Як оформити спадок та заповіт під час воєнного стану: отримання свідоцтва про спадщину

Спадкові правовідносини завжди будуть актуальними, оскільки питання у оформленні заповіту чи спадку неминуче торкнеться кожного з нас. В умовах воєнного стану, який характеризується непередбачуваними подіями, підвищеним ризиком для життя та порушенням роботи багатьох державних установ, громадяни прагнуть убезпечити в першу чергу власні інтереси та інтереси своїх потенційних спадкоємців. Водночас, за цей період дана галузь права неодноразово піддавалась законодавчим змінам.

Саме тому пропонуємо Вам ознайомитись з ключовими аспектами спадкування!

 

Як оформити спадщину та куди подавати заяву?

Після смерті спадкодавця виникає етап прийняття спадщини, який обмежений шестимісячним строком (починається з дня смерті особи або дня, з якого вона оголошена померлою), протягом якого Вам необхідно звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

У разі затримки у реєстрації смерті особи (пізніше ніж через 1 місяць з дня фактичної смерті) строк прийняття спадщини обчислюється з дня такої реєстрації. Дане положення діє під час дії воєнного стану та протягом 2 років з дня його припинення і було введене ЗУ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» від 08 листопада 2023 року.

Нотаріуса Ви обираєте за місцем відкриття спадщини (тобто останнє місце проживання спадкодавця, якщо ж ці дані невідомі – місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини чи основної частини рухомого майна, у разі відсутності нерухомого).

Варто зазначити, що не всім необхідно подавати заяву. Факт постійного проживання із спадкодавцем  на час відкриття спадщини – буде вважатися достатнім. Якщо ви на момент смерті спадкодавця фактично проживали з ним, а були зареєстровані за іншою адресою – не хвилюйтесь, у разі відсутності спору ви можете звернутись до суду, щоб встановити цей факт (в порядку окремого провадження). Також, якщо наявна довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем – вона буде вважатись релевантним доказом.

Консультація юриста

Заяву Ви можете подати як особисто, так і надіслати поштою (але у такому разі справжність Вашого підпису має бути нотаріально засвідчена).

Як переселенцю оформити спадщину?

На жаль, у зв’язку з активними бойовими діями, тимчасовою окупацією не у всіх населених пунктах (які є для когось місцем відкриття спадщини) нотаріуси мають змогу провадити свою діяльність.

За такої ситуації, внутрішньо переміщені особи не мали б  змоги подати заяву про прийняття спадщини (та й інші заяви) за загальними правилами, встановленими ч. 1 ст. 1269 ЦК України. Законодавець передбачив такі ситуації, й в п. 21 Перехідних Положень ЦК України зазначив, що за такої ситуації не буде помилкою звернення до нотаріуса незалежно від місця відкриття спадщини. Дана норма діє протягом воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення.

Що стосується спадкоємців, які перебувають закордоном, ось кілька порад:

  • Видавати довіреність, якою уповноважуєте особу подати заяву про прийняття спадщини – заборонено.
  • Ви можете звернутись до консульства України задля складення заяви про прийняття спадщини (даний варіант є найоптимальнішим, адже таку заяву не потрібно легалізувати (апостилювати), вона одразу оформлюється української мовою і надсилається нотаріусу в Україні)
  • Або звертайтеся за допомогою до іноземного нотаріуса (але в такому випадку до заяв, де підпис спадкоємця посвідчений іноземним нотаріусом, ставиться вимога щодо їх апостилювання).

Які документи потрібні для прийняття спадщини?

  • свідоцтво про смерть, видане органом державної реєстрації актів цивільного стану;

Якщо пред’явити даний документ неможливо – нотаріус зобов’язаний  витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.

  • паспорт громадянина України та РНОКПП;
  • за наявності – заповіт (оригінал або дублікат);
  • документи, які будуть слугувати доказами родинних звʼязків (свідоцтво про шлюб, про народження тощо).

В ході отримання свідоцтва про право на спадщину від спадкоємця вимагається подача правовстановлюючих документів на склад спадкового майна.

 

Консультація юриста

Скільки часу є на прийняття спадщини

Як ми вже зазначали раніше, на законодавчому рівні встановлений 6-місячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Якщо є інші спадкоємці, і виникнення у Вас права на спадкування залежить від того, приймуть вони спадщину чи відмовляться від неї, у такому разі строк скорочується. Тоді у Вас буде не шість, а три місяці, які будуть відраховуватися з моменту, коли інші спадкоємці відмовляться від спадщини чи не приймуть її.

Однак, трапляється всяке, тому інколи з різних причин (віддалене місце проживання, хвороба чи просто незнання) цей строк пропускають. Як не втратити спадщину у такому випадку?

У першу чергу необхідно встановлювати додатковий строк для прийняття спадщини.

Даний строк може встановлювати як суд, так і за допомогою нотаріуса.

Перше питання, яке перед Вами постане, – з ким судитися? Відповідь залежить від того, чи є інші спадкоємці. Якщо спадкоємці є – то з ними, якщо немає, або вони відмовилися від спадщини, не прийняли її – з територіальною громадою в особі місцевої ради за місцем відкриття спадщини.

Подаючи позов до суду, переконайтесь, що Ваша ситуація відповідає усім необхідним вимогам для того, щоб рішення суду було на Вашу користь:

Консультація юриста

  • Ваше право на спадкування виникло після 1 січня 2004 року;
  • інших спадкоємців або немає, або вони є, але відмовляються надавати письмову згоду на подання Вами заяви до нотаріуса для прийняття спадщини;
  • вагома причина пропущення строку.

Часто саме останній пункт стає найбільш критичним при розгляді справи. Верховний Суд пояснює, що вагомими є причини,  пов’язані  з  об’єктивними,   непереборними,   істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, узагальнюючи судову практику, підкреслив, що поважними є такі причини як довготривала хвороба, відсутність спадкоємця довгий час на території України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, відбування строкової військової служби в Збройних Силах України тощо.

Проте часто в позовах про продовження строку для прийняття спадщини можна зустріти найрізноманітніші пояснення: особа не знала про наявність спадкового майна або заповіту, досягла похилого віку, є непрацездатною.

Інколи позивачі аргументують свої вимоги тим, що не могли визначитися між собою, хто прийматиме спадщину, посилаються на скрутне фінансове становище та неможливість проїзду до місця відкриття спадщини і навіть на складні метеорологічні умови. Такі причини поважними не вважаються і шансів на прийняття спадщини Вам не додадуть.

Окремої уваги заслуговує інше цікаве обґрунтування: позивачі пояснюють, що пропустили строк для прийняття спадщини через те, що їм «неправильно роз’яснили в сільській раді порядок спадкування», мовляв, що до нотаріуса необхідно звертатися не протягом, а після спливу піврічного строку з дня смерті спадкодавця; і масово – посилання на втрату правовстановлюючих документів або відсутність оригіналів документів на спадкове майно в час подання заяви. Треба визнати, що в усіх зазначених випадках суди продовжували строк та виносили рішення на користь позивача. Втім, треба розуміти, що судова практика різниться, оскільки «поважна причина» – це, все-таки, поняття оціночне.

Також треба враховувати вимоги ч.2 ст.59 ЦПК при доказуванні поважності причин пропуску строку. Дана стаття встановлює правило, що факти, які за законом мають бути доведені конкретними встановленими видами доказів, не можна доводити іншими способами. Тобто, якщо Ви стверджуєте, що протягом строку для прийняття спадщини хворіли, то маєте представити суду належним чином завірені довідки з медичного закладу, а не привести родичів, сусідів чи інших свідків, які готові це підтвердити. Це ж стосується перебування за кордоном чи в іншому регіоні у зв’язку з відрядженням.

Що стосується позасудового шляху врегулювання даного питання – він застосовується у разі, якщо усі спадкоємці, які прийняли спадщину, подадуть письмову заяву про згоду на прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини.

Консультація юриста

Такі заяви спадкоємців мають бути подані нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину.

Бувають випадки, коли заяву надсилають поштою в останній день 6-місячного строку, і, відповідно, нотаріус її отримує після закінчення строку. Чи зобов’язаний нотаріус прийняти таку заяву? Так, така заява вважається своєчасно надісланою!

Отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом

Оформляючи спадщину за заповітом, нотаріус зобовʼязаний оцінити заповіт, перевірити – чи зареєстрований він в Спадковому реєстрі. У разі визнання заповіту недійсним – спадкування здійснюється за законом.

В заповіті спадкодавець має право заначити про наявність родинних відносин з спадкоємцями – у такому разі нотаріус має перевірити належні документи в спадкоємців, які посвідчують ці факти, до речі, про наявність останніх можна зазначити у свідоцтві (за бажанням спадкоємців).

Після того як нотаріус видав Вам свідоцтво, заповіт (його дублікат чи оригінал), який подавали спадкоємці,  залишається у спадковій справі.

Отримання свідоцтва про право на спадщину за законом

В першу чергу, нотаріус перевіряє чи наявні підстави для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва.

 

Консультація юриста

Доказами родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем можуть слугувати:

  • свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану;
  • повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису;
  • копії актових записів;
  • копії рішень суду про встановлення факту родинних та інших відносин (які набрали законної сили).

Спадкоємці можуть успадковувати спадщину за законом у визначеній черговості. Сімейний кодекс України передбачає 5 черг, кожна наступна черга набуває права на спадщину у випадках, коли: немає спадкоємців попередньої черги; спадкоємці попередньої черги позбавлені права на спадкування; спадкоємці попередньої черги не прийняли або відмовились від спадщини.

Встановлення даної черговості на законодавчому рівні не означає, що у всіх випадках спадкування буде здійснюватися саме так, адже після відкриття спадщини за допомогою договору (нотаріально посвідченого), укладеного ніж спадкоємцями, черговість може бути змінена.

Також, існує презумпція рівності часток спадкоємців. Погодивши це усно, останні мають право змінити розмір часток щодо рухомого майна. Що стосується транспортного засобу чи нерухомого майна вимагається письмова нотаріально посвідчена угода.

За умови наявності у спадковій справі всіх документів – не має перешкод для видачі свідоцтва про право на спадщину.

Але не слід забувати за обовʼязок нотаріуса, який полягає у перевірці: факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, складу спадкового майна (за потреби від спадкоємців вимагається подача документів, які підтверджують ці факти).

Що робити після отримання свідоцтва про право на спадщину?

Після того, як ви отримали свідоцтво про спадщину ваші дії залежать від виду майна. Як завершити оформлення деяких найпоширеніших видів майна, на яке ви отримали свідоцтво про право на спадщину, показуємо нижче у вигляді таблиці:

Вид спадкового майна Що робити?
Нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки) Нотаріус здійснює функції державного реєстратора та одночасно з видачею свідоцтва про право на спадщину вносить інформацію про спадкоємця як про нового власника у державний реєстр речових прав. Додатково звертатися в інші органи (БТІ тощо) не потрібно.
Транспортний засіб (автомобілі тощо) Протягом 10 днів з моменту отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець має звернутися до Сервісного центру МВС для перереєстрації транспортного засобу на своє ім’я.
Частка у статутному капіталі ТОВ протягом 1 року з дня закінчення строку для прийняття спадщини спадкоємець має звернутися до державного реєстратора та подати заяву про вступ до товариства.
Зброя Після смерті особи зброя, яка їй належала, передається на тимчасове зберігання (до 6 місяців) до органів поліції. Далі спадкоємець, який бажає залишити зброю собі, повинен отримати на неї дозвіл і разом зі свідоцтвом про право на спадщину звернутися до поліції та зареєструвати зброю на своє ім’я.
Грошовий вклад у банку Зі свідоцтвом про право на спадщину звернутися в банк і отримати майно.
Майнові права інтелектуальної власності Звернутися зі свідоцтвом про право на спадщину до ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент)

 

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок