Згідно з чинним сімейним законодавством, при відчуженні майна дитини, батьки зобов’язані звертатися до органу опіки та піклування для одержання відповідного дозволу.
Таке правило поширюється як на майно, власником якого є дитина, так і на майно, щодо якого дитина має право користування, тобто, до прикладу, прописана.
- До прикладу, під час дії воєнного стану, часто трапляються випадки, коли власник квартири або будинку, в якому прописана дитина, прагне продати будинок або переписати його на родичів шляхом дарування.
- Не знаєте, як діяти в такому випадку? Зверніться за консультацією до експертів АО «Бачинський та партнери», які допоможуть вирішити усі питання.
У даній ситуації є два варіанти розвитку подій:
1) Здійснити зміну реєстрації місця проживання (прописки) малолітньої дитини перед відчуженням нерухомості
Для зміни прописки дитини, батько або матір має звернутися до ЦНАПу із відповідним пакетом документів:
- Паспорт та ідентифікаційний код;
- Свідоцтво про народження малолітньої дитини;
- Свідоцтво про шлюб;
- Згода іншого з батьків, засвідчена нотаріально.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
- Малолітня дитина, тобто дитина віком до 14 років, може бути прописана виключно разом із одним з батьків.
- Звернутися до ЦНАПу мають право лише батьки дитини або опікун. Будь-яка інша особа, до прикладу, адвокат, не може звернутися за наданням відповідної послуги замість батьків.
- Після зміни місця реєстрації дитини, можна спокійно відчужувати нерухоме майно, в якому вона уже не прописана, а тому будь-які обмеження для продажу чи дарування такого майна відсутні.
2) Отримати дозвіл органу опіки на відчуження майна, яке належить малолітній дитині
Такий шлях є складнішим і займає більше часу, однак стає в нагоді коли змінити прописку дитини проблемно. До прикладу, коли батьки дитини перебувають за кордоном, а тому не можуть особисто звернутися до ЦНАПу для зміни прописки дитини.
Перелік необхідних документів:
- Заява кожного із батьків. У такій заяві обов’язково зазначається який саме договір укладається та стосовно якого майна;
- Копія паспорта та РНОКПП обох батьків;
- Копія свідоцтва про народження дитини;
- Копія свідоцтва про шлюб;
- Копії правовстановлюючих документів та техпаспорта;
- Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
- З переваг такого способу є те, що з відповідним пакетом документів, може звернутися представник, який діє по довіреності.
- Для цього необхідно долучити нотаріально засвідчену довіреність від імені обох батьків та засвідчити нотаріально заяви кожного із батьків.
- Якщо таке нотаріальне засвідчення здійснюється за кордоном, потрібно обов’язково перекладати відповідні посвідчувальні написи із нотаріальним засвідченням підпису перекладача.
- Копії передбачених документів також потрібно засвідчувати, однак достатньо буде ПІБ, дати, підпису батьків та зазначення словосполучення “Копія вірна”.
- Відповідний пакет документів подається через ЦНАП та розглядається протягом місяця.
- Важливим етапом перевірки є гарантування збереження права дитини на житло, а тому у випадку якщо дитина не буде проживати у житлі, яке відчужується, потрібно обов’язково вказувати нове місце проживання дитини.
- Якщо ж дитина буде продовжувати проживати у відчужуваному житлі, про це також потрібно обов’язково зазначати в ЦНАПі, відповідаючи на запитання адміністраторів.
- За результатом перевірки, органом опіки видається відповідний дозвіл на засіданні комісії, за наявності якого відчуження нерухомості дитини стає можливим.
Для більш детальної інформації звертайтеся за консультацією до АО «Бачинський та партнери», де кваліфіковані юристи зможуть підібрати необхідний алгоритм дій у вашій ситуації.