Реєстрація платником ПДВ (податку на додану вартість) регулюється Податковим кодексом України та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість та додатково існує ряд роз’яснень податкової (див. – лист щодо проведення процедури реєстрації особи як платника ПДВ та анулювання такої реєстрації).
Платниками ПДВ є юридичні особи та ФОПи, які: зареєструвалися добровільно; підлягають обов’язковій реєстрації; які займається імпортом в певних обсягах; ведуть спільну діяльність без створення юридичної особи; управитель майна за договором управління майна та ін. Звичайно, нас найбільше цікавлять перші дві групи.
Розглянемо детальніше, коли особа може отримати свідоцтво пдв добровільно, а коли це робити обов’язково.
Добровільна реєстрація ПДВ
(тобто реєстрація платника пдв) можлива лише при двох умовах:
1) якщо особа не підлягає обов’язковій реєстрації і сума постачання товарів/послуг іншим платникам пдв протягом останніх 12-ти календарних місяців в сукупності становлять не менше 50-ти процентів загального обсягу постачання;
2) особа, вартість статутного капіталу в якої або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) є більшою 300 000 гривень може добровільно зареєструватися платником пдв.
У першому випадку, особа може подавати таку заяву на реєстрацію платником пдв вже з 1 січня 2011р. (прийняття Податкового кодексу), якщо була зареєстрована, наприклад, 1 січня 2010р. і продала товарів та послуг лише платникам пдв не менше 50% від загальної кількості. У разі добровільної реєстрації платника пдв, податкова може вимагати розшифровку постачання, зокрема постачання платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців (в розрізі місяців) в цілях встановлення обґрунтованості реєстрації платником пдв, а також для здійснення подальшого моніторингу можливості анулювання реєстрації платником пдв.
У другому випадку, не потрібно чекати рік часу, щоб отримати свідоцтво пдв, достатньо внести у статутний капітал більше 300 тис. грн. або володіти майном (основними засобами) на суму більше 300 тис. грн. У такому випадку, податкова також може вимагати підтвердження внесення цих коштів або майна (наприклад, довідка з банку про формування статутного капіталу (виписка з банку), статут, експертна оцінка майна та акт приймання-передачі майна тощо).
Процедура добровільної реєстрації платника ПДВ
Стягнення плати за реєстрацію платником пдв законодавством не передбачено.
Згідно Податкового кодексу та Положення “Про реєстрацію…”, добровільна реєстрація платником пдв здійснюється шляхом подання відповідної заяви (реєстраційна заява платника податку на додану вартість – скачати) в податковому органі за місце-знаходженням не пізніше ніж за 20-ти календарних днів до початку податкового періоду, в якому такі особи будуть платниками ПДВ. Наприклад, якщо подати заяву до першого числа місяця, то з наступного місяця можливо стати платником пдв, а у випадку якщо подати заяву після першого числа, то чекати прийдеться 2а місяці. Таким чином, строк видачі свідоцтва пдв – 10 днів, хоча воно буде чинним лише з наступного місяця.
До заяви на реєстрацію пдв встановлені жорсткі вимоги: мають бути зазначені реквізити, що відповідають відомостям з ЄДР, заява повинна бути скріплена печаткою та підписом керівника, повинні бути надані надані достовірні та повні дані.
Процедура обов’язкової реєстрації платником ПДВ
У випадку, якщо підприємство або ФОП продав (здійснив постачання) товарів та послуг протягом одного року на суму, що є більшою ніж 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа має обов’язок зареєструватися як платник пдв в податковій за своїм місце-знаходженням. Реєстраційна заява подається до податкової не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу 300 тис. грн.
Особа, що відповідно до податкового законодавства підлягає обов’язковій реєстрації платником пдв і не подала до ДПС реєстраційну заяву на отримання свідоцтва ПДВ, несе відповідальність за неправильне нарахування чи несплату податку на додану вартість так само як зареєстрований платник, без права на нарахування податкового кредиту та одержання бюджетного відшкодування.
У випадку необхідності юридичного супроводу реєстрації платником пдв (отримання свідоцтва пдв), а також у випадку анулювання свідоцтва пдв для його відновлення через суд, звертайтеся: