Отримання громадянства України є важливим і багатоетапним процесом, який вимагає від іноземного громадянина дотримання певних вимог та процедур.
У даній статті розглянемо найкоротший шлях до отримання громадянства України, враховуючи усі можливі спрощені процедури.
Одними з основних нормативно-правових актів, які регулюють питання громадянства України є Закон “Про громадянство України” та Указ Президента України від 27 березня 2001 року № 215 “Питання організації виконання Закону України “Про громадянство України”. Дані документи визначають порядок розгляду заяв з питань громадянства та виконання прийнятих рішень. З 27 жовтня 2023 року в Україні діють оновлені правила оформлення громадянства у зв’язку з набуттям чинності закону №2996-IX “Про внесення змін до законів України “Про громадянство України” та “Про забезпечення функціонування української мови як державної щодо умов прийняття до громадянства України””.
Як здійснюється набуття громадянства України
Оформлення набуття громадянства України здійснюється виключно за ініціативою особи. Заяву про набуття громадянства може подати особа без громадянства, а також іноземець, який зобов’язується припинити іноземне громадянство протягом 2 (двох) років з моменту реєстрації його громадянином України. В той час, особи, які набули громадянство та взяли зобов’язання припинити іноземне громадянство, отримують тимчасові посвідчення громадянина України на термін до двох років.
Заява з необхідними документами подається людиною особисто до територіального підрозділу Державної міграційної служби України.
Щоб іноземний громадянин мав право отримати громадянство України, він має безперервно проживати на законних підставах в Україні протягом останніх 5 років.
Проте, для деяких категорій осіб цей термін є коротшим.
Категорії осіб, які можуть отримати українське громадянство у коротший термін
- особи, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад 2 роки, а також особи, які перебували у шлюбі з громадянином України понад 2 роки, який припинився внаслідок його смерті;
- особи, яких визнано біженцями;
- особи, які проходять військову службу в ЗСУ за контрактом та нагороджені державною нагородою;
- особи, які мають визначні заслуги перед Україною;
- особи, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;
- особи, які отримали посвідку на тимчасове проживання;
- особа, яка народилася на території України або один з його батьків був громадянином України на момент народження;
- особа, яка зробила значні інвестиції в економіку України.
Важливо зазначити! Іноземний громадянин для отримання громадянства України повинен мати дозвіл на імміграцію та володіти державною мовою відповідно до рівня, який встановлений законодавством України (підтверджується певним сертифікатом після складання іспитів).
Серед нових умов для набуття громадянства є необхідне підтвердження знань з історії та Конституції України шляхом складання іспитів на знання цих дисциплін.
Особи, чиє громадянство матиме державний інтерес, отримають відтермінування від іспитів на 2 (два) роки, проте, потім вони також повинні їх скласти. Варто пам’ятати, що шахрайство, фальсифікація чи корупція стануть підставами позбавлення особи українського громадянства.
Які документи потрібні?
До Державної міграційної служби України іноземець має подати пакет документів, а саме:
- заява про прийняття до громадянства України, в якій засвідчується визнання і дотримання Конституції України та законів України;
- декларація про відсутність іноземного громадянства або зобов’язання припинити іноземне громадянство;
- сертифікат про рівень володіння державною мовою;
- документи, що підтверджують законність джерел існування (копії реєстраційних документів ФОП або ТОВ (якщо людина є засновником), копії трудової книжки, наказу про призначення (якщо людина є найманим працівником) тощо).
Термін розгляду заяви
Загальний термін розгляду заяв про прийняття до громадянства України не повинен перевищувати 1 рік з дня їх надходження.
Отримання громадянства України може бути тривалим процесом, але існують спрощені процедури, які можуть суттєво скоротити цей шлях. Дотримання вимог та правильне оформлення документів допоможуть успішно отримати громадянство. Для отримання консультації та/або супроводу з питань отриманння громадянства звертайтеся до міграційного юриста АО “Бачинський та партнери”.