Одруження як підстава прийняття до українського громадянства

Іноземці, у яких немає правових підстав для набуття українського громадянства за «принципом ґрунту» (тобто, за територіальним походженням) або за «принципом крові» (тобто, за народженням) за їх клопотанням можуть бути прийняті до громадянства України.

Законодавством України встановлено загальні умови прийняття до громадянства, зокрема це:

– знання та дотримання Конституції та законів України;

– володіння українською мовою або її розуміння  в обсязі достатньому для спілкування;

– безперервне проживання на території України протягом 5 років;

– одержання дозволу на імміграцію в Україну;

– наявність законних джерел для існування;

– припинення або відмова від іноземного громадянства.

Разом з тим, іноземцям, що одружені з українцем (-кою) дещо спрощено процедуру набуття українського громадянства, адже їм замість вищезгаданих п’яти років достатньо лише двох років безперервного проживання на території України. Тобто, після отримання дозволу на імміграцію їм можна одразу клопотати про прийняття до українського громадянства.

Перелік документів необхідних для прийняття до українського громадянства виглядає наступним:

1) заява встановленого зразка;

2)  3 фото (3,5х4,5 см, на матовому папері);

3) копія усіх сторінок паспорта іноземця з нотаріально завіреним перекладом на українську мову;

4) нотаріально завірена копія свідоцтва про шлюб;

5) зобов’язання припинити іноземне громадянство або відмова від іноземного громадянства (для осіб без громадянства);

6) копія посвідки на постійне проживання;

7) довідка (диплом, атестат) з навчального закладу або органу місцевого самоврядування про те, що іноземець дійсно володіє українською мовою в обсязі достатньому для спілкування;

8) довідка з банку про рух коштів на рахунку іноземця за останні 6 місяців станом на момент подання документів у міграційну службу. Нагадаємо на банківському рахунку іноземця станом на сьогодні має бути не менше 17,400  грн. В майбутньому ця сума збільшуватиметься залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму на одну особу;

9) довідка про відсутність судимості з країни  походження іноземця;

10) квитанція про сплату державного мита.

Процедура прийняття до громадянства України є дуже складною та затяжною. Триває вона близько 1 року (інколи навіть й більше), і протягом усього цього періоду Вам доведеться неодноразово зіштовхуватись з різними бюрократичними та юридичними формальностями.

З кожним роком в Україні збільшується кількість фіктивних шлюбів, левова частка з яких укладається саме з іноземцями, так як для них це чи єдиний спосіб отримати український паспорт. У зв’язку із цим міграційна служба дуже прискіпливо ставиться до кожного документа поданого іноземцем. Підставою повернення документів для усунення недоліків може бути найменша орфографічна помилка, лишній апостроф чи крапка. Тож при підготовці усіх документів для подання у відповідні органи міграційної служби Вам слід бути особливо уважним.

Після успішного проходження документів через усі інстанції (а це зокрема, районні сектори та  обласні управління міграційної служби, ДМС України, структурні підрозділи АПУ, Комісія з питань громадянства при Президентові України) рішення про прийняття до громадянства України приймається Президентом України, про що видається відповідний указ.

Після цього іноземцю видається тимчасове посвідчення громадянина України. Повноцінний український паспорт іноземець зможе отримати лише після офіційного документального підтвердження припинення його попереднього іноземного громадянства.

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Ірина Шумська

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Наталія Василечко

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тарас Бачинський