Не секрет, що фінансова звітність підприємства повинна відповідати усім вимогам і містити достовірні показники для прийняття правильних рішень в управлінні цього підприємства. І саме коли є невпевненість у відсутності недоліків проводиться незалежна перевірка — аудит фінансової звітності, за підсумками якої ми дізнаємось про правильність ведення обліку та бухгалтерської документації підприємства.
Проводять аудит незалежні спеціальні працівники – аудитори. Вони перевіряють надані документи та їх відповідність вимогам законодавчих актів; показники у всіх формах звітності підприємства; повна перевірка бухгалтерських операцій. По закінченню аудитор звітує перед керівництвом про знайдені серйозні порушення або про відсутність таких повністю або частково.
Для кого аудит фінансової звітності є обов’язковим
Перелік підприємств, для яких аудит фінансової звітності є обов’язковим значно розширився. Такі підприємства мають оприлюднити або надати фінансову звітність разом з аудиторським звітом.
Це підприємства, які є емітентами цінних паперів (акцій, облігацій тощо); підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб’єкти природних монополій, підприємства, які здійснюють діяльність у видобувних галузях; фінансові компанії, що належать до кредитних союзів або страхових організацій, інвестиційних фондів; материнські підприємства великих груп. Це щорічна обов’язкова перевірка.
В реаліях сьогодення та страшних наслідків воєнних дій не можна оминути проблемні питання пов’язані з тими підприємствами, які зазнали збитків та витрат, які було пошкоджено або зруйновано, або які зараз розташовано на окупованих територіях. Враховуючи це, допустимо перенести звітність на термін не пізніше трьох місяців з моменту припинення чи скасування воєнного стану.
Стосовно податкового обов’язку надавати фінансову звітність, то все залежить від того чи спроможне на це підприємство та, чи можливо довести неможливість виконання цих дій. Якщо таке визнано, подання звітності переноситься на строк до 6 місяців після припинення воєнного стану.
Навіщо потрібен аудит фінансової звітності
Відповідаючи на питання про корисність аудиту слід виділити переваги для власника підприємства, оскільки отримується достовірна інформація про фінансовий стан, інформація про недоліки в системі контролю компанії, є можливість своєчасно усунути похибки та помилки бухгалтерії.
Та особливо виділити факт підвищення рівня довіри, так званий «знак якості» як серед контролюючих органів, так і серед користувачів фінансами (акціонерів, фінансових установ, інвесторів, контрагентів), впевненість у відсутності ризику конфлікту.