Картка CUKR для українців у Польщі: що вона дає та як отримати

З початку 2025 року українці, які проживають у Польщі, можуть подати заяву на отримання спеціальної карти тимчасового побиту – а саме, на карту CUKR.

Даний документ має багато переваг і достатньо спрощує процес легалізації перебування. Розглянемо, що таке карта CUKR, які можливості вона відкриває, хто може її отримати та як відбувається процедура подачі заяви.

 

Що таке карта CUKR і для кого вона призначена?

Карта CUKR – це спеціальна карта тимчасового побиту.

Тобто це певний документ, який дозволяє українцям зі статусом PESEL UKR легально жити та працювати на території Польщі протягом трьох років. Вона видається за спрощеною процедурою і має штамп з попереднім статусом PESEL UKR.

Карта є офіційною відповіддю польського уряду на потребу в більш стабільних умовах життя для українських біженців. Така картка дозволяє змінити статус з тимчасового захисту на тимчасовий 3-х річний дозвіл на проживання у Польщі.

 

Консультація юриста

Які переваги надає карта CUKR?

Для українців, які оформлять картку CUKR з’являється ряд важливих переваг, які вона надає, а саме:

  • Гарантоване право на легальне перебування в Польщі протягом трьох років без необхідності продовження тимчасового захисту;
  • Роботодавцям не потрібно повідомляти Urząd про працевлаштування власника який має картку CUKR, проте для усіх інших громадян України цей обов’язок залишається актуальним, і повідомлення має бути подане протягом 7 днів;
  • З’являється можливість змінювати роботодавця при чому без необхідності оновлення документів;
  • Також у вас є право на ведення індивідуальної підприємницької діяльності без обмежень, які наразі залежать від дії спеціального закону;
  • З’являється можливість перебувати за межами Польщі до шести місяців без втрати статусу.

Також важливо зазначити, що наявність карти CUKR закриває для українських біженців доступ до безкоштовних медичних послуг, на які дає право наприклад наявність PESEL UKR. Але власники карти CUKR мають можливість отримувати медичні послуги безкоштовно у разі легального працевлаштування та сплати податків.

Які недоліки карти CUKR для українців?

Після оформлення картки CUKR українські біженці автоматично втрачають статус тимчасового захисту, що тягне за собою такі наслідки:

  • Втрата спеціальних пільг статусу Pesel UKR, зокрема права на безкоштовну медичну допомогу від Національного фонду здоров’я (NFZ);
  • Обов’язок оновлювати особисті дані, щоб уникнути проблем із соціальними виплатами.

Якщо власник картки CUKR офіційно працевлаштується, він отримає медичне страхування, яке покриватиметься з його зарплати. Проте для безробітних це може стати суттєвою проблемою.

Хто може отримати карту CUKR?

Отримати новий статус картки CUKR можуть ті українці, які відповідають ряду вимог, а саме:

  • Мали статус PESEL UKR станом на 4 березня 2024 року та на момент подачі заяви;
  • Безперервно володіли статусом PESEL UKR протягом останніх 365 днів;
  • Мають дійсний закордонний паспорт громадянина України;
  • Оновили дані в реєстрі PESEL UKR.

Заявку на картку можна буде подати виключно онлайн через спеціальний сервіс Управління у справах іноземців. Доступ до системи відкриється перед початком прийому заяв. Раніше повідомлялося, що подача заяв розпочнеться не раніше квітня 2025 року.

Як українцям отримати карту CUKR: покрокова інструкція

Заява на отримання картки з тимчасового захисту подається виключно в електронному форматі через онлайн-сервіс державної ІТ-системи, що знаходиться у віданні Управління у справах іноземців. Інші способи подачі не розглядатимуться.

Стандартний бланк заявки включає такі дані про заявника:

  1. Ім’я та попереднє ім’я (якщо таке було);
  2. Прізвище, попередні прізвища (якщо такі були) та прізвище яке було при народженні;
  3. Імена батьків;
  4. Дата, місце та країна народження;
  5. Національність і громадянство;
  6. Стать;
  7. Зріст (у сантиметрах) і колір очей;
  8. Відмінні риси;
  9. Сімейний стан;
  10. Номер PESEL;
  11. Дані закордонного паспорта України: серія та номер, дата видачі, термін дії, орган, що видав документ;
  12. Місце перебування в Польщі;
  13. Відомості про судимість, кримінальні провадження та адміністративні рішення, винесені щодо заявника;
  14. Декларація про достовірність поданих даних із текстом: “Мені відомо про кримінальну відповідальність за надання неправдивих даних” (польською мовою);
  15. Дата подачі заяви.

Крім того, система автоматично підтягне з баз даних такі відомості:

  • Фотографію заявника;
  • Відбитки пальців;
  • Зразок власноручного підпису.

Також важливо: якщо заявник є недієздатним або має обмежену дієздатність, подання заяви здійснює один із батьків, опікун, піклувальник або тимчасовий піклувальник.

Скільки часу чекати для видачі карти CUKR?

Рішення щодо видачі карти побуту CUKR з тимчасового захисту має бути ухвалене протягом 90 днів з моменту подання заяви. Якщо в заяві є формальні недоліки, відлік часу почнеться з дня їх усунення.

Варто зазначити, що ця норма закріплена окремою статтею у Спеціальному законі. Тому вона не підпадає під положення, яке звільняє воєвод від відповідальності за порушення строків розгляду. Однак, як саме застосовуватиметься ця норма на практиці, стане зрозуміло лише з часом.

Карта побуту з тимчасового захисту (PESEL CUKR) оформлюється онлайн та видається строком на 3 роки. Вона надає право на офіційну роботу, ведення бізнесу та дозволяє залишати Польщу на період до шести місяців. Оформити таку карту можна не лише для працевлаштування чи підприємницької діяльності, а й у рамках програми возз’єднання сім’ї. Для детальнішої інформації звертайтеся до міграційного юриста АО “Бачинський та партнери”.

Ми вам
зателефонуємо