Кримінальна відповідальність за булінг

Поняття булінгу

Булінг – це доволі неприємне явище, що може проявлятися у різноманітних формах. Найпоширенішими формами такого знущання у наш час є булінг в інформаційному просторі – через телефони та соціальні мережі.

19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

 

Так, Закон України «Про освіту» було  доповнено пунктом, яким передбачено, що булінг (цькування) – це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Щоб булінг мав місце, необідні такі ознаки:

  • має бути навмисним – шкода іншій людині має заподіюватись навмисно
  • не є одноразовим – він систематичний та повторюваний
  • може відбуватися будь-де, особисто чи онлайн (кібербулінг), у будь-який час та спричиняти фізичну або психічну шкоду
  • може бути явним або прихованим.

Булінг є терміном, яке часто використовують для опису поведінки, яка насправді не підпадає під нього — це поняття не включає всяку вербальну чи фізичну агресію.

Наприклад: одноразова бійка чи сварка; неприязнь до когось або одноразові акти агресії; використання сексистських або расистських термінів, яке не має на меті завдати шкоди. Ця інша поведінка також є серйозною та може засмутити, але, можливо, з нею потрібно боротися по-іншому. Читайте також: тимчасовий захист в польщі для українців.

Відповідальність за булінг

За булінг передбачається цивільна, адміністративна або кримінальна відповідальність. В більшості випадків, особа буде нести адміністративну відповідальність за таке діяння (тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин). Цивільна відповідальність полягатиме у забезпеченні захисту честі і гідності та у відшкодуванні моральної шкоди.

Іноді булінг є кримінальним правопорушенням, і за його вчинення особа притягається до кримінальної відповідальності. Категорії злочинів, пов’язані з булінгом, включають напад, наклеп, поширення інформації, що порушує особисту приватність, і погрозу.

Санкції, передбачені за вищевказані кримінальні правопорушення відповідно до КК України, застосовуватимуться до кривдника з настанням 16-річного віку, у випадку, якщо в його діях наявні ознаки складу відповідного злочину. В окремих випадках, де має місце особливо жорстоке поводження, кримінальна відповідальність може наставати з 14-річного віку.

У якому випадку за булінг можуть притягнути до кримінальної відповідальності

В окремих випадках результатом булінгу може стати самогубство людини або замах на таке діяння. Тоді особу, що вчиняла булінг, можуть притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 120 КК України (кримінальна відповідальність наставатиме з 16 років; до кривдників віком з 11 до 16 років застосовуватимуться примусові заходи виховного характеру):

  • Доведення особи до самогубства або до замаху на самогубство, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, систематичного приниження її людської гідності або систематичного протиправного примусу до дій, що суперечать її волі, схиляння до самогубства, а також інших дій, що сприяють вчиненню самогубства караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 1 ст. 120 КК України);
  • Те саме діяння, вчинене щодо особи, яка перебувала в матеріальній або іншій залежності від винуватого, або щодо двох або більше осіб карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 2 ст. 120 КК України);
  • Діяння, передбачене частинами першою або другою цієї статті, якщо воно було вчинене щодо неповнолітнього карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років (ч. 3 ст. 120 КК України).

Консультація юриста

Як бачимо, проблема булінгу є досить актуальною та вона потребує вжиття заходів протидії. Частково вони були розроблені у Законі України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», що включають комплекс різних заходів. Наприклад, у керівників закладів освіти є зобов’язання повідомити органам Національної поліції про факти булінгу, в разі неповідомлення передбачена адміністративна відповідальність.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок