Інколи існує тиск на нового власника житла через борги попереднього власника. Усі дії з цього приводу прописані у законах України. Але індивідуальні ситуації змушують поглянути на можливі проблеми, запити щодо боргів, позовні заяви, поради юристів.
Професійний юрист у Львові від АО “Бачинський та партнери” допомагає розібратись з темою, як не платити борги попереднього власника та в яких випадках борги можуть перейти на нового власника житла.
Чи повинен новий власник сплачувати борги за комунальні послуги?
Чинна судова практика показує, що нових власників житла не зобов’язують сплачувати за газ, воду, що була використана попередніми мешканцями. Існують випадки, але це стосується лише визначених пунктів у договорі купівлі-продажу майна. Також варто звертати увагу на акт прийому-передачі майна, де можуть бути зазначені зобов’язання попереднього власника щодо погашення боргів. У випадку, якщо такі умови не прописані, новий власник не несе відповідальності за борги попереднього власника.
В яких випадках борги можуть перейти на нового власника?
У Цивільному кодексі є роз’яснення щодо відсутності вимоги сплати боргів за попереднього власника. Однак при попередній домовленості ситуація змінюється. Наприклад, у договорі купівлі-продажу квартири може зазначатися, що покупець має зобов’язання щодо розрахунків за попередні борги за комунальні послуги.
Як перевірити наявність заборгованості перед купівлею житла?
Щоб перевірити борги перед купівлею будинку чи квартири, треба обрати один з варіантів:
- Державний реєстр;
- Єдиний реєстр боржників.
Також існують онлайн сервіси, які працюють по коду ЄДРПОУ, реєстраційним номером об’єкта нерухомості. Однак такий вид інформації вважається не перевіреним.
Що робити, якщо після купівлі з’ясувалося, що є борги?
Борги попереднього власника за комунальні послуги не мають відображатися у повідомленнях. Якщо трапилась помилка, варто звернутися до організації для отримання пояснень. Також слід перевірити, чи була проведена остаточна оплата за комунальні послуги на момент продажу майна. Якщо борги не були вказані в договорі купівлі-продажу або акті прийому-передачі, новий власник має право вимагати від попереднього власника їх погашення.
Чи можна змусити попереднього власника погасити борг?
Якщо організації з комунальних послуг повідомляють про необхідність сплати боргу, не треба звертатися до попереднього власника. Такі вимоги є не законними, тому потрібно наполягати на виконанні Цивільного кодексу. Згідно з законодавством, борги за комунальні послуги мають сплачувати ті, хто користувався послугами, а не новий власник, якщо в договорі купівлі-продажу не було вказано іншого. Якщо попередній власник не виконав свої зобов’язання, новий власник може звернутися до нього з вимогою погасити борг, оскільки це питання стосується попередніх домовленостей.
Як скласти позовну заяву про визнання боргу неправомірним?
На жаль існують випадки, коли добровільно вирішити питання сплати комунальних послуг не можна вирішити. Оскільки порушені вимоги Цивільного кодексу, потрібно підготувати позовну заяву.
АО «Бачинський та партнери» має великий досвід листування з комунальними організаціями. У випадку зі спорами щодо відключення електроенергії чи води потрібно діяти швидко. Професійні юристи працюють з будь-якими організаціями і вирішують навіть складні ситуації, тому телефонуйте.