Податкові органи нагадали про правила та штрафи, які передбачені законодавством за порушення у сплаті єдиного соціального внеску (ЄСВ), а також зміни, які були запроваджені у зв’язку з дією воєнного стану в Україні.
Порядок нарахування та сплати ЄСВ встановлені законом №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а також вони передбачені додатковим наказом №449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску».
ЄСВ потрібно сплачувати обов’язкову та незалежно від того, який у громадянина зараз фінансовий стан. Якщо є фінансові зобов’язання перед кредиторами чи іншими особами, то в будь-якому разі сплата ЄСВ має бути пріоритетною, але це не стосується виплати зарплати.
У випадку, якщо на кінець місяця сума боргу перевищує 10 грн, то платнику буде надіслана спеціальна вимога про сплату заборгованості (недоїмки). Якщо він відразу вчасно не внесе суму протягом 10 днів, і не оскаржує документ про заборгованість, то інформація передається Державній виконавчій службі.
У випадку несвоєчасної сплати ЄСВ на боржника буде накладатись штраф – розмір складає 20% від несплаченої суми, а також буде нараховуватись пеня 0,1% за кожен день заборгованості. Треба пам’ятати, що пеня нараховується із першого дня місяця після закінчення строку своєчасного внесення ЄСВ.
Окрім штрафу за несвоєчасну сплату ЄСВ, із 1 серпня 2023 року на період дії воєнного стану, діють також наступні санкції за:
- Ухилення від взяття на облік або подання заяви із запізненням – 170 грн.
- Неналежне ведення фінансової документації (наявність порушень або відсутність документів) – штраф від 136 до 255 грн.
- Неподання або подання звітності з ЄСВ із запізненням – окремі штрафи, які встановлюються Податковим кодексом України.
Законодавство України встановлює, що ЄСВ потрібно сплатити обовязково та вчасно, а всі вимоги щодо несплачених сум є виконавчими документами.