Рано чи пізно виникає необхідність у переоформленні свого майна на іншу особу: продаж, оформлення договору дарування, передання у спадок та інше.
Та й оформлення права власності на гараж потрібне ще й для того, щоб на законному рівні розпоряджатися таким нерухомим майном. Якщо ж документи, які підтверджують власність на гараж відсутні, то Ви не зможете реалізувати таке своє право на нього.
При неоформлені документів на гараж, відповідно до чинного законодавства його власник завжди несе ризик того, що такий гараж може бути знесено за рішенням суду.
Відповідно до статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення – за самовільне будівництво/експлуатацію гаража може бути встановлено штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Перейдемо до основних аспектів узаконення гаража
Найважливішим питання у цьому контексті є місце (земельна ділянка) де він побудований. У випадку, коли гараж зведено на земельній ділянці, яка належить власнику нерухомого майна – процес оформлення буде в рази легшим та простішим. А от якщо гараж побудовано у дворі багатоповерхового будинку – процедура його узаконення буде і довшою і складнішою.
Які документи необхідні, якщо гараж побудовано на прибудинковій території на земельній ділянці, яка перебуває у Вашій власності:
- Будівельний паспорт;
- Технічний паспорт;
- Декларація про готовність об’єкта;
Після зареєстрованої у органі архітектурно-будівельного контролю декларації власник може отримати витяг, який буде підтверджувати його право власності.
Важливо! якщо рік побудови гаража до 1992 року, то його узаконення не передбачає введення в експлуатацію.
Ще одним варіантом є узаконення гаража через суд
Які для цього потрібні документи:
- Технічний висновок;
- Технічний паспорт;
- Правові документи.
Важливо! Проведене технічне обстеження гаража повинне підтвердити його безпечність.
Після отримання рішення суду у Вашу користь потрібно ввести об’єкт (гараж) в експлуатацію через орган архітектурно-будівельного контролю, а потім отримати витяг.