Права на виплату військовослужбовцям та членам сім’ї

Після повномасштабного вторгнення рф та початку війни, велика кількість чоловіків виявили бажання вступити до лав Збройних сил України, територіальної оборони, та інших створених діючих підрозділів з метою захисту суверенітету та територіальної цілісності України.

З кожним днем все більше і суворіше постає питання матеріального забезпечення як військових, так і їх членів сім’ї.

Освітлюючи дане питання, використовуючи чинне законодавство України, зміни та доповнення до нормативно правових актів з метою захист прав військових та родини військових.

Так, Постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» врегульовано – Установити, що сім’ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Також, Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” забезпечує наступні права – Стаття 16-1Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомогиУ випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Хто вважається утриманцями військового

Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Але треба розуміти, що до 29.07.2022 ця стаття була викладена в такій редакції —  особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги

Консультація юриста

  1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста.
  2. Члени сім’ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці – відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Тобто, внесеними змінами коло осіб, які мають право на цю виплату, обмежили. Зокрема в частині утриманців – тепер це мають бути особи, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за загиблого (померлого) військовослужбовця.

Членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в особливий період, гарантується виплата грошового забезпечення цих військовослужбовців у разі неможливості ними його отримання під час участі у бойових діях та операціях. У такому разі виплата грошового забезпечення здійснюється членам сімей військовослужбовців (пункт 61 статті 18 Закону).

Кабінетом Міністрів України, місцевими радами, підприємствами, установами, організаціями можуть встановлюватися й інші пільги та гарантії соціального захисту сімей військовослужбовців.

Крім того, пунктом 25 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що самозайняті особи (фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку.

Якщо ж брати до уваги Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”

Умови призначення пенсій в разі втрати годувальника – Пенсії в разі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім’ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом – якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім’ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Члени сім’ї, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають:

  • Непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом,
  • Які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

  • Діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
  • Члени сім’ї, які вважаються утриманцями
  • Члени сім’ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім’ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

В кожному окремому випадку, при зверненні до керівництва з відповідним рапортом військовослужбовця та документами, при зверненні до Держави Україна сім’ї військовослужбовця вирішується питання грошового матеріального забезпечення та допомоги військовому зі сторони держави та керівництва Збройних сил України.

ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ?

Висококваліфіковані адвокати Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» надають клієнту необхідну юридичну допомогу в підготовці заяв, звернень, запитів та збору інших необхідних документів для не порушення прав військовослужбовця на отримання гідного матеріального грошового забезпечення та захисту державою України. Ми розуміємо, на скільки важливий даний процес та його вплив на майбутнє життя для кожного клієнта.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок