Порука — обов’язок поручителя (одна або декілька осіб) перед кредитором (банком, МФО) нести відповідальність (погасити борг) за порушення боржником (особою, яка взяла гроші в кредит у банку/МФО) своїх зобов’язань. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, за сплату основного боргу, відсотків, відшкодування збитків), якщо договором поруки не встановлено додаткову відповідальність поручителя.
Порука є одним з головним способом забезпечення фінансових зобов’язань за кредитами.
Ви кредит не брали, але колектор подзвонив саме вам
Беручи кредит в банку чи МФО, окрім анкетних даних особи позичальника, для впевненості, що гроші будуть повернуті, банк/МФО запитує інформацію щодо третіх осіб. Дану інформацію добровільно надає особа-позичальник, та в договорі така третя особа зазначається як «поручитель» (повні анкетні дані, номери телефонів) інколи банк чи МФО потребує декілька поручителів.
Часто поручитель навіть не здогадується про те, що складений та підписаний договір, що його/її особисті дані, без згоди, з порученням Закону України «Про захист персональних даних», було надано банку/МФО, але коли дзвонить мобільний телефон і Ви чуєте – «а ви знаєте таку то особу?» – «він/вона винні кошти в сумі, та ви є поручителем, тому – віддайте негайно» будь хто б запанікував.
Після дзвінка – доведеться платити?
Статтею 559 Цивільного кодексу України чітко регламентовано порядок припинення поруки, тип паче, якщо поручитель навіть не здогадувався щодо свого статусу до дзвінка колектора.
- Порука припиняється у разі зміни зобов’язання банком, МФО без згоди поручителя.
- Порука припиняється, якщо кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем.
- Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу.
- Порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки.
Банк/мфо відчужує майно поручителя
Чинним законодавством передбачені варіанти допомоги поручителю не втратити своє майно, в тому числі при виконанні зобов’язань по іпотеці (стаття 17 ЗУ «Про іпотеку» – передбачено підстави для припинення іпотечних зобов’язань. Іпотека буде припинена при визнанні іпотечного договору недійсним, стаття 48 Закону – позичальник/поручитель мають право на оскарження незаконних дій, що вживаються в процесі продажу іпотечного майна, статтею 652 Цивільного кодексу України – у разі зміни умов та обставин, за яких і на підставі яких було укладено договір, договір може бути змінено або розірвано за взаємною згодою сторін-учасників, якщо інше передбачено самим договором. Відповідно Закону України «Про захист прав споживачів» – договір може бути розірваний, якщо він або його умови порушують або суттєво обмежують права споживачів (в тому числі поручителя).
Як допомагаємо?
Вирішити питання незаконного використання особистих даних особи та залучення його/її в якості поручителя можливо – необхідно зупинити відносини банку/МФО з поручителем, захистити поручителя перед банком/МФО та колекторами, захистити власність поручителя та не дати банку/МФО відчужити майно, яке було заставою, предметом іпотеки, тощо.
Маючи на руках будь-який з цих документів: Договір іпотеки та доповнення до нього, Договір про реструктуризацію та доповнення, Поручительський договір про кредит, Кредитний договір та доповнення до нього, відомості з банку/МФО, раніше отримані поручителем. Також, у разі наявної справи в суді/виконавчій службі – адвокат вивчить дані матеріали та в подальшому, адвокат підготує для Вас декілька шляхів вирішення Вашої проблеми.
До кого звернутись за допомогою
Адвокати Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери», при залученні інших фахівців у галузі права, спілкується з клієнтом у зручний для нього час, вислуховує клієнта, вивчає документи, надані клієнтом, після чого адвокат пояснює шляхи вирішення проблеми клієнту.