До так званих спеціальних пенсій за вітчизняним законодавством відносяться такі пенсії як: пенсії суддям, прокурорам, державним службовцям, громадянам, як працюють на роботах зі шкідливими, важкими умовами праці, на підземних і відкритих гірничих роботах та інші.
Спробуємо ж розібратись з умовами їх призначення.
Кому призначаються спеціальні пенсії
Якщо мова йде про пенсію суддям, то слід зауважити, що законом це визначено як довічне грошове утримання суддів. Його розмір становить 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді
Право на його отримання мають: чоловіки після досягнення віку 62 років, жінками – пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Прокурори мають право на пенсійні виплати за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Що стосується пенсій державним службовцям зауважу, що право на таку пенсію мають особи, які на 1 травня 2016 року мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Розмір такої пенсії складає 60% суми заробітної плати.
Пенсія за вислугу років
Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право пенсію за віком.
Це роботи зі шкідливими, важкими умовами праці, робітники на підземних і відкритих гірничих роботах, робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені, водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи та інші.
Умови призначення таких пенсій залежить від тривалості роботи на зазначених категоріях посад.
Якщо, наприклад, це стосується працівників на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії – пенсія призначається незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
На роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
В які терміни призначаються пенсії в Україні?
Так, заяви про призначення пенсій розглядаються органами Пенсійного фонду України не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Пенсія за вислугу років призначаються з дня звернення за пенсією. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органами Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Також дуже різноманітною є судова практика у питаннях призначення спеціальних пенсій.
І, хочу зауважити, що суди здебільшого стають на бік пенсіонерів.
Наприклад, у питаннях військових пенсій час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період, у тому числі у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із застосуванням кратності – один місяць служби за три місяці, незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.
І ця правова позиція узгоджуються з висновками, що містяться у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а, від 31.08.2022 року у справі № 185/6919/16-а, від 17.10.2022 року у справі № 340/395/17, тощо.
Загалом, допомогти в питаннях призначення спеціальних пенсій або здійснити її перерахунок чи вирішити інші спірні питання з Пенсійним фондом– завжди допоможуть юристи з відповідного напрямку діяльності.