Що потрібно робити при ДТП

Дорожньо-транспортні пригоди – один із найбільших ризиків в сучасному суспільстві. Згідно статистики, великий водійський стаж не лише не зменшує вірогідності потрапити в аварію, а й навпаки, збільшує її. За словами вчених, досвідчений водій стає впевненим в собі і не так слідкує за дорогою, як новачок. Тому, кожному, хто водить машину, варто знати, що робити після ДТП.

Ознайомтесь з даною статтею, а також запишіть телефони наших юристів й адвокатів на випадок критичної ситуації. Пам’ятайте, що ваші дії при ДТП дуже важливі. Саме від них у першу чергу залежать юридичні наслідки аварії.

 

Ваші дії якщо все-таки трапилось ДТП

По-перше, в жодному випадку не тікайте з місця аварії. В сучасному світі це навряд чи вам допоможе уникнути неприємностей. Навпаки, це набагато все ускладнить, і може призвести до того, що ви понесете значно важчу адміністративну, або кримінальну відповідальність.

По-друге, у випадку аварії, де хтось постраждав, вам потрібно буде надати цим людям медичну допомогу, інакше є ризик понести важчу відповідальність за ДТП.

Якщо у вас немає юридичної освіти, і ви не знаєте, що робити при ДТП, варто подзвонити юристу та проконсультуватись із ним щодо ситуації, яка склалась. Найкраще завчасно потурбуватись про все та записати номер хорошого юриста, щоб подзвонити йому у випадку необхідності. У нас працює багато кваліфікованих спеціалістів, які зможуть швидко пояснити вам, що робити після ДТП.

Читайте детальніше: Коли настає кримінальна відповідальність при ДТП.

Консультація юриста

Що потрібно зробити одразу після ДТП

Дійте за правилами дорожнього руху. В жодному разі не змінюйте положення автомобіля, не забирайте його з дороги, навіть для того, щоб звільнити місце для руху інших автівок. Увімкніть «аварійку» і поставте попереджувальний знак. Відстань до нього має бути двадцять метрів в населеному пункті або сорок за його межами.

Якщо хтось із учасників ДТП отримав легкі або важкі тілесні ушкодження, вам потрібно буде одразу ж викликати швидку, або відправити потерпілих в лікарню на таксі. Коли це неможливо, потрібно доставити їх туди на власному транспорті, а потім повернутися на місце пригоди.

Також потрібно зафіксувати положення автомобіля. Можна, наприклад, сфотографувати його, або позначити місце крейдою, фарбою, чи іншими підручними матеріалами.

Дії потерпілого при ДТП надзвичайно важливі. Варто зразу прослідкувати, щоб докази не були знищені, а документи були правильно оформлені. Від цього напряму залежить, чи зможете ви отримати від винної сторони компенсацію збитків.

Дуже важливо записати паспортні і контактні дані усіх свідків аварії. Їх покази будуть важливими під час розслідування або суду після ДТП.

Після цього потрібно викликати представників дорожньої поліції. Можна зробити це за номером чергової частини міста чи області, де ви перебуваєте, або просто подзвонивши в поліцію за номером 102. Цей виклик безкоштовний з мобільного.

Дії свідка ДТП мають бути наступні:

Консультація юриста

  • По можливості надати допомогу пораненим, викликати швидку, доставити жертв до лікарні;
  • Негайно викликати патрульну поліцію (це необов’язково, якщо немає жертв, а учасники не мають претензій одне до одного);
  • Якщо винуватець покинув місце пригоди, записати чи запам’ятати номер та особливі прикмети його автівки.

Дії до приїзду патрульної поліції

В жодному разі не домовляйтесь на місці. Не слухайте жодних загроз та пропозицій. Викликайте даїшників, щоб зафіксувати факт аварії та отримані збитки .

Не беріть у винуватця в заставу гроші чи документи. Це незаконно. Потім він зможе звинуватити вас у крадіжці чи вимаганні.

У випадку, коли ви вирішили заплатити потерпілим на місці, обов’язково складіть про це відповідний документ. Як його правильно оформити, вам пояснить юрист або адвокат по ДТП. Потрібно щоб даний платіж був офіційно зареєстрований як відшкодування матеріальної шкоди внаслідок ДТП. В іншому випадку, постраждалі зможуть подати на вас в суд та вимагати компенсації, а на заплачені вами гроші суд не зверне уваги, оскільки такі «домовленості» не передбачені законом.

До приїзду працівників поліції, запишіть усі обставини аварії, такі як місце, наявність свідків, видимість знаків, тощо. Також перерахуйте усі збитки. По можливості зробіть декілька фотознімків місця пригоди.
Вживаючи заспокійливі препарати, прослідкуйте, щоби в їх складі не було спирту. Це може потім завадити при експертизі на алкоголь. Спиртовмісні ліки вживайте тільки за крайньої потреби.

Дії під час спілкування з працівниками патрульної поліції

По приїзді даїшників не поспішайте визнавати свою провину. Слідкуйте за тим, щоб в протокол внесли максимальну кількість обставин пригоди. Це може дуже сильно допомогти при подальшому провадженні. Обов’язково запишіть паспортні дані іншої сторони. Ніколи не погоджуйтесь підписувати порожні чи недописані документи. Слідкуйте за тим, щоб усі папери були оформлені правильно, консультуйтесь з юристом по телефону. У випадку відсутності згоди з іншою стороною щодо оформлення протоколу, вимагайте щоб до нього додали ваші зауваження, або взагалі не підписуйте його. Уточніть у свого юриста, як оформляється ДТП, та прослідкуйте, щоб поліцейські все зробили правильно.

Працівники поліції мають скласти наступні документи:

  • Протокол огляду місця пригоди (в нього мають внести максимум інформації);
  • Схема місця аварії (прослідкуйте, чи правильно на ній зображені автомобілі й місце зіткнення; якщо щодо останнього ви не можете дійти згоди, мають бути замальовані обидва);
  • Довідка про участь у дорожньо-транспортній пригоді (необхідна для того, щоб звернутись до страхової компанії; варто одразу запитати, де ви зможете потім її отримати);
  • Протокол огляду на алкогольне сп’яніння (необов’язково).

Потім, ці документи направляють до слідчого (якщо на то є підстави) і до суду. Фактично патрульна поліція фіксує лише порушення правил дорожнього руху, а те, хто винен у дорожньо-транспортній пригоді, вирішує суд.

Консультація юриста

Реєстрація страхового випадку та нюанси страхування

Зайнятись реєстрацією страхового випадку можна іще до приїзду даїшників, оскільки зазвичай вони їдуть довго. Ви можете викликати страховиків на місце пригоди, або зареєструвати страховий випадок по телефону.

Страхуючи свій автомобіль, варто скористатись і «цивілкою», і «каско». В іншому випадку участь у пригоді може призвести до серйозних витрат. Справа в тому, що «цивілка» покриває лише шкоду, отриману іншим учасником аварії, але не вами. У випадку визнання вас винуватцем аварії, «цивілка» другого учасника не покриватиме ваших витрат. Якщо ж другий учасник був застрахований «каско», його страхова компанія буде вимагати від вас покриття збитків.

Також корисно: ДТП. Як діяти, якщо страхова потерпілого пред’явила грошову вимогу?

Відповідальність по ДТП, відшкодування збитків

Для людей, які застрахували свою машину, відшкодування збитків бере на себе страхова компанія. Нюанси страхування ви можете дізнатись у попередньому пункті.

Винуватець аварії може нести за неї кримінальну або адміністративну відповідальність. Яку саме, залежить від того, чи отримав хтось із учасників тілесні ушкодження середньої тяжкості. Коли так, то відповідальність буде кримінальною. Покаранням за ДТП з потерпілими, згідно статті 286 Кримінального кодексу України, може бути штраф, арешт або обмеження волі, в деяких випадках із позбавленням права керувати транспортним засобом на термін до трьох років.

Коли ж ніхто не отримав тілесних ушкоджень середньої важкості, відповідальність буде адміністративною. Покаранням може бути штраф чи позбавлення прав на строк від шести місяців до року.
Яке саме покарання понесе порушник, в обох випадках вирішує суд.

Матеріальна та цивільна відповідальність

В тому випадку, коли винуватцем аварії є другий її учасник, вам потрібно буде звернутись до незалежного експерта, який зможе оцінити розмір нанесених вам збитків. Ця експертиза буде підставою для отримання відшкодування.

Консультація юриста

Якщо ж вас визнають винним, то таку оцінку буде проводити інша сторона, а вам обов’язково потрібно буде бути присутнім.

Після проведення оцінки потерпілий може відремонтувати своє авто, але йому прийдеться довести, що він провів лише необхідний ремонт.

Не можна ремонтувати автомобіль самостійно до моменту суду. Обов’язково має проводитись експертиза, інакше потім буде важко довести, які саме пошкодження були отримані при аварії. Якщо ціна ремонту виявилась більшою, ніж сума, яку покриває страховка винної сторони, потерпілий може вимагати додаткові гроші у винної сторони через суд.

У випадку, коли ви керуєте автомобілем по роботі, відповідальність буде зовсім іншою. Тоді вам обов’язково знадобиться консультація юриста.

Огляд на предмет алкогольного сп’яніння

Під час оформлення ДТП, інспектор поліції може проводити огляд на предмет алкогольного сп’яніння. Якщо він покаже, що один із учасників був за кермом п’яним, його заставлять сплатити штраф та позбавлять прав на строк від одного до двох років. За відмову від проходження огляду, водій отримає те саме покарання.
Даїшники не мають права проводити такий огляд, коли на те немає підстав. При цьому підставою може вважатись:

  • Наявність ознак сп’яніння (запах спиртних напоїв, нестійка поза, тремтіння рук, почервоніння шкіра, невідповідна поведінка);
  • Зізнання самої особи.

Ніколи не повідомляйте інспектору, що ви випили. Це може призвести до проходження огляду та важких наслідків для вас.

Потрібно пам’ятати, що існує дозволений рівень алкоголю в крові. Він складає 0,2 проміле. Якщо в вашій крові було знайдено менше цієї дози, вас не мають права притягати до відповідальності. Однак пити за кермом все одно не варто.

Консультація юриста

Проводити огляд інспектор має право тільки в тому випадку, коли ви дали на нього згоду в присутності як мінімум двох свідків.

Як і будь-яка інша методика, тест на стан сп’яніння, який використовується даїшниками, може дати помилку. Причиною цього може бути наприклад висока концентрація в повітрі парів пального та інших хімічних речовин, таких як ацетон. Також, тест може дати помилку, якщо ви проходили його одразу після куріння.

У випадку, коли ви вважаєте, що результати огляду помилкові, ви можете написати в документі про це і вимагати професійної експертизи у медичній установі.

Проведення огляду у стаціонарі

Для проходження огляду в стаціонарі, вас повинні доставити туди в межах двох годин з моменту затримання. Результат огляду повідомляють в присутності інспектора. Після цього вам мають видати на руки копію адміністративного протоколу, де заповнено розділ про проходження огляду.

Вилучення авто на штрафмайданчик після ДТП

Також, якщо у вас вилучили авто, вам мають дати протокол про його огляд та затримання, де чітко вказано його теперішнє місцезнаходження. Наприклад, штрафмайданчик у Львові розташований на вулиці Конюшинній. Саме туди даїшники мають забрати вашу автівку, якщо огляд на стан сп’яніння дасть позитивний результат. Це не є покаранням, а лише мірою стримування водія від подальших правопорушень. Забрати машину на штрафстоянку, інспектор має право лише після того, як складе адміністративний протокол та протокол про затримання транспортного засобу (саме в такій послідовності).

