Із 1 січня вступає в силу новий законопроект №12178, який передбачає повну ліквідацію МСЕК (медико-соціальної експертної комісії). За це рішення проголосували 259 депутатів, тому Верховна Рада ухвалила законопроект.
22 жовтня президент України В. Зеленський підписав новий указ, згідно з яким усі МСЕК мають бути ліквідовані до кінця 2024 року. Медико-соціальна експертна комісія, як займається встановленням групи інвалідності, буде замінена соціальними експертними командами. Вони будуть працювати у кластерних і надкластерних лікарнях.
Які зміни передбачає ліквідація МСЕК
Причиною для такого рішення у пояснювальній записці вказано те, що система МСЕК в цілому більше не відповідає сучасним запитам та нормам, які виникли після початку повномасштабного вторгнення та мобілізації. Також комісія більше не дотримується актуальних підходів для визначення інвалідності.
Також міністр охорони здоров’я вказує, що законопроєкт передбачає та інші зміни, зокрема:
- оцінювання стану здоров’я буде здійснюватись через електронну систему;
- нові команди експертів, які будуть встановлювати групу інвалідності та оцінювати стан здоров’я, будуть формуватись автоматично випадковим принципом так, щоб дані лікарів і пацієнтів були повністю прихованими;
- у випадку незгоди із рішенням команди, його можна буде оскаржити у Центрі оцінювання функціонального стану;
- дані статистики будуть доступними для спільноти та громадського моніторингу – це повинно запобігти корупції.
Всі документи, які МСЕК видала до 1 січня 2025 року, будуть залишаються чинними, і на їх основі можна буде отримати пільги, соціальні гарантії, пенсії, компенсації та інші виплати, якщо дотримуватись визначеного терміну.
На сьогодні Міністерство охорони здоров’я вже визначило 286 лікарень, у яких працюватимуть нові експертні команди. Зараз уже готові 1348 команд лікарів, до яких входить понад 4300 спеціалістів.