Податковим кодексом України визначені терміни подання декларації про майновий стан і доходи, категорія осіб, що мають декларувати майно та доходи та саме спосіб декларування. А отже є потреба розібратися в основних вимогах податкового закону, щоб бути інформативно впевненим при вчиненні певних дій.
У більшості випадків частина доходів фізичних осіб це є доходи у вигляді зарплати, з яких податок на доходи фізичних осіб сплачує податковий агент, це як правило роботодавець. До речі податковими агентами також є банки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії. Тож подавати декларацію та звітувати про гроші та майно не потрібно. Але є випадки, за яких платник податку зобов’язаний це зробити!!! А саме:
- Отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (фізичні особи резиденти або нерезиденти). Це може бути та спадщина, і подарунки, доходи від оренди майна іншої особи, доходи від операцій з продажу чи обміну рухомого, чи нерухомого майна тощо;
- Отримання окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнені від нього. Це, наприклад суми заборгованості, нецільова благодійна допомога понад норму, додаткове благо тощо;
- Іноземні доходи.
Декларація подається також фізособами, що ведуть підприємницьку діяльність та не обрали спрощену систему оподаткування; фізособи, що здійснюють незалежну професійну діяльність; іноземці, що набули статус резидента України та мають доходи з джерелом походження з України; платники податку – резиденти, що виїхали за кордон на постійне місце проживання.
В цих випадках податкову декларацію про майновий стан та доходи слід подати до 1 травня!
Коли не потрібно подавати декларацію
Але є нюанси за яких платник податків декларацію не подає! Якщо отримано доходи (у тому числі й іноземні), які не включають до загального місячного (річного) оподаткованого доходу; доходи виключно від податкових агентів; доходи від операцій продажу обміну майна, дарування, що оподатковують за нульовою ставкою та був сплачений податок при нотаріальному посвідченні договору; доходи у вигляді об’єктів спадщини, що оподатковані за нульовою ставкою відповідно до п.174.3 Податкового кодексу України.
Зауважимо той факт, якщо ви плануєте отримати податкову знижку, то слід проінформувати Державну податкову службу, та подати декларацію включно до 31 грудня наступного за звітним податкового року. А також ті, хто виїжджає на постійне місце проживання декларацію подають за 60 днів до виїзду!
Як подати декларацію про доходи та майно
Декларація про майновий стан та доходи надсилається через «Електронний кабінет» Державної податкової служби або до контролюючого органу за своєю податковою адресою. Щодо внутрішньо переміщених осіб, то такі подають декларацію до контролюючого органу за місцем фактичного проживання (перебування), куди заздалегідь подається заява встановленої форми та довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Для вирішення більш індивідуальних питань та уникнення можливих проблем доцільно буде консультуватися з фахівцями податкового права адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери».