Працевлаштування іноземців в Україні: як отримати дозвіл?

На етапі стрімкого розвитку та постійних внутрішніх змін Україна все більше привертає увагу іноземців. Кожен іноземець, який має намір виконувати певну роботу чи, наприклад, зареєструвати свій власний бізнес, зобов’язаний отримати Дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Щороку число іноземців, які приїжджають для працевлаштування в Україну стрімко зростає, а тому і кількість виданих Дозволів збільшується з кожним роком.

Кожен іноземець, який перебуває в Україні на законних підставах, та має намір виконувати певну роботу чи трудові обов’язки чи, наприклад, зареєструвати свій власний бізнес, та згодом здійснювати діяльність в Україні – зобов’язаний пройти процедуру, передбачену Законом України “Про зайнятість населення”,  а саме: отримання Дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Інакше, за виконання іноземцем роботи без вказаного вище Дозволу, роботодавцю може загрожувати адміністративна відповідальність.

Дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства – документ, який надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця або особи без громадянства, або добровільно отриманий резидентом Дія Сіті для укладення гіг-контракту з іноземцем або особою без громадянства.

 

Історія змін та аналіз чинного законодавства

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій» від 27 вересня 2017 року процедура працевлаштування іноземців в Україні зазнала певних змін. Порівнюючи попередній і теперішній порядок, можна стверджувати, що такі зміни значно полегшили процес отримання Дозволу.

Раніше за 15 календарних днів потрібно було подавати у службу зайнятості населення відомості про попит на відповідну вакантну посаду, яку в перспективі повинен зайняти іноземець, тепер цього робити не потрібно. Такі зміни мінімізують витрати часу, в першу чергу, для самого іноземця. Змінився також вичерпний перелік документів для виготовлення Дозволу, проте і це ще не все, адже теперішні зміни торкнулися і заробітних плат. Детальніше про це та інше йдеться нижче.

Хто з іноземців може отримати дозвіл на працевлаштування:

Іноземці та особи без громадянства, визначені Законом України “Про зайнятість населення” за клопотанням роботодавця.

Строки отримання :

  1. До семи робочих днів – про видачу дозволу;
  2. До трьох робочих днів – про продовження дії дозволу або про внесення змін до нього.

Термін дії дозволу:

Залежно від підстави дозвіл на застосування праці може бути виданий на строк до 3 років. Також термін дії дозволу може бути продовжений.

Консультація юриста

Розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців

Прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2024 року Відповідно до ст.424 Закону України «Про зайнятість населення» (із змінами), розмір плати за видачу дозволу становить:
3 028,00 грн до 6 місяців включно
(3 прож. мінімуми)
9 084,00 грн
від 6 місяців до 1 року включно
(5 прож. мінімумів)
15 140,00 грн
від 1 року до 2 років включно
(8 прож. мінімумів)
24 224,00 грн
від 2 років до 3 років включно
(10 прож. мінімумів)
30 280,00 грн

 

Розмір плати за продовження дії дозволу на застосування праці іноземців

Прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на
1 січня 2024 року
Відповідно до ст.424 Закону України «Про зайнятість населення» (із змінами), розмір плати за продовження дії дозволу становить:
3 028,00 грн до 6 місяців включно
(2 прож. мінімуми)
6 056,00 грн
від 6 місяців до 1 року включно
(4 прож. мінімумів)
12 112,00 грн
від 1 року до 2 років включно
(7 прож. мінімумів)
21 196,00 грн
від 2 років до 3 років включно
(9 прож. мінімумів)
27252,00 грн

За внесення змін до Дозволу офіційний збір не справляється.

Процедура отримання дозволу на працевлаштування іноземця

Дозвіл на працевлаштування іноземця оформляється і видається уповноваженими на це територіальними органами Державної служби зайнятості (далі ДСЗ). У Львові Вам слід звернутися до Львівського обласного центру зайнятості.

За загальним правилом, для працевлаштування іноземця, роботодавець повинен отримати Дозвіл на застосування праці такого іноземця. Однак, є певний вичерпний перелік осіб, котрі можуть бути працевлаштовані без такого Дозволу, – до прикладу, іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні.

До внесення вищезгаданих змін отримати такий Дозвіл могли лише роботодавці-юридичні особи (підприємства, установи, організації), тепер і фізичні особи-підприємці (ФОП) отримали право працевлаштовувати іноземців та отримувати Дозвіл.

Отримати Дозвіл необхідно також і у випадку працевлаштування відряджених іноземних працівників, внутрішньокорпоративних цесіонаріїв та іноземців, щодо яких прийнято рішення про оформлення документів про визнання біженцем або особою, що потребує додаткового захисту.

Однак, є Особливі категорії іноземців та осіб без громадянства, працевлаштування яких має свої переваги. До таких категорій належать:

  1. іноземні високооплачувані професіонали, заробітна плата яких становить не менше 50 мінімальних заробітних плат щомісячно;
  2. засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні;
  3. випускники університетів першої сотні світових рейтингів (їх перелік визначає КМУ);
  4. іноземні працівники творчих професій;
  5. іноземні ІТ-професіонали (нова особлива категорія).

Перевагами кожної особливої категорії є те, що роботодавцю не ставиться обов’язкова умова виплачувати працівникам-іноземцям заробітну  плату у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (станом на 2024рік – 80 000грн). Для усіх інших категорій працівників така нова умова про оплату праці є обов’язковою!

Консультація юриста

Перелік документів для виготовлення Дозволу на працевлаштування іноземців:

  1. Заява встановленої форми (у ній обов’язково зазначити посаду, на яку претендує іноземець згідно з Національним Класифікатором Професій, строк дії Дозволу, інформацію про іноземця та роботодавця).
  2. Копія паспорта іноземця з нотаріально посвідченим перекладом на українську мову;
  3. Одна кольорова фотокартка іноземця (розміром 3,5 x 4,5 см);
  4. Довіреність, у тому випадку, якщо перелічені документи подаються представником;

А також, в залежності від підстави працевлаштування необхідні наступні документи:

  1. копія проекту трудового договору (контракту) з іноземцем, посвідчена роботодавцем (у трудовому контракті обов’язково має бути вказана посада, основні права та обов’язки, розмір заробітної плати, умови та графік роботи та, найголовніше, що всі положення контракту повинні відповідати чинному трудовому законодавству України) (крім відряджених іноземних працівників);
  2. копія зовнішньоекономічного договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, яким передбачено застосування праці іноземців та осіб без громадянства, направлених іноземним роботодавцем в Україну для виконання певного обсягу робіт (надання послуг), та копія документа, що підтверджує наявність трудових відносин іноземного працівника з іноземним роботодавцем, який його відрядив (для відряджених іноземних працівників);
  3. копія рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення іноземця або особи без громадянства на роботу в Україну із визначенням строку його роботи та копія трудового договору (контракту), укладеного українським суб’єктом господарювання з іноземцем або особою без громадянства (для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв);
  4. копія рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або копія довідки про звернення за захистом в Україні;
  5. копія довідки встановленого зразка про звернення за визнанням особою без громадянства (для осіб, які подали заяву про визнання особою без громадянства, та осіб, які оскаржують рішення про відмову у визнанні особою без громадянства);
  6. копія наказу закладу вищої освіти України про зарахування та встановлення періодів навчання для студентів – іноземців або осіб без громадянства; письмова згода закладу вищої освіти України (у довільній формі) щодо працевлаштування іноземного студента та зобов’язання такого закладу повідомити територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, про відрахування іноземця або особи без громадянства з такого закладу; копія посвідки на тимчасове проживання; копія документа про вищу освіту, засвідчена в установленому порядку (для іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання у закладах вищої освіти та мають намір у період навчання і після закінчення навчання, за умови працевлаштування не пізніше ніж за 30 календарних днів до моменту завершення навчання, провадити трудову діяльність в Україні).

Дозвіл на працевлаштування іноземців – що варто знати

Варто зазначити, що перелік документів для виготовлення Дозволу на працевлаштування може відрізнятися, залежно від основної мети звернення в ДСЗ. Наприклад, якщо необхідно продовжити дію Дозволу або внести зміни у Дозвіл, перелік документів буде інший.

Важливо, що для внесення змін у Дозвіл на працевлаштування встановлюються обов’язкові строки, тобто роботодавець повинен звернутися в ДСЗ не пізніш як за 30 днів з моменту виникнення таких обставин.

Дозвіл видається протягом 7 робочих днів з дня подачі документів. Рішення про оформлення Дозволу разом з реквізитами для оплати державного збору надсилаються поштою роботодавцю (а також надсилається на електронну пошту, вказану у заяві).

Роботодавець зобов’язаний оплатити офіційний збір протягом 10 робочих днів з моменту прийняття рішення про надання Дозволу, інакше таке рішення автоматично скасовується.

Дуже важливе законодавче положення стосується укладення трудового договору з працівником-іноземцем, зокрема, роботодавець повинен підписати трудовий договір не пізніше 90 днів з дати видачі Дозволу та надати копію такого трудового договору органу ДСЗ у 10-денний термін після його підписання.

Слід взяти до уваги, що отримати Дозвіл на працевлаштування досить складно, оскільки органи Державної служби зайнятості беруть до уваги навіть найменші дрібниці. Саме тому потрібно дуже ретельно та уважно займатись підготовкою усіх необхідних документів та слідкувати за строками і термінами їх подачі. Отримання Дозволу на працевлаштування іноземців в Україні є важливим процесом, що вимагає виконання певних правових процедур. Основні етапи включають подачу заяви, надання необхідних документів та дотримання вимог чинного законодавства.

Міграційни юрист Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” може суттєво полегшити цей процес, надаючи кваліфіковану юридичну допомогу та супровід на кожному етапі, допоможе з підготовкою документів, проконсультує щодо правових аспектів та представляють інтереси іноземців у відповідних органах. Завдяки професійній підтримці міграційного юриста Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери”, іноземці можуть швидше і ефективніше отримати дозвіл на роботу в Україні, що сприяє їх успішній інтеграції в українське суспільство та економіку.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок