Четверта група оподаткