ПДФО в Україні: що це та хто платить податок на доходи

При отриманні прибутку люди мають сплачувати податок. Коли це заробітна плата, це одне, але виграш, подарунки також є прибутком і звичайні люди цього не розуміють.

Що таке ПДФО

Під ПДФО розуміють суму податку на оподаткований прибуток. Він розраховується з огляду на платника податку, враховується його характеристика. Тому ставку вважають градуйованою чи прогресивною залежно від розміру доходу.

Які доходи підлягають оподаткуванню?

За стандартами 2025 року для оподаткування з фізичних осіб враховуються будь-які виплати, винагороди, плюс стипендія. Виграші, подарунки також підлягають під цю категорію. Дивіденди чи роялті не складають виняток. Наприклад, людина отримала у спадок якусь суму – треба сплатити податок.

Яка ставка ПДФО

З 2020 року ставки майже не змінилися, тому по заробітній платі ставка складає 18%. Далі йдуть дивіденди, тобто вкладення для отримання прибутку. Розмір ПДФО у цьому випадку – лише 5%. Якщо фізична особа отримала іноземні доходи, теж прийдетеся віддати 18%.

Як розраховується ПДФО

На прикладі заробітної плати легко зрозуміти, як розраховується податок. Спочатку вираховується єдиний внесок, військовий збір, а потім вираховується -18%.

Фізичні особи згідно Податковому кодексу України і Закону України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» самостійно сплачуються з отримання прибутку за реквізитами ДПС.

Варіант зменшення ПДФ – отримання соціальної пільги. Наприклад на підприємстві працюють люди з низьким доходом.

Право на податкову соціальну пільгу

Згідно з пп. 169.1.1 ПКУ не існує обмежень щодо отримання соціальної пільги. Усі громадяни мають право звернутися з розгляду питання, а потім буде здійснено розрахунок відповідно до прожиткового мінімуму для працездатної особи. Враховується розмір виплат за поточний місяць.

Штрафи за несплату ПДФО

Податковим кодексом України встановлений штраф за несплату ПДФ у розмірі 25%. Він вираховується з суми податку, який треба було сплатити.

Професійні юристи допомагають розібратися у податках, щоб потом не було штрафу. Зручно, що існує чіткий алгоритм, як діяти при отриманні того чи іншого прибутку. Також юристи порадять, як знизити вартість податку, якщо є така можливість. Фізичні і юридичні особи звертаються за консультацією, щоб зрозуміти, куди, коли і скільки треба сплатити. Насправді інформацію ПДФО знаходиться у вільно доступі, тому у юриста треба уточнити лише деталі.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок