Неоподаткований мінімум в Україні: все що треба знати

В державних установах часто посилаються на неоподаткованим мінімум. Цікаво, що це, так як розраховується і чому дорівнює. Є питання про податкову соціальну пільгу та різницю з неоподаткованим мінімумом.

Що таке неоподаткований мінімум?

Під неоподаткованим мінімумом розуміється грошова виплата у 17 грн. Це сума, з якої не стягується податок і це регламентується Податковим кодексом України.

Неоподаткований мінімуму встановлений пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України і складає 17 грн. Ця сума є незмінною з 1996 року, коли був виданий Указ Президента України від 21.11.1995 року № 1082/95.

Неоподатковуваний мінімум – формула

Неоподаткований мінімум – це фіксована сума на рівні 17 грн, яка є незмінною. Це зручно для держави у сенсі нарахування штрафів.

Неоподаткований мінімум та податкова соціальна пільга

Неоподаткований мінімум іншими словами можна назвати самий менший дохід людини, з якого вона не сплачує податок. Ця сума є не великою, але варто враховувати що діє з 1996 року. Фіксованість мінімуму дозволяє використовувати одиницю у адміністративному та кримінальному законодавстві.

Податкова пільга – це теж сума, але з доходів фізичних осіб. Правила з цього питання регламентуються Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 р. № 889-IV.

Нарахування відбувається кожного звітного періоду, коли податкова служба дивиться прибутки. Наприклад на 1 січня 2025 року сума  доходу не перевищує місячного прожиткового мінімуму – тоді нараховується податкова пільга.

Раніше згідно пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-IV (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України», пільга встановлена на рівні 50%.

На початку 2025 Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» не актуальний, тому громадяни України звертаються до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI. Встановлено, що нарахування відбувається у заробітну плату. Як і раніше фіксація відбувається до прожиткового мінімуму, а розрахунок здійснюється з округленням. Береться ставка 1.4, помножується на неоподаткований мінімум.

Наша юридична компанія знається на особливостях використання неоподаткованого мінімуму. Якщо є питання про податкову соціальну пільгу чи неоподаткований мінімум, краще звернутися до перевіреного юриста.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок