Лікарська помилка: як притягнути медичних працівників до відповідальності

Медична галузь пов’язана з високою відповідальністю, адже помилки тут досить часто мають тяжкі наслідки. Від лікарських помилок залежить подальше життя пацієнтів. Але, на жаль, лікарі інколи припускаються помилок. Це явище отримало назву лікарська помилка.

Лікарська помилка не є умисним злочином. До неї може призвести втома, людський фактор, низька кваліфікація, організаційні недоліки в системі охорони здоров’я.

В цій статті ми розглянемо що таке медична помилка, як довести факт порушення з боку медичних працівників та притягнути їх до відповідальності.

Що таке лікарська помилка?

Лікарська помилка – це помилкове рішення, дія, бездіяльність з боку медичних працівників під час виконання ними службових обов’язків. Ця помилка несе шкоду життю та здоров’ю пацієнта. Помилки можуть бути при діагностиці, лікуванні, проведенні процедур, визначення тактики лікування.

Лікарська помилка відрізняється від неналежного виконання професійних обов’язків. Лікарська помилка є наслідком добросовісних дій, тоді як неналежне виконання носить свідомий характер.

Види та причини лікарських помилок

Основні критерії класифікації лікарських помилок:

  1. Діагностичні – неправильне встановлення діагнозу;
  2. Терапевтичні – невірне призначення лікування, дозування ліків або методики їх прийому;
  3. Хірургічні – помилки, допущені під час проведення операцій;
  4. Адміністративні – помилки, допущені під час адміністративних процедур, наприклад, при складенні медичної документації.

 

Консультація юриста

Основні причини лікарських помилок:

  • Людський фактор – це стрес, втома, низький рівень кваліфікації та ін.;
  • Організаційні недоліки – відсутність обладнання, інструкцій та ін.;
  • Комунікаційний фактор – непорозуміння між лікарем та пацієнтом або серед лікарів.

Відповідальність за лікарську помилку

За медичні помилки передбачено 3 види відповідальності:

  1. Цивільно-правова – відшкодування моральних та матеріальних збитків постраждалому;
  2. Адміністративна – дисциплінарні стягнення, догани з боку роботодавця;
  3. Кримінальна – виникає у випадку, якщо лікарська помилка призвела до тяжких наслідків.

Для притягнення медичного працівника до відповідальності, необхідно довести причинно-наслідковий зв’язок між діями медика та шкодою, до якої призвели ці дії.

Як довести факт лікарської помилки

Лікарську помилку довести складно. Цей процес вимагає залучення фахівців. Ось основні етапи доведення:

  1. Збір доказів. Це може бути медична документація, результати аналізів, висновки фахівців;
  2. Проведення медичної експертизи. Незалежна експертиза визначає факт допущення помилки та чи мала ця помилка наслідки для здоров’я пацієнта;
  3. Юридичний супровід. Для того, щоб довести медичну довідку, необхідний супровід юристів, котрі мають фахові знання в цій галузі.

Під час розгляду справи в суді, суддя вивчає висновки експертів і на їх основі приймає остаточні рішення.

Оскарження рішення суду

Навіть, якщо суд і не став на вашу сторону, є можливість оскаржити його рішення. Це робиться через апеляційну інстанцію.

Апеляційний суд повторно вивчає докази, може організовувати додаткові експертизи. В разі, якщо і апеляційна інстанція не стала на вашу сторону, є можливість подати касаційну скаргу.

Таким чином, лікарська помилка – розповсюджене явище, але її складно довести. Вчинення помилки лікарем може мати тяжкі наслідки. Для того, щоб мінімізувати її наслідки, необхідна фахова підготовка лікарів, покращення роботи організації медичних установ і чіткі правові механізми.

В разі, якщо ви вважаєте, що лікар помилився, необхідно захищати свої права. Ключ до відновлення справедливості: фаховість, експертність та знання законів.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок