Базова військова підготовка: хто повинен пройти

З 1 вересня 2025 року в Україні вступають в дію нові зміни в законопроекті “Про військовий обов’язок та військову службу”, згідно яким починається базова військова підготовка (БЗВП), яку повинні обов’язково пройти всі студенти та слухачі закладів вищої освіти. Також починається базова військова служба (БВС) для чоловіків, які не навчаються у вишах. Реформа військової підготовки спрямована на загальне покращення обороноздатності країни та надання молоді необхідних навичок для виживання у воєнних умовах.

Базова військова підготовка – що це?

Базова військова підготовка або скорочено БЗВП – це навчальний курс для студентів і слухачів вищих навчальних закладів України.

БЗВП складається із двох частин – теоретичної та практичної частини. З вересня 2025 року підготовка стане обов’язковою для всіх чоловіків і добровільною для жінок, якщо вони перебувають на військовому обліку.

Програма складається з двох етапів:

  • Теоретичний курс буде проводитись під час навчання у закладах освіти.
  • Практичний курс буде проходити у навчальних частинах та центрах ЗСУ.

Під час навчання учасники отримають загальні знання з тактичної, розвідувальної, психологічної підготовки, домедичної допомоги, основ військової дисципліни та поводження зі зброєю. Після завершення такого навчання, студенти будуть складати військову присягу, а також отримають військово-облікову спеціальність.

Окремо виділяють базову військову службу (БВС), яка поширюється на всіх чоловіків, та вона буде діяти замість строкової служби, але дата початку наразі невідома.

Кому потрібно пройти БЗВП та базову військову підготовку?

БЗВП є обов’язковою для всіх студентів-чоловіків віком від 18 до 25 років у закладах вищої освіти. Жінки можуть долучитися добровільно, але для цього вони мають стати на військовий облік. Ті, хто не є студентами, проходитимуть базову військову службу (БВС) замість строкової служби.

Консультація юриста

БВС є обов’язковою для всіх чоловіків віком 18-25 років, які не навчаються у вищих навчальних закладах. Жінки можуть пройти її добровільно, і за власним бажанням стати потім на військовий облік.

Звільняються від проходження навчань:

  • Особи, яких визнали непридатними за станом здоров’я.
  • Ті, хто вже проходив військову службу.
  • Ті, хто служив в армії іншої держави до отримання українського громадянства.

Студенти-чоловіки, які не пройшли БЗВП до 25 років, будуть відраховані з навчального закладу.

Скільки часу триватиме базова військова служба?

Тривалість БВС залежить від різних факторів:

  • Під час воєнного стану її тривалість складає 3 місяці (1 місяць загальновійськової підготовки та 2 місяці фахової підготовки).
  • У мирний час тривалість складає 5 місяців (3 місяці загальновійськової підготовки та 2 місяці фахової підготовки).

Студенти починають засвоювати теоретичну частину на другому курсі навчання, практичну проходитимуть під час літніх канікул (тривалістю 1 місяць).

БЗВП можна буде пройти у закладах вищої освіти та військових навчальних закладах. БВС проходитиме у навчальних центрах Збройних сил України.

Передбачається також, що чоловіки до 24 років матимуть можливість самостійно обрати рік для проходження БВС. Однак, якщо людина не з’явиться на службу без поважної причини, вона нестиме відповідальність згідно із законом.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок