До 5 червня 2025 року згідно із законом всі військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, якщо раніше вони мали статус “обмежено придатний до військової служби”, зобов’язані пройти повторний медичний огляд у ВЛК.
Це пов’язано зі нововведеннями в законодавстві, яке ще раніше повністю скасувало існування статусу “обмежено придатний”, і відтепер всім потрібно заново пройти лікарняну комісію та отримати новий статус. Якщо ігнорувати вимогу, то передбачені штрафи до 25 500 грн. Але є винятки в тому, що не всім потрібно проходити повторне ВЛК.
Кому не потрібно проходити ВЛК до 5 червня?
Єдиний виняток у тому, кому потрібно пройти повторне ВЛК, стосується осіб з інвалідністю будь-якої групи.
Факт наявності відстрочки від мобілізації або бронювання не звільняє громадянина від проходження ВЛК. Також це ж стосується студентів, аспірантів, багатодітних батьків і тих, хто отримав статус обмежено придатного вже після початку повномасштабного вторгнення.
Не потрібно проходити ВЛК також тим, хто:
- віком до 25 років;
- уже не має статусу “обмежено придатний”, тобто тим, хто уже пройшов ВЛК та отримав точний статус придатного або непридатного.
Важливо також пам’ятати: якщо у військовому квитку уже є відмітка про майбутнє проходження ВЛК (відмітка поставлена ще раніше планово), наприклад, у 2026 році, але останній отриманий статус – це “обмежено придатний”, то все рівно треба пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.
Тобто всім, віком від 25 років та без наявності інвалідності, потрібно пройти ВЛК для отримання нового статусу.
Що буде, якщо не пройти ВЛК до 5 червня?
Якщо порушити строки проходження ВЛК, то законом передбачається адміністративна відповідальність. Це може бути штраф від 17 000 до 25 500 грн, а також оголошення громадянина у розшук, щоб примусово доставити його до ТЦК та СП.
Але навіть після сплати штрафу, особа не звільняється від обов’язку пройти ВЛК, і якщо знову проігнорувати необхідність отримання нового статусу, то штраф можуть виписати повторно.
Штраф не буде накладатися автоматично після 6 червня. Спочатку буде складено адміністративний протокол, розглянута справа, а потім ТЦК ухвалить рішення про накладення штрафу, але факт спроби ухилення від проходження огляду буде зафіксовано.
Можна також зазначити, що якщо не пройти ВЛК, то людина не буде вважатися автоматично придатною до служби. Згідно закону, пройти військово-лікарняну комісію потрібно обов’язково і у будь-якому випадку, тому до цього моменту особа буде вважатися “без визначеного ступеня придатності”.
Якщо направлення на ВЛК було отримано до 5 червня, але по об’єктивним та аргументованим причинам людина не змогла його пройти, то ТЦК може врахувати це як пом’якшувальну обставину. Хоча навіть у цьому випадку штраф можуть зменшити, але це не буде гарантувати повного уникнення сплати.
Скільки днів надається для проходження ВЛК?
Відповідно до закону, обов’язок пройти ВЛК діє з 4 травня 2024 року до 5 червня 2025 року включно. Такий термін визначений достатнім для повного проходження медичного огляду.
В постанові вказується, що треба не просто отримати направлення, але й фактично пройти ВЛК до 5 червня. Також відлік днів для його проходження – це не кількість днів після отримання повістки, а загальний термін, який був встановлений законом.
Якщо повістку чи направлення на ВЛК військовозобов’язаний ще не отримав, але він підпадає під законні вимоги, то треба самостійно звернутись до ТЦК чи отримати направлення через додаток Резерв+.