Як продавати на ринку ЄС і не потрапити у VAT-халепу

Продаєте дистанційно товари громадянам ЄС, надаєте їм послуги чи digital products? Обережно, податкові органи 28-ми країн можуть вами зацікавитись.

До 2015-го світ був простішим: зобов’язання з VAT і його ставки визначалися місцем реєстрації продавця. Ентузіасти на кшталт Amazon продавали електронні книги та інші digital products через компанії у країнах з мінімальним VAT, що міг становити навіть 3% на противагу середньому 17-23% по Європі. Схема проста і зрозуміла.

Тільки одного дня ЄС оцінили масштаби недоотриманих податкових надходжень і вирішили з цим боротись. Отож держави-учасниці ЄС винайшли «магічну формулу» – визначати ставку VAT в операціях з продажу digital products, віддаленого продажу і надання послуг B2C залежно від країни, де проживає кінцевий покупець. Так народилось справжнє бюрократичне чудовисько, що сниться дрібним підприємцям та е-комерсантам, котрі зазіхнули на європейський ринок.

Тепер європейський VAT має здатність підкрадатись непомітно

Якщо хоча б один житель ЄС перечислив гроші за товар чи послугу, ви стаєте відповідальним/ою за нарахування і сплату VAT з цієї покупки. Навіть якщо ви не є податковим резидентом жодної країни ЄС. Навіть якщо ви не знали про новий обов’язок. Навіть якщо не маєте технічної можливості визначати країну покупця: незнання закону не звільняє від відповідальності.

Хочете продавати віддалено або надавати послуги жителям ЄС – будь ласка, пройдіть реєстрацію, отримайте свій VAT номер, ведіть облік операцій і звітуйте про них. А звітувати доведеться багато: податковим органам кожної з 28-и країн ЄС, де живе хоча б один ваш покупець.

Недооцінювати можливості податкових органів ЄС моніторити вашу відповідність правилам VAT не варто. Німецька податкова використовує інтернет-трекер Xpider, здатний відстежувати трейдерів, які не стягують податок на додану вартість. А ще відповідно до рішення Федерального податкового суду Німеччини у 2013 році, податкова служба може вимагати інформацію про продажі через Amazon або eBay. І вимагає: інформація у формі списків неодноразово запитувалася стосовно всіх рахунків, оборот яких перевищує 17 500 євро (тобто більше, ніж становить німецька межа для VAT scheme for small businesses).

Німеччина не є винятком: інші країни, наприклад, Австрія, вимагають інформацію про відправлення та послуги доставки, щоб дізнатися, хто близький до межі. У Данії просто аналізують рівень продажів, використовуючи інформацію про кредитні картки.

На щастя, є система MOSS VAT (Mini One-Stop Shop)

Достатньо обрати зручну країну ЄС (наприклад, Кіпр), отримати там VAT номер і щомісячно надсилати усі інвойси. Щоправда для цього потрібно буде залучати місцевих податкових фахівців: саме вони подаватимуть VAT декларації податковому органу цієї країни (наприклад, Кіпру), який автоматично перераховуватиме платежі податковим органам відповідних країн.

Якщо у вас все добре з дисципліною і обороти невеликі, можете спробувати переваги VAT scheme for small businesses. Кожна з країн ЄС має свій граничний обсяг обороту: від EUR 10 000 до EUR 100 000. Тримаєтесь в межах нього – не нараховуєте своїм покупцям VAT. От тільки цей режим не поширюється на операції з продажу digital products sales – вони будуть оподатковуватись VAT за стандартними ставками країни споживача. А ще ви не зможете повертати собі VAT, сплачений за придбані товари і надані послуги.

А от якщо дохід дозволяє, є зміст зареєструвати в Європі operating agent – компанію, що опрацьовуватиме продажі та VAT від імені вашої компанії нерезидента ЄС. Це теж сервіс, поставлений на конвеєр.

Ще один варіант – продавати за допомогою sales платформ, які зазвичай стягують VAT автоматично. Але тоді ваші ціни будуть менш конкурентними, а користуватись VAT scheme for small businesses вже не зможете.

Як бачимо, складна проблема прекрасна тим, що існує багато способів її вирішення. Ми створили цю статтю не для того, щоб вичерпно перелічити усі можливі варіанти як впоратись з європейським VAT, а скоріше, щоб привернути вашу увагу до цього делікатного питання. Ваш бізнес унікальний – допоможемо знайти рішення, що найкраще підійде саме для вашої ситуації.

Підготувала Оксана Данкевич, юрист практики ІТ-права

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок