Нові обов’язки роботодавців у процесі мобілізації

Постанова Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року суттєво розширила коло обов’язків роботодавців у забезпеченні процесу мобілізації працівників-військовозобов’язаних. Тепер роботодавці не лише повинні повідомляти працівників про необхідність з’явитися до територіальних центрів комплектування (ТЦК), але й безпосередньо вручати їм повістки та забезпечувати їх доставку до призовних пунктів.

Порядок вручення повісток та інформування працівників

Згідно з постановою, роботодавці зобов’язані діяти в такій послідовності:

 1. На вимогу військової адміністрації або ТЦК видати наказ про оповіщення працівників-резервістів та військовозобов’язаних про проведення мобілізаційних заходів.
 2. У наказі мають бути чітко визначені:
  • Підстава та мета видання наказу
  • Список працівників, яких стосується оповіщення
  • Місце, час та спосіб доставки працівників до ТЦК
  • Уповноважені особи, що вручатимуть повістки
 3. Безпосередньо вручити повістки працівникам під їх особистий підпис.
 4. Протягом трьох днів проінформувати ТЦК про результати оповіщення працівників.

Забезпечення доставки працівників до ТЦК

Окрім вручення повісток, роботодавці тепер зобов’язані забезпечувати транспортування працівників до територіальних центрів комплектування. У разі надходження відповідної вимоги від військової адміністрації або ТЦК, роботодавець має організувати:

 1. Доставку працівників до ТЦК транспортними засобами підприємства або найнятим транспортом.
 2. Врахування часу, необхідного для доставки працівників до ТЦК та їх повернення на роботу після оформлення документів.

Інформування про відмову від повісток та звільнення

Постановою також передбачено, що роботодавці мають інформувати територіальні центри комплектування про працівників, які:

 1. Відмовилися від отримання повістки про мобілізацію.
 2. Подали заяву про звільнення з роботи після отримання повістки.

Надання такої інформації до ТЦК є обов’язковим для роботодавців і допоможе військовим органам ефективніше відстежувати процес мобілізації.

Відповідальність за невиконання обов’язків

Варто зазначити, що невиконання роботодавцями обов’язків, визначених постановою №560, може мати правові наслідки. Відповідно до статті 336 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неповідомлення військовозобов’язаних про виклик до військкомату карається штрафом. Також можливе притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності за перешкоджання виконанню законних вимог посадових осіб під час мобілізації.

Таким чином, нова постанова покладає на роботодавців значну відповідальність у процесі мобілізації працівників. Вони зобов’язані вручати повістки, забезпечувати доставку до ТЦК та інформувати про випадки ухилення від мобілізації. Ці заходи спрямовані на підвищення ефективності мобілізаційної кампанії та забезпечення укомплектованості Збройних Сил України.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок