Україна майбутнього – Любомир Михайличенко

Автор:  Михайліченко Л.В

студент другого (магістерського) рівня вищої освіти 

спеціальності 051 Економіка 

освітньої програми Управління персоналом та економіка праці

Запорізького національного університету

Науковий керівник: Дашко І.М.,

д.е.н.,  професор, професор кафедри управління персоналом і маркетингу

Консультація юриста

Запорізького національного університету

 

Анотація. Статтю присвячено дослідженню майбутнього бачення України, яке має ґрунтуватись на сталому розвитку та інноваціях. Для початку було здійснено аналіз загальних втрат української інфраструктури. Далі запропоновано альтернативні програми розвитку та майбутнього України і її відновлення після перемоги у російсько-українській війні. Наприкінці статті визначено, що Україна в майбутньому має стати не тільки квітучою країною, але й сильною військовою державою з розвитком інновацій у військовій галузі.

Ключові слова: сталий розвиток, інновації, технології, екотуризм, інфраструктура, план Маршала

 

Актуальність теми дослідження. Наша держава знаходиться у стані війни і починаючи з лютого поточного року щодня зазнає втрат в мільйонному еквіваленті. Український уряд з усіх сил залучає міжнародну допомогу, для того, щоб хоч якось підтримати не тільки нашу армію, але й загальний розвиток економіки. Ми щиро віримо, що наша перемога вже зовсім близько і нам потрібно подумати над відновленням нашої країни та її економічною реабілітацією. Україна в майбутньому – це сильна економічно та незалежно-фінансова держава з високим розвитком інновацій та туризму, які на наш погляд повинні стати основою її відновлення.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання про туризму та інновацій на українське майбутнє досліджувалось такими вченими як: Д. Дорійчук [1], Божук Т. І [2], В. К. Федорченко, В. С. Пазенок, О. А. Кручек [3], Смаль В.В. [4], Бойко В. О. [5], проте дослідження плану відновлення України після її перемоги у війні з росією недостатньо вивчене і потребує низки досліджень та напрацювань.

Консультація юриста

Метою статті є аналіз рекомендацій щодо бачення майбутнього України через розвиток екотуризму та інновацій.

Викладення основного матеріалу дослідження.

Війна, яка почалася 24 лютого в нашій державі назавжди змінила не тільки життя тисячі українці, але й суттєво нашкодила нашій економіці та передусім її розвитку, адже спад ВВП на кінець поточного року буде величезним – за даними експертів становитиме 40 %. Не менш суттєвого впливу завдала війна і енергетичні системи нашої країни, яку буквально атакують кожного дня. 

Перш ніж перейти до дослідження бачення майбутнього України пропонуємо зробити аналіз пошкодженої інфраструктури, яку потрібно буде відновити (див. рис. 1).

Рис. 1 – Сумарні втрати української інфраструктури від військової агресії росії станом на травень 2022, млн. дол. США [1]

Отож сумарні втрати України, станом на травень 2022 р., становлять 97420 млн. дол. США. Найбільше постраждали дороги, житлові будинки та активи підприємств, в сумарному значенні ці втрати складають 75 % усіх втрат.

Консультація юриста

Ми вважаємо, що майбутнє не тільки нашої країни але й усього світу – це сталий розвиток та інновації, які покликані змінити наше бачення щодо подальшого розвитку. 

Екотуризм став основою стратегічного розвитку країни, адже на природі не лише потрібно заробляти кошти, її також потрібно оберігати, що і зародило стратегію стійкого туризму в країні. Україна володіє безмежними ресурсами та краєвидами, які теж рано чи пізно можуть бути знищені людиною [2, 3, 4]. Тому пропонується як альтернатива для збереження природи і вигоди як для держави так і для туристичних компаній – розвиток екотуризму та його стале застосування, зокрема: відвідування заповідників чи різних мальовничих куточків нашої країни – це є майже безкоштовним і мало витратним. Для того, щоб не тільки ми отримували користь від відвідування природи, природі теж потрібно отримувати вигоди від цього, яка проявлятиметься в озеленені міст, кошти на які пропонуємо брати як певного роду податок з екотуризму, який може становити від 1 до 3 % вартості туру та по суті є невеликим, проте результат буде відчутним. На ці кошти можна облаштувати парки, заповідники та по суті створити частинку живої природи в будь-якому місті України.

В політиці урядів країн ЄС є щось на кшталт цього податку, проте від збирається з машин та автомобілістів, але кінцева мета одна – розвивати екотуризм та робити це всіма можливими на те способами.

Сьогодні наша країна знаходиться у стані війни та велика частина її території зруйнована агресором, сотні дерев та архітектурних пам’яток були спалені, підірвані, закинуті бомбами та ракетами і вкрай важливо все це відновити у найближчому майбутньому. 

Саме тому ми пропонуємо виділити основні напрямки адаптації екологічного туризму після перемоги у війні і інтерпретацію подати у вигляді табл. 1. 

Таблиця 1 – Перспективні напрямки розвитку екологічного туризму 

в Україні після перемоги у війні

Консультація юриста

Напрямки Деталізація
Поселення Переміщення осіб з окупованих територій в західні села України та по суті розвиток сільського екотуризму
Рекреація та відновлення Надання послуг з рекреації на курортах України, таких як Моршин та Трускавець
Культурне пізнання Організація турів з відвідування архітектурних пам’яток України, до прикладу тури на Кам’янець Подільськ
Відновлення постраждалих територій Збір коштів на державному рівні на відновлення заповідників, парків, тощо
Активізація міжнародних проектів з розвитку екотуризму Участь України у міжнародних грантах та проектах, кошти з яких вкласти у відновлення зруйнованих екологічних місць
Розробка стратегії екотуризму на регіональному рівні Підтримка розвитку екотуризму в регіонах та виділення коштів з бюджетів на ліквідацію наслідків війни
Відновлення постраждалих поселень спільними силами Створити певного роду програми де залучати на добровільних засадах бажаючих відбувати комусь будинок

[Розроблено автором]

 

Вважаємо, що розбудова нашої країни повинна початися з озеленення та відновлення екологічного туризму, адже розквітне природа, розквітне і країна.

На щастя в сучасному світі немає досвіду війни та по суті країна ніколи не стикалась з цим страшним словом. Тут не можемо імплементувати досвід жодної із країн світу щодо відновлення та перспектив екотуризму після перемоги у війні, проте можна запровадити свій власний та не менш ефективний спосіб щодо швидкого відновлення екотуризму в Україні після закінчення бойових дій. Всі чудово розуміємо, що українцям зараз не до розвитку екотуризму, проте вже зовсім скоро він може стати одним із ключових способів щодо відновлення інфраструктури нашої країни. 

В підсумку виокремимо перспективи розвитку екотуризму після перемоги у війні та наведемо переваги еко-напрямку для туристів, які на нашу думку стимулюватимуть їх розвивати розглянутий вище напрямок (рис. 2).

 

Консультація юриста

Рис. 2 – Перспективи розвитку екотуризму в Україні після перемоги у війні [Розроблено автором  на основі 5, 6]

 

На основі вищезгаданого пропонуємо запровадити напрямок міжнародного екотуризму – «Відбудуй Україну», до якого необхідно залучати як українців так і іноземців. Всі на сьогодні вельми стурбовані війною в Україні і немає на планеті того, хто б не хотів допомогти українцям як можна швидше відновити їхні оселі та повернутися до звичного життя. Навіщо платити тисячі доларів за відвідини тих же фйордів в Норвегії, якщо можна зробити корисну і водночас екологічно спрямовану справу – поїхати в Україну і допомогти будь-якій бабусі або дідусеві відбудувати їх домівку. Впевнено можна сказати, що розвиток екотуризму в Україні матиме величезні перспективи саме у цьому напрямку і вже за кілька років Україна буде не просто центром Європи, а екологічним осередком туризму та сталого розвитку.

Наступним варіантом пропозицій щодо успішного майбутнього України має стати розвиток інновацій, які успішно імплементуються країнами світу. Війна, яка триває негативно вплинула і на розвиток технологічної сфери в нашій країні, тому що сотні ІТ-компаній закрилися, а тисячі талановитих спеціалістів покинули Україну [7].

Отож, пропонується альтернатива плану Маршала по відновленню інновацій в Україні після закінчення війни (рис. 3).

Рис. 3 – План розвитку інноваційної діяльності в Україні після закінчення війни  [розроблено автором]

Консультація юриста

 

Отож, війна завдала чималої шкоди нашій державі, проте Україні потрібно відновлюватися і основу її відновлення має скласти розвиток інновацій, який пропонуємо розвивати за допомогою плану, який був наведений на рис. 3.

Сфера інноваційних технологій на сьогодні є однією із найперспективніших в цілому світі і саме тому так необхідне її швидке відзолення після перемоги у війні.  Проте є позитивна нотка, яку мають тільки інновації, їх відновлення можна вже почати сьогодні, адже для цього просто потрібен доступ до Інтернету. Українська армія потребує БЛП, точних вимірювальних приладів, безшумних дронів, тощо. Саме над їх вдосконаленням ми пропонуємо і почати відновлення української інноваційної галузі. Це ще раз доведе міцність і стійкість українського народу, який незважаючи на втрати, кожного дня працює задля досягнення спільного результату – Перемоги! Українська військова галузь потребує сучасних технологій зараз як ніколи, і саме інновації можуть це зробити, і показати ворогу свої вміння та знання на практиці.

Такі інноваційні кластери як Харків та Дніпро є одними із найбільш постраждалих міст від військових дій Росії і інфраструктура першого наполовину зруйнована, ось чому ми пропонуємо почати впроваджувати наш план в дію, адже потрібно не лише відновити будівлі та споруди, але й «запустити» бізнес, як основну артерію приток коштів в бюджет міста. Вважаємо, що основою мають бути інновації, за яким стоїть майбутнє не тільки України, але й усього світу

Висновки з даного дослідження і перспективи подальших розробок.

На основі вище написаного, вважаємо що майбутнє України – це сталий розвиток екотуризму, який допоможе відновити українську інфраструктуру, залучивши для цього всіх бажаючих людей.  Рекомендований план щодо впровадженні екотуру «Відбудуй Україну» повинен стати не тільки рушійною силою з відбудови знищених домівок українців, але й стратегічною основою майбутнього країни, яке має ґрунтуватись на дотриманні цілей сталого розвитку. Не менш важливими для майбутнього України має стати розвиток інновацій, заснований на вдосконаленні військової техніки. Вважаємо, що Україна в майбутньому буде не тільки екологічно стійкою та квітучою державою, але й військово-оснащеною та готовою до оборони цілісності своїх територій. Вже зовсім скоро наша країна здобуде Перемогу і відновить все, що знищив ворог, в ми вже зараз пишаємось тим, що ми українці, і наше майбутнє тільки на території нашої держави, цілісної та незалежної!

 

 

 

Література:

  1. Дана Дорійчук (травень, 2022) Прямі збитки України, завдані ворогом, наближаються до 100 мільярдів доларів, веб-сайт (2022)   https://www.epravda.com.ua/news/2022/05/19/687210/ (дата звернення: 04.11.2022).
  1. Божук Т. І. Рекреаційно-туристичні дестинації: теорія, методологія, практика. Львів : Укр. бестселер, 2014. 468 с.
  2. Туризмологія : концептуальні засади теорії туризму: монографія / [В. К. Федорченко, В. С. Пазенок, О. А. Кручек та ін.]. Київ : ВЦ «Академія», 2013. С. 262-271.
  3. Смаль В. В., Світовий досвід розвитку екологічного туризму. Укр. геогр. ж-л. 2003. № 4.
  4. Бойко В. О. Зелений туризм як перспективний напрямок розвитку сільського підприємництва. Наукові підходи до модернізації економічної системи: вектор розвитку: колективна монографія. Львів-Торунь : Ліха-Прес, 2020. С. 1-18.
  5. Бойко В.О. Екологічний туризм: проблеми, перспективи та шляхи розвитку. Економіка, фінанси, управління: наукові підходи та практика реалізації: Зб. матеріалів здобувачів вищої освіти і молодих вчених ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції / за ред. Танклевської Н.С. (С. 19-21). 11 березня 2020, м. Херсон : ХДАУ.
  6. ІТ в Україні : цифри, перспективи та бар’єри (2021) https://dlf.ua/ua/it-v-ukrayini-tsifri-perspektivi-ta-bar-yeri/ (дата звернення: 05.11.2022).

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок