Четверта група розрахована виключно на с/г виробників, якими можуть виступати як юридичні особи – сільгоспвиробники (незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка товаровиробництва за попередній звітний рік дорівнює або перевищує 75%), так і фізичні особи підприємці-фермери, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства(родичі, члени однієї сім’ї). Вони здійснюють вирощування, відгодовування, збирання, вилов, переробку власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж.
Вирощувати сільгосппродукцію треба за місцем своєї податкової адреси, продавати без обмежень щодо місця розташування землі, яка перебуває у користуванні фермерського господарства( приміром орендовані, які знаходяться не за податковою адресою ФОП). А от площа сільгоспугідь або земель водного фонду у власності або користуванні членів фермерського господарства має бути не менше 2 і не більше 20 га, та мають бути документи підтверджуючи право власності або користування.
Фізичним особам-фермерам заборонено наймати працівників, але можлива співпраця за договорами ЦПХ.
Читайте також: Єдиний податок ФОП 3 групи у 2024 році
На податкову ставку не впливає ні розмір доходу, ні розмір прибутку, який одержує платник єдиного податку четвертої групи. Базою оподаткування для четвертої групи є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації. Визначеного станом на 1 січня базового податкового(звітного) року.
Розмір ставки єдиного податку четвертої групи залежить від категорії земель та їх розміщення п.293.9 ст.293ПКУ.
Платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року. Подають податкову декларацію відповідному контролюючому органу за місцем знаходження платника податку та місцем розташування земельної ділянки. Податковим (звітним) періодом є рік. Якщо за звітний рік відбулися зміни щодо площі земельної ділянки, зменшення або зріст угідь уразі отримання або втрати права власності або користування необхідно: встановити суму податкового зобов’язання с дати коли відбулися зміни до останнього дня року; подати уточнюючу декларацію.
Сплачується податок щокварталу протягом 30 календарних днів, що настають після останньої дати звітного кварталу: за перший квартал 10%, за другий квартал 10%, за третій квартал 50%, за четвертий квартал 30%.
Щодо сплати єдиного страхового внеску , то підприємець-фермер сплачує ЄСВ за себе і не зобов’язаний сплачувати за членів фермерського господарства. Вони роблять це самостійно тільки якщо є платниками ЄСВ інших підстав( оформлені як ФОП і сплачують внесок за себе, є найманими працівниками і ЄСВ за них сплачує роботодавець).
Також корисно: Єдиний податок ФОП 2 групи у 2024 році.
База нарахування -фермерський дохід, максимальна сума, з якої треба сплатити ЄСВ, – 15 мінімалок, це 100 500 грн. у 2023 році.
Якщо людина не отримувала доходу, ЄСВ все рівно треба сплатити у сумі не менше 22% відсотків від мінімальної заробітної плати. Це 4422 грн у 2023році на квартал.