Інспектор має право забирати автомобіль на штрафний майданчик лише у наступних випадках:

  • Авто не зареєстроване належним чином;
  • Є порушення щодо номерних знаків (заховані, відсутні, підроблені, або не відповідають записам у документах);
  • Огляд на стан сп’яніння дав позитивний результат, або водій відмовився проходити цей огляд;
  • Водій не має при собі, чи відмовляється показувати права та документи на машину;
  • Водій заважає працівникам дорожньої поліції провести огляд транспортного засобу;
  • Водій порушив правила перевезення небезпечних чи великогабаритних вантажів;
  • Водій порушив правила паркування (якщо це заважає безпеці руху та створює аварійну обстановку);
  • Водій втік з місця аварії, залишивши машину;
  • За кермом перебувала особа без прав.

У випадку аварії, де є потерпілі, які отримали середні або важкі тілесні ушкодження, автівку можуть забрати на штрафмайданчик в якості речового доказу.

Консультація юриста

Суд ДТП

Часто буває так, що даїшники не надають особі усі документи пов’язані з оформленням ДТП. Якщо таке сталось з вами, потрібно звернутись до юриста, який витребує у поліцейських необхідні папери. Також, обов’язково телефонуйте юристу, якщо ви вважаєте, що ваші права порушуються.

Основні судові справи, пов’язані із дорожньо-транспортними пригодами – це майнові спори. Після того, як інспектор оформляє і видає сторонам усі документи, справу передають до суду. Такі справи розглядаються судом по місцю пригоди, або судом по місцю проживання позивача. Сторони викликаються у суд повістками або рекомендованими листами.

В суді рішення виноситься на основі документів, складених на місці пригоди, показів свідків, а також фотографій та відеоматеріалів. Потерпілому варто приймати участь у судовому процесі, оскільки бувають випадки, коли суд закриває справу без встановлення вини по причині закінчення терміну притягнення (три місяці з моменту АВАРІЇ). Якщо справу закриють таким чином, у потерпілого не буде доказів, що збитки наніс саме винний водій. Це значно ускладнює процедуру отримання відшкодування. В такій ситуації важливо отримати постанову про притягнення винного водія до адміністративної чи кримінальної відповідальності за ДТП. Інакше страхова компанія відмовиться оплачувати ремонт машини потерпілого.

Якщо суд визнав вас винним у дорожньо-транспортній пригоді, а ви хочете це оскаржити, у вас є на це сім днів з моменту отримання постанови.

Адвокат по ДТП

Звісно неможливо дати однозначну відповідь на питання, що робити, якщо потрапив у ДТП. Кожна ситуація є унікальною і потребує особливих дій. Саме тому, важливо одразу ж звертатись до кваліфікованого юриста, який зможе пояснити вам, які дії потрібно виконати після ДТП у конкретній ситуації. Юридична компанія «Бачинський та партнери» пропонує вам свою підтримку.

Ми спробували дати загальну інструкцію щодо оформлення ДТП, дій під час нього та в суді. Однак це ніякою мірою не може замінити індивідуальної роботи з професіоналом. Але юриста потрібно обирати правильно. Ніколи не користуйтесь безкоштовними консультаціями юристів, які зараз постійно пропонуються в інтернеті. Ви не зможете бути певні, що людина, яка дає вам таку консультацію, дійсно має відповідну освіту й розбирається у предметі. Працюйте лише з перевіреними спеціалістами.

У нашій компанії працюють найкращі адвокати Львова, які будуть раді допомогти вам у складній ситуації.
Ми займаємося багатьма роботами у сфері юриспруденції. Для прикладу, ми можемо допомогти вам із такими питаннями, як приватизація гаражу, продаж землі, реєстрація ТОВ та з багатьма іншими. Також ми надаємо юридичні послуги корпоративного права у Львові та є однією з ведучих українських компаній у сфері IT-права. З нами працюють декілька спеціалістів із закордону, а також найкращі юристи України. Наш керуючий партнер, Тарас Бачинський очолює Комітет з IT-права при Національній асоціації адвокатів України.

Рекомендуємо вам звертатись за юридичною допомогою до Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери». Ми є найкращими спеціалістами в цій галузі!

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок