це передбачено ст. 22 п.1 Цивільного Кодексу України (далі ЦКУ), де зазначається що фізична особа, яка отримала збитки внаслідок порушення її цивільного права, має право на відшкодування таких збитків. Це звичайно загальна норма. Але є ще і “точніша” – ст. 1166 ЦКУ, у якій зазначено, що майнова шкода, яка була заподіяна внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльності особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, що була заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її спричинила. Цього достатньо, щоб довести взаємозв’язок бездіяльності по не закриттю крану і затопленням чи іншими діями і причинно-наслідковим зв’язком із затопленням.

 

Крок 1.  Одразу зафіксувати факт залиття квартири

У цьому випадку найкращим буде фото або відео зйомка (при цьому, у Ваших засобах фото та відео зйомки необхідно перевірити актуальність виставленої дати та часу. Такі матеріали будуть доказом у суді.

Крок 2. Документально зафіксувати факт затоплення квартири

Щоб засвідчити на папері результати халатності Ваших сусідів слід звернутися до ЖЕКу або до іншої експлуатаційної організації, на балансі якої обслуговується Ваш будинок (це, наприклад може бути ОСББ чи в деяких випадках забудовник) і скласти Акт про залиття квартири. Даний акт про залиття квартири повинен бути складений згідно встановленої форми, яка зазначена у Наказі від 17.05.2005 № 76 “Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій”. Тим не менше, у випадку, якщо працівники ЖЕКу відмовляються зафіксувати події в Акті, Вам необхідно звернутися до юристів. Трапляються ситуації коли будинок знаходиться у селищі, в такому випадку Акт про залиття можна скласти у довільній формі і завірити у Сільській раді, для того, щоб хоч якось зафіксувати факт затоплення. Можна спробувати залучити до складення акту, представників водоканалу чи теплоенерго, якщо є підстави вважати, що внаслідок саме їхньої недбалості відбулося затоплення або для технічного  встановлення, хто ж винуватий у залитті квартири. Акт про залиття складається комісією з представників одного з вище вказаних органів в день події або наступного дня.

Крок 3. Замовити проведення оцінки збитків затоплення квартири

В основному оцінку збитків внаслідок затоплення квартири здійснюють незалежні експерти або експертні організації (можуть і  будівельні компанії, хоча краще все-таки експертної організації висновок). Така будівельна організація може скласти кошторис необхідних будівельно-ремонтних робіт. А вже маючи кошторис, можна звернутися до експертів для підготування експертного висновку. В основному послуги експертів оплатні, але за відсутності експертного висновку щодо вартості завданої майнової шкоди, буде майже неможливо довести в суді обсяг і суму збитків, що була завдана внаслідок затоплення квартири, бо фотографії будуть лише доказом факту збитків, а вартість ремонту підтверджується кошторисом і експертним висновком.

Крок 4. Виявити хто винуватець пригоди дослідити так званий причинно-наслідковий зв’язок

Не завжди винуватим у залитті є сусід. Ще до початку судової справи і проведення оцінки збитків потрібно розібратися, хто ж справжній винуватець у затопленні. До прикладу, якщо труби розташовані не в квартирі сусіда, то і винуватцем буде швидше за все ЖЕК (чи ОСББ тощо). Так само, якщо затопив сусід, але внаслідок не своїх халатних дій, а того, що, до прикладу, стався обвал перекриття, що є відповідальністю ЖЕКу, тобто ситуації звичайно є різними.

Крок 5. Спроба домовитися. Крок 6. Звернення в суд.

Якщо винуватцями, які затопили Вашу квартиру виявляться сусіди, перш за все, слід спробувати з ними домовитися, тим більше у Ваших руках вже будуть зібрані усі необхідні документи, щоб переконати їх відшкодувати збитки завдані внаслідок затоплення квартири, якщо ж не вдасться з ними домовитися потрібно готуватися до розгляду справи у Суді. Якщо ж винуватцем виявиться ЖЕК, як свідчить практика, варто одразу звертатися до суду.

Успіху Вам!

Акт затоплення квартири ЖЕК

З питань підготування документів до суду, мирного врегулювання спору з сусідами, подання в суд та ведення судової справи про залиття квартири, звертайтеся:

Тарас Бачинський, телефони:Kyivstar +380960020100 UMC +380504317084