Українці зможуть повернути частину оплати навчання: що таке податкова знижка та що для цього треба

З 1 січня 2024 року громадяни України можуть отримати податкову знижку на витрати за навчання, які були у 2023 році. Вимоги до заявника мінімальні – потрібно бути офіційно працевлаштованим і не мати боргів по податках.

Як отримати знижку і що для цього потрібно?

 

Що таке податкова знижка?

Платники податків, згідно із Податковим кодексом, мають можливість частково повернути частину коштів, які були витрачені на навчання минулого року. Це називається податкова знижка.

Знижка формується із загального прибуткового податку, який українець виплатив. Громадяни мають право отримати повернення суми та використати їх для наступної оплати за навчання, погашення кредиту, купівлі лікарських препаратів або оплати проживання.

Максимальний розмір податкової знижки не може перевищувати 18% від внесеної за навчання суми. Хоча враховуватимуться також інші фактичні витрати, пов’язані з навчанням (якщо вони подаються документально і входять до договору), але оплата за проживання в гуртожитку сюди не входить.

Хто може отримати податкову знижки та до яких навчальних закладів вона відноситься?

Усі працевлаштовані громадяни України, включно з внутрішніми переселенцями, які платять податки та оплачували навчання минулого року, мають право претендувати на отримання податкової знижки.

Консультація юриста

Основні вимоги до тих, хто хоче отримати повернення суми – фізичні особи, якщо вони офіційно працевлаштовані, а також юридичні особи, які вносять прибутковий податок.

Використовувати знижку можна тільки тим, хто проходив навчання (і претендує на повернення суми від цього навчання) в українських навчальних закладах. У заявника не повинно бути жодних заборгованостей по податках.

Отримати знижку може:

  • сам студент, якщо він самостійно оплачував навчання, зазначений у договорі про навчання і має офіційне працевлаштування;
  • батьки учня або близькі родичі, якщо в договорі про оплату навчання вони вказані платниками.

Також можна отримати знижку тим, хто має близький ступінь споріднення, наприклад, чоловік для дружини, якщо саме він вносив оплату і має офіційне працевлаштування.

Знижка діє на навчання в будь-яких українських навчальних закладах, включно з вишами, приватними навчальними закладами (що мають акредитацію), школами, дошкільними організаціями, а також аспірантурами. Профіль навчання, факультет не має значення, але тільки якщо це не військова кафедра – вона є винятком і за оплату такого навчання не можна отримати знижку.

Процедура оформлення податкової знижки

Щоб отримати повернення суми, потрібно звернутися до Державної податкової служби за місцем проживання разом із пакетом документів:

  1. Основна заява, де будуть вказані реквізити рахунку, на який потрібно перерахувати відшкодування.
  2. Копії сторінок паспорта одержувача (студента або батьків, згідно з умовами оплати).
  3. Податкове право на майновий стан і доходи (є готова форма).
  4. Довідки про зарплату за весь минулий рік, де будуть також вказані суми податків і пільг, якщо вони є.
  5. Копія договору з навчальним закладом.
  6. Копії всіх квитанцій, які підтверджують оплату за навчання за весь рік.
  7. Якщо заяву подають близькі родичі студента або учня, то потрібні також документи, які підтвердять спорідненість.
  8. Номер облікової картки платника податків.

Готовий пакет документів розглядатиметься протягом 60 днів, і в разі позитивної відповіді, сума надійде на вказаний рахунок.

Важливо враховувати, що отримати знижку можна тільки за минулий 2023 навчальний рік, і документи треба подати до грудня 2024 року.

Якщо в пакеті документів не буде хоча б одного чека з оплати суми, то податкова служба відхилить запит на податкову знижку на навчання.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок