Успішний кейс щодо уникнення адміністративного правопорушення

Адвокати АО «Бачинський та партнери» беруться навіть за найскладніші справи. За допомогою звернувся чоловік, щодо якого  було складено протокол про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 та  ч.4 ст. 130 КУпАП.  

Санкція статті передбачає чималий штраф або арешт з позбавленням права керування транспортними засобами на три роки, що було б критично, оскільки клієнт працює водієм міжнародних перевезень.  

Отже, фабула справи в стилі «екшен»: вечірній час, ліхтарі,  багатоквартирний будинок, під яким  жіночки  вигулюють песиків і стають очевидцями того, що  автомобіль на чималій швидкості перелітає через газон і залишає за собою довгий чорний слід розлитого мастила.  Свідки звісно  вирішили, що водій п’яний, та почали знімати  водія та пасажирів на відео, яке одразу виклали  в мережу Інтернет та викликали патрульну поліцію. 

Зі слів клієнта, він  тверезий з друзями повертався додому. В певний момент авто втратило керування, а саме, кермо майже не поверталося і він, як досвідчений водій зробив все, щоб відвернути можливе завдання шкоди  іншим транспортним засобам, які стояли припарковані, та обрав на його думку, єдино правильну траєкторію для цього – через  газон.  Зупинившись, клієнт почув крики сусідок, звинувачення у нетверезому водінні та побачив витік мастила. Потреби залишатися біля автомобіля чи викликати поліцію він не вбачав, оскільки шкоду нікому не завдав.

Переживши стрес від конфлікту з сусідками клієнт пішов в гості де став вживати алкогольні напої. 

Коли поліціянти прибули на місце події, клієнт вже був добряче п’яний, а отже сміливий, тому відмовлявся надавати свої документи, вимагав безоплатного адвоката, кричав про свої права.  Далі було адміністративне затримання особи,  кайданки, тривале перебування у відділку поліції, де поліцейські не знали за якою частиною статті мають складати протокол.  Після довгих консультацій склали два протоколи за статтями 124 та  130 КУпАП ч.4.   

Окремо слід зазначити, що адвокат з Центру надання безоплатної правової допомоги так і не прибув до відділку поліції.

Консультація юриста

Складність обрання лінії захисту в цій справі полягала у формальній «винуватості» водія в ДТП, оскільки мало місце порушення ПДР (їздити по газонах заборонено), і мав місце витік мастила, як результат можливого пошкодження транспортного засобу.

Головним завданням захисту  було довести відсутність факту ДТП, а отже й обов’язку не вживати алкогольні напої після події.   

Позиція захисту полягала в тому, що порушення ПДР  (виїзд на бордюр та газон)  було крайньою необхідністю, з метою відвернути більшу шкоду.

Із Сихівської районної адміністрації ЛМР суд отримав відповідь про відсутність інформації про розмір шкоди за наслідками події. Було допитано поліціянта, який складав протокол, який не зміг пояснити якими доказами доводиться наявність і розмір шкоди. Інші свідки в суд не з′являлися.

Суд погодився із захистом і закрив обидві справи у зв’язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. 

https://reyestr.court.gov.ua/Review/116776142

Хоч ця  історія клієнта закінчилась щасливо, із неї слід  зробити декілька висновків:

  • Водії — вразлива категорія осіб, бо  транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки. Алкоголь і кермо – речі несумісні;
  • Держава встановила жорсткі покарання за керування транспортним засобом в стані сп’яніння, відмову від проходження огляду на стан сп’яніння.   Захист в такій категорії справ є дуже складним, а судова практика переважно не на користь водія;
  • Адміністративна відповідальність за ДТП в стані сп’яніння часто межує з кримінальною. Не всі водії знають, що у випадку ДТП з потерпілим, де завдано тілесних ушкоджень середньої важкості (перелом руки) унеможливлюють застосування судом ст.75 КК звільнення від відбування покарання з випробуванням (т.з. «умовно»).  Тобто  суди призначають лише реальне позбавлення волі; 
  • Іноді, через збіг обставин, вживання алкоголю, агресивну поведінку людина може опинитися в кайданках, бути затриманою і  вимагати адвоката, якого безоплатно має надати держава. Як ми побачили в цій справі,  система надання безоплатної правової допомоги  працює не завжди. Тому телефон адвоката має бути записаний в телефонній книзі, разом з номером сімейного лікаря.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок