Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню

Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, означає, що суд визнав його недійсним, і він більше не може використовуватися як підстава для примусового стягнення боргу.

Щоб домогтися такого рішення, боржнику необхідно звернутися до суду з позовом та надати докази порушень, допущених нотаріусом під час вчинення напису.

 

Тема визнання виконавчого напису нотаріуса не є простою, бо існують нюанси законного стягнення боргу. Розглядається Скасування виконавчого напису в судовому порядку та потрібні документи. Професійні юристи дають роз’яснення, як діяти для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Як визначити, що по боргу видано виконавчий напис?

Виконавчий напис нотаріуса розуміють як офіційну нотаріальну дію, яка дозволяє стягувачеві ініціювати примусове стягнення боргу. Це відбувається без звернення до суду. Він має юридичну силу виконавчого документа. Головним тут виступає Закон України «Про нотаріат». Ознаки того, що по боргу вже видано виконавчий напис можуть бути різні. Постанова про відкриття виконавчого провадження надходить поштою або через електронні засоби зв’язку.

Арешт рахунків або списання коштів із банку відбувається на підставі відкритого виконавчого провадження. Перевірка в Єдиному реєстрі боржників дає можливість знайти себе як боржника. У даній ситуації нотаріус не зобов’язаний повідомляти боржника перед вчиненням виконавчого напису. Тому про нього часто дізнаються вже після відкриття провадження виконавцем.

Чи законне стягнення боргу за кредитом через виконавчий напис нотаріуса?

Стягнення залежить від обставин справи та виду кредиту. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1172 від 29.06.1999 року виконавчий напис нотаріуса може бути вчинений щодо безспірної заборгованості. Він маж бути належно підтвердженим, тобто нотаріально посвідченим договором чи розпискою. Другий варіант стосується простроченої заборгованості за договором позики, кредиту чи купівлі в розстрочку.

Практика у справах щодо споживчих кредитів, укладених після 2017 року, визнає виконавчі написи незаконними. Це відбувається за умови, коли кредитний договір не нотаріально посвідчений. Також трапляється, що відсутній детальний розрахунок боргу чи порушено права споживача. Основний наголос йде на статтю 1050 Цивільного кодексу України і статтю 55 Конституції України.

Якщо оглядати позицію Верховного Суду, у численних постановах зазначено, що стягнення заборгованості через виконавчий напис у разі відсутності належних доказів є порушенням права на справедливий суд. Як висновок можна сказати, що стягнення боргу через виконавчий напис може бути законним, якщо дотримані вимоги законодавства. Коли боржник фізична особа, а кредит споживчий, доцільно оскаржити напис у суді. У такому випадку є шанси на визнання його недійсним.

Скасування виконавчого написув судовому порядку

Якщо здійснюється стягнення боргу на підставі виконавчого напису нотаріуса, кожен має право звернутися до суду з вимогою визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню. Підставою для скасування виступає частина 1 статті 18 Закону України «Про нотаріат. При цьому виконавчий напис може бути вчинений лише у разі безспірності вимог.

Якщо ж боржник не погоджується з сумою боргу, розрахунком чи самим фактом порушення, тоді вимога не є безспірною. Як результат, виконавчий напис підлягає оскарженню. Далі слід звернутися до судової практики. Постанова Верховного Суду у справі № 463/1135/21 від 06.07.2022 року прямо зазначає, що у разі наявності спору між сторонами або відсутності підтверджених розрахунків боргу виконавчий напис не відповідає вимогам законодавства.

Підготовка документів для результату

Щоб звернутися до суду з вимогою скасувати виконавчий напис, потрібно зібрати набір документів:

  1. Позовна заява.
  2. Копія виконавчого напису.
  3. Копія кредитного договору.
  4. Розрахунок боргу.
  5. Докази порушення процедури.
  6. Копія постанови про відкриття виконавчого провадження.
  7. Квитанція про сплату судового збору.

Професійні юристи АО «Бачинський та партнери» допомагають, як визначити, що по боргу видано виконавчий напис. Йде мова про повний супровід, збір документів. Скасування виконавчого напису в судовому порядку можливе за умови якісної підготовки, тому телефонуйте.

Ми вам
зателефонуємо