ПІДКЛЮЧЕННЯ ДО ЕЛЕКТРОМЕРЕЖ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЩОБ НЕ ПОТРАПИТИ НА ГАЧОК РЕМ

Одним із важливих кроків до створення власного бізнесу в Україні, будь то відкриття невеликого магазину для роздрібної торгівлі чи створення великого підприємства, є електрифікація такого об’єкта. Цей процес називається підключенням до електричних мереж. Складність, тривалість і неврегульованість процедури призвели до того, що за легкістю підключення до електромереж Україна опинилася на 135 місці зі 190 можливих.
Ситуація повністю змінилася у 2017 році, після прийняття Закону «Про ринок електричної енергії». Його реалізація тривала 2 роки. За цей час НКРЕКП прийняла низку важливих нормативно-правових актів, серед яких: Правила роздрібного ринку електричної енергії, Кодекс систем розподілу, Кодекс комерційного обліку.
Пропонуємо розглянути основні зміни в порядку підключення, які відбулися за цей період.
Перш за все, нагадаємо, що існує два основних види підключення:

  • Стандарт – приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстані не більше 300 м. по прямій і до 50 кВт включно.

Стандартне підключення окремо ділиться на два етапи в залежності від необхідної потужності:

  • Перший – до 16 кВт включно;
  • Другий – від 16 до 50 кВт.
  • Нестандартність – показники відстані та потужності даного типу підключення перевищують ті, що встановлені для стандартного підключення.

Наприкінці 2018 року НКРЕКП затвердила нову Методику розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, якою встановлено фіксовані ставки для обох видів приєднання на 2019 рік, що дозволило клієнтам розраховувати вартість такої послуги індивідуально. Тарифи запрацювали 22 січня.
Проте протягом 2018 року максимальна потужність стандартного приєднання становила 160 кВт, а тарифів на нестандартне приєднання не було взагалі. Оператор системи розподілу самостійно визначав усі показники, необхідні для підключення установки споживача до електромережі. Таким чином, з’явилася можливість нажитися на нестандартному підключенні, яке часто викликало масу труднощів.
Ставки плати за приєднання визначаються за критеріями місця розташування (регіон України), рельєфу місцевості (сільська, міська), категорій надійності електропостачання, потужності, напруги в точці приєднання та кількості фаз приєднання. .
Крім того, НКРЕКП розробила спеціальний онлайн-калькулятор для визначення вартості стандартного приєднання, який розміщено на офіційному сайті Нацкомісії. За ним ви легко зможете визначити суму, яку вам доведеться заплатити за підключення до електромереж. Для цього потрібно лише заповнити необхідні значення показників у формі.
Наприклад: Вам необхідно підключити до електричних мереж м. Стрий об’єкт потужністю 20 кВт напругою 380 В ІІІ категорії надійності за трифазною схемою.
Він коштуватиме 64 104 грн з ПДВ (2671 грн. за 1 кВт потужності без ПДВ).
У вартість нестандартного приєднання також входить лінійна складова, тобто плата за кожен метр довжини лінії електропередачі певної напруги, яка будується для підключення електроустановки замовника.
Використовуючи ставки плати за нестандартне приєднання та її лінійну складову, розміщені на офіційному сайті РЕМ у Львівській області, спробуємо визначити вартість приєднання об’єкта в тому ж місті Стрий, під потужністю 55 кВт, напруга 380 В, ІІ категорія надійності, з розташуванням точки приєднання 100 метрів від діючих мереж та необхідністю будівництва повітряної лінії електропередачі 380 В.
У цьому випадку вартість 1 кВт потужності становить 3559 грн, а 1 метр лінії електропередач коштує 785 грн. Підключення об’єкта із зазначеними характеристиками коштуватиме 329 094 грн з ПДВ.
Також є ще одне нововведення. тепер послуга з приєднання до електричних мереж не включає встановлення лічильника електроенергії. Це буде зроблено за окремою угодою та за окрему плату.
Які ще деталі повинні знати споживачі електроенергії?
По-перше, замовнику не можна відмовити в приєднанні до електричних мереж за умови дотримання ним вимог розділу IV Кодексу розподільних систем, який, власне, і встановлює порядок приєднання. РЕС не має права не прийняти або не зареєструвати заявку на приєднання. До заяви додаються всі необхідні супровідні документи.
По-друге, підключення до електромереж здійснюється у встановлені терміни .
Протягом 10 днів з моменту подання заявки на стандартне приєднання замовнику надається договір та технічні умови. Після підписання договору та оплати послуги енергокомпанія має 20 календарних днів (до 16 кВт) та 30 днів (від 16 до 50 кВт) для подачі напруги в точку приєднання.
У разі перевищення встановлених термінів понад 10 днів вартість послуги зменшується на 10%, за 20 днів – на 20%. Перевищення на 120 днів тягне за собою повернення всієї вартості разом із штрафними санкціями, що, однак, не звільняє енергокомпанію від обов’язку надати послугу.
Для нестандартного підключення встановлені інші умови:

  • 120 календарних днів – для приєднання потужності до 160 кВт;
  • 230 днів – від 160 до 400 кВт;
  • 280 днів – від 400 до 1000 кВт;
  • 350 днів – від 1000 до 5000 кВт.

Вони включають час на проектування лінійної частини приєднання. За бажанням замовника така конструкція може бути виконана самостійно. Тоді термін надання послуги нестандартного підключення зменшується на кількість днів, відведених на розробку проекту.
Штрафи за перевищення нестандартних термінів підключення:

  • від 30 до 60 днів – зниження вартості послуги на 10%;
  • від 60 до 120 днів – на 20%;
  • більше 120 днів – замовнику повертається передоплата в розмірі 80% вартості послуги, підключення безкоштовне.

 Анастасія Попілевич,
молодший юрист практики корпоративного права та комплаєнс
Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери»
]]>

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок