Вихід іноземних компаній на український ринок може відбуватися двома основними способами: реєстрація представництва іноземного суб’єкта господарювання або створення окремої української компанії з іноземним капіталом.
Представництво іноземної компанії чи Товариство з обмеженою відповідальністю за українським правом?
При відкритті іноземного бізнесу в Україні, як правило, більш поширеним способом є створення юридичної особи за законодавством України, засновником якого виступатиме іноземна компанія, або ж фізична особа-іноземець. Створення представництва іноземної компанії використовується рідко.
Це пов’язано, передусім з фінансовими, часовими, організаційними затратами, а також додатковими законодавчими вимогами.
Лише державний збір за реєстрацію іноземного представництва складає 2500$, крім якого ще доведеться понести витрати на юридичний супровід, нотаріальні послуги та переклад документів. Часові затрати можуть становити більше двох місяців.
Однак, створення іноземного представництва має ряд своїх переваг: є прямі можливості перераховувати кошти на рахунок іноземної компанії, вести діяльність від її імені, валютна виручка не підлягає обов’язковій конвертації в гривню, а також немає необхідності оформляти дозволи на працевлаштування для своїх працівників, (замість них оформляються спеціальні картки).
Іноземні інвестори частіше застосовують простішу і економічно вигіднішу схему відкриття бізнесу в Україні: створення ТОВ, засновником якого виступатиме фізична чи юридична особа нерезидент.
Вартість створення української компанії є в рази нижчою, а відкрити та зареєструвати ТОВ в Україні можна за 2-3 дні.
Якщо ж іноземний інвестор вирішив створювати саме іноземне представництво в Україні, то процедура буде наступною.
Порядок реєстрації представництва іноземної компанії
Реєстрація іноземного представництва здійснюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
Документи, які необхідні для реєстрації, включають в себе:
- заяву встановленої форми, яка містить в собі усю необхідну інформацію про іноземну компанію та її представництво в Україні (дату створення, організаційну-правову форму, кількість працівників, сферу діяльності, мету відкриття представництва тощо)
- витяг з торговельного (банківського) реєстру країни, де зареєстрований головний офіс іноземної компанії.
- довідку з банку, у якому відкрито рахунок іноземного суб’єкта господарської діяльності.
- доручення на здійснення представницьких функцій в Україні, оформлене відповідно до законодавства країни, де зареєстрована компанія .
Зрозуміло, що усі документи повинні бути перекладені та легалізовані в установленому законом порядку.
Офіційний державний збір за реєстрацію представництва становить 2500 $
Строк видачі Свідоцтва про реєстрацію – 2 місяці з моменту подачі усіх документів до міністерства.
Представництво іноземної компанії не є юридичною особою і не здійснює самостійно господарської діяльності, діє тільки від імені іноземного суб’єкта господарювання, але на території України виконує свої функції згідно з українським законодавством.
Зареєстроване іноземне представництво може відкривати банківські рахунки в українських банках. Якщо іноземне представництво має намір безпосередньо здійснювати господарську діяльність на території України, воно повинне стати на облік в Державній податковій службі за місцем своєї реєстрації, та набути статусу постійного представництва.