Перерахунок пенсії: як це відбувається

Спробуємо розібратись за яких же умов здійснюється перерахунок пенсій.

Якщо пенсіонер після виходу на пенсію продовжує працювати, то перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Також перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. При цьому слід зауважити, якщо пенсіонер працює (провадить підприємницьку діяльність), такий перерахунок пенсії проводиться після його звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Ще перерахунок здійснюється у зв’язку зі збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески,

Також в нашій країні запроваджено проведення щорічної індексації пенсій.

Індексація відбувається щороку, з 1 березня.

Так, у 2024 році прогнозований показник індексації пенсій становитиме на рівні 13%.

Консультація юриста

Довідково. Мінімальна ж пенсія з 1 січня 2024 року у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму – тепер становить 2361 грн.

Це те, що стосується звичайних пенсій за віком.

Якщо ж мова йде про перерахунок пенсій військовослужбоцям, працівникам поліції, СБУ, ДСНС тощо – там впроваджено іншим мехінізм перерахунку пенсій, а саме.

Розмір пенсії підлягає перерахунку у разі, якщо зростає розмір грошового забезпечення чинних військовослужбовців та інших прирівняних осіб.

Тобто, якщо збільшуються показники грошового забезпечення (оклад, надбавка за звання тощо) – автоматично мають збільшуватись і пенсії зазначеним категоріям пенсіонерів силових структур.

Також, слід зазначити, що 12 жовтня 2022 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі № 3-102/2021, що стосується соціальних гарантій для захисників і захисниць України.

Зазначеним рішенням  КСУ визнав неконституційними приписи статті 2 Закону № 3668 щодо обмеження максимального розміру пенсії, зазначивши про втрату ними чинності через шість місяців.

Ще хотілося б сказати, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один вид пенсії, за її вибором, а саме:

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • у зв’язку з втратою годувальника.

Також пенсіонер завжди може перейти з одного виду пенсії на інший.

Загалом, розібратись в умовах та підставах перерахунку пенсій або допомогти в реалізації такого перерахунку – завжди допоможуть юристи з відповідного напрямку діяльності.

Aвтор
ВІТАЛІЙ ПІТЕЦЬКИЙ
ВІТАЛІЙ ПІТЕЦЬКИЙ
Адвокат
Керівник практики податкового права

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок