Ні для кого не є секретом той факт, що теперішні події в Україні неабияк вплинули на сімейні стосунки багатьох українців. Як результат – збільшилась кількість розлучень (у першому півріччі 2024 року розлучились 15,5 тисячі пар), безпосередньо з цим взаємопов’язаним є питання щодо повернення попереднього (так-званого «дівочого») прізвища.
Пропонуємо розібратись з усіма деталями!
Перш за все слід пам’ятати, що на законодавчому рівні не встановлено обов’язку щодо зміни прізвища – все залежить від Вашого бажання (на практиці часто один із подружжя відмовляється від цієї процедури з різних мотивів).
Стаття 113 Сімейного кодексу України навпаки наголошує, що особа після розірвання шлюбу має право іменуватись прізвищем колишнього з подружжя або відновити своє дошлюбне прізвище.
Оскільки розірвати шлюб можна як через суд, так і через орган державної реєстрації актів цивільного стану, то й змінити прізвище можна кількома способами.
Якщо зміна прізвища відбувається одночасно зі розірванням шлюбу:
1) За спільною заявою орган ДРАЦС після спливу 1 місяця складає актовий запис про розірвання шлюбу (якщо подружжя не має дітей). Навіть якщо зважаючи на поважні обставини другий з подружжя не має змогу подати заяву – це не стане перешкодою на Вашому шляху. Законодавець передбачив такий варіант подій, тому таку заяву (нотаріально посвідчену або прирівняну до неї) від імені іншого з подружжя може подати другий з подружжя.
(p.s. цей варіант також можливий за заявою лише одного з подружжя – якщо чоловік чи жінка визнаний безвісно відсутнім або недієздатним).
2) Якщо Ви звертаєтесь до суду з позовом про розірвання шлюбу (у разі наявності дітей), то у самому позові маєте змогу вимагати змінити своє прізвище на дошлюбне.
Якщо ж Ви вже давно розлучились, але надумали змінити прізвище лише зараз – можете це здійснити у загальному порядку зміни імені, подавши про це відповідну заяву до органу ДРАЦС, яка розглядається протягом 3-ох місяців (ст. 16 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»). За потреби, цей строк може бути продовжений, але не більш як на 3 місяці.
Перелік необхідних документів:
- Свідоцтво про народження заявника;
- Фотокартка особи-заявника 3×4;
- Зобов’язання заявника (не зважаючи на те, що воно складається у довільному форматі, Наказ Мін’юсту №52/5 встановлює 2 імперативні вимоги: письмова форма та нотаріально засвідчена справжність підпису) яким він підтверджує факт усвідомлення відповідальності за повідомлення неправдивих відомостей і необхідності обміну паспорта та інших документів у подальшому;
- Квитанція про сплату державного мита;
Пам’ятайте, зміна прізвище потягне за собою необхідність у зміні таких документів як: паспорт громадянина України, закордонний паспорт, облікова картка платника податків тощо, що потребуватиме додаткових матеріальних витрат та часу.
Що стосується паспорту громадянина України, він підлягає обміну протягом 1 місяця. Для цього Ви можете звернутись із заявою до Центру надання адміністративних послуг або ж до територіального підрозділу Державної міграційної служби.
Документи про освіту та які встановлюють право на майно, трудову книжку –потрібно змінювати після зміни прізвища.