Перед початком ведення бізнесу в Україні, окрім державної реєстрації, потрібно отримати дозвільні документи. В залежності від роду діяльності можуть знадобитись найрізноматніші види дозволів – декларації, висновки тощо. У багатьох випадках законодавством передбачено отримання ліцензії. Юристи корпоративної практики надають юридичний супровід з отримання найрізноманітніших дозвільних документів.
Продаж та виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів
Аби працювати у правовому полі та не боятись негативних санкцій у вигляді штрафів, конфіскації виготовленого тощо підприємцям, що обрали цю сферу потрібно отримати відповідну ліцензію. Процедура отримання цього виду ліцензій є доволі складною, оскільки передбачає отримання додаткових дозвільних документів, висновків тощо ще до початку самої процедури. Наприклад, для отримання ліцензії на виробництво алкогольних напоїв необхідно провести атестацію виробництва та отримати відповідний висновок. Юристи АО “Бачинський та партнери” допоможуть визначити необхідний пакет документів та розкажуть як їх отримати. Отримання ліцензії передбачає взаємодію великою кількістю державних органів та установ, а зібраний пакет документів подається до ДПС України. Термін отримання ліцензії, в залежності від конкретних умов становить від декількох тижнів до декількох місяців.
Внутрішні та міжнародні перевезення
Логістика – один із найприбутковіших та найстабільніших видів бізнесу. Наразі як ніколи є актуальними послуги з вантажних та пасажирських перевезень. Ведення цієї діяльності також вимагає отримання ліцензії. Дозвільному органу потрібно подати заяву встановленої форми, а також інформацію про транспортні засоби, водіїв тощо. Найбільш поширена помилка при отриманні цього виду ліцензій – ігнорування вимог, що встановлюються законодавством до початку самого процесу отримання. Це, наприклад, може виявитись у виборі транспортного засобу, що своїми характеристиками не задовольняє встановлені вимоги та унеможливлює отримання ліцензії. Юристи розповідають, що саме вимагається від отримувача ліцензії, тож раціонально звернутись за консультацією ще на етапі планування бізнесу.
Посередництво із працевлаштування за кордоном
Велика кількість громадян України стикнулась із необхідністю пошуку роботи закордоном. Більша частина з них потребує допомоги професіоналів, що створює сприятливий ринок для посередників у цій сфері. Від 02.11.2023 необхідність отримання ліцензії для цього виду діяльності скасовано. Натомість введено нову вимогу – подання декларації. За результатом розгляду декларації підприємцю не видадуть дозвільного документу, однак внесуть до Реєстру суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Внесення у зазначений реєстр автоматично дає право займатись цією діяльністю. У Декларації вказуються відомості про заявника, про матеріально-технічну базу (місце здійснення діяльності) а також, що дуже важливо, – інформацію про укладений зовнішньоекономічний договір (контракт) про надання послуг у сфері посередництва у працевлаштуванні, пошуку та добору працівників та реєстраційні документи іноземного суб’єкта господарювання – роботодавця у державі місцезнаходження. Усі документи, отримані від іноземних партнерів необхідно перекласти та належним чином легалізувати.
Якщо ви тільки плануєте бізнес у цій сфері – юристи допоможуть укласти потрібний договір (договори), легалізувати документи та подати декларацію.
Медична діяльність
Українське законодавство дає широкі можливості для самозайнятості медичних працівників. Це стосується як форм роботи (не обов’язково створювати відразу приватну клініку – для початку достатньо зареєструватись ФОПом та відкрити кабінет), так і видів медичної практики – можна надавати екстренну, первинну, спеціалізовану, паліативну допомогу, а також займатись медичною реабілітацією. Медична практика – це один з видів господарської діяльності, для провадження якої необхідно отримати ліцензію. Однак зробити це не так вже й просто, у багатьох випадках потрібно звернутись до юриста, аби повністю відповідати поставленим вимогам.
Освітня діяльність
Усі батьки без винятку бажають кращого своїм дітям. З метою забезпечення цієї потреби та надання якісних освітніх послуг вікриваються приватні школи та садки, рідше – приватні університети. Ліцензію видає Міністерство освіти або ж відповідна обласна адміністрація, в залежності від виду освітньої діяльності. Пакет документів у цьому випадку є доволі обширним. В залежності від виду освітньої діяльності, на який отримується ліцензія, може знадобитись подання різноманітних письмових зобов’язань / повідомлень.. Оскільки ця сфера діяльності досить ґрунтовно регламентована законодавством, потрібно відповідати багатьом вимогам.
Юристи АО “Бачинський та партнери” не лише допоможуть з’ясувати необхідні кадрові вимоги, вимоги до приміщення тощо, а й допоможуть із першими кроками у веденні освітньої діяльності. Рекомендуємо звернутись за консультацією ще на етапі планування діяльності, аби врахувати навіть найменші деталі та максимально спростити для себе процес отримання ліцензії.
Охоронна діяльність
Охоронна діяльність доволі актуальна, але водночас складна справа. Якщо Ви вирішили започаткувати власний бізнес у цій сфері – будьте готові до збору величезного пакету документів, щоб отримати дозвіл на проведення діяльності (ліцензію). Найголовніше, що потрібно врахувати при отриманні цього виду ліцензії – правильний підбір кадрів. Ліцензійні умови ставлять чіткі вимоги щодо кваліфікації охоронників, фахівців з організації охоронних заходів та працівників, що працюють на пунктах централізованого спостереження. При наймі таких працівників Ви повинні отримати від них такі документи: документи, що підтверджують проходження психіатричного огляду, довідку про відсутність судимостей, довідку про відсутність обмежень для виконання роботи за станом здоров’я, копію паспорта громадянина України та документ, що підтверджує кваліфікацію. Рекомендуємо звернутись до кваліфікованого юриста, щоб вчасно зібрати усі необхідні документи, адже подання неповного пакету документів є підставою для відмови у наданні ліцензії, а це втрачені кошти та час.
Туроператорська діяльність
Надання туристичних послуг також потребує отримання ліцензії. Зверніть увагу, що керівник компанії, що надає туроператорські послуги має відповідати специфічним умовам. А саме: мати вищу освіту та стаж роботи у сфері не менше 3-х років або вищу освіту в туристичній сфері. Окрім цього у штаті має бути не менше 30% працівників, що мають стаж роботи у туристичній сфері не менше 3-х років або вищу освіту у цій самій сфері. Оскільки безпека подорожуючих понад усе, законодавством ставиться вимога укласти договір із страховою компанією про обов’язкове страхування туристів. Щоб отримати ліцензію та почати роботу у найкоротший термін – доцільно звернутись до юриста, який проведе усю підготовчу роботу та надасть повний супровід в отриманні ліцензії.
Експлуатаційні дозволи, реєстрація потужностей
Здійснюючи виробництво харчових продуктів виробники стикаються з необхідністю реєстрації потужностей або отриманням експлуатаційних дозволів, якщо вони мають справу з харчовими продуктами тваринного походження. Робити це потрібно ще до початку реалізації продукції. Зереєструвати потужності значно легше, ніж отримати експлуатаційний дозвіл, адже для його отримання потрібно опрацювати великий об’єм технічної документації та пройти інспекцію на встановлення достовірності даних, зазначених у заяві на отримання дозволу. Перша особливість зумовлена необхідністю детально описати у заявці виробничий процес, устаткування що використовуватиметься.
Юристи АО “Бачинський та партнери” допоможуть із заповненням заявки, а також нададуть супровід при проведенні інспекції.
Спецводокористування
Нерідко у виробничого підприємства може виникнути потреба у великій кількості води. Один із шляхів вирішення цієї проблеми – використання природних ресурсів, тобто води з річок, водосховищ тощо. Таке використання водних ресурсів потребує отримання дозволу від територіального підрозділу Державного агентства водних ресурсів України. Для цього подається відповідна заява та додатки у вигляді технічної документації. Врахуйте, що перед подачею пакету документів необхідно провести детальні розрахунки та обґрунтувати необхідність використання води. У цьому випадку до юриста потрібно звернутись, щоб зібрати повний пакет документів та правильно заповнити заяву.
Інші ліцензії та дозвільна документація
Для легального ведення бізнесу можуть знадобитись й інші документи. Найяскравішим прикладом є пожежна декларація. Її потрібно подавати перед початком роботи усім суб’єктам господарювання, як юридичним особам, так і ФОПам. У декларації зазначаються технічні характеристики приміщення / будівлі, стан їх утримання, наявність та стан утримання прилеглої території, наявні засоби та системи пожежогасіння. Визначення необхідних первинних засобів та систем пожежогасіння потребує вивчення великої кількості будівельних норм, тож рекомендуємо делегувати цю роботу юристу, який розкаже як організувати пожежну безпеку відповідно до вимог законодавства у Вашому конкретному випадку.
Спеціаліст АО “Бачинський та партнери” проведе вичерпну консультацію щодо того, які дозвільні документи / ліцензії необхідні для Вашої діяльності та опише процес їх отримання. Після отримання усієї необхідної інформації з Вашої сторони, юрист приступить до розробки документів та їх подачі, а також вестиме необхідну комунікацію із дозвільними органами. За необхідності надаватимуться додаткові консультації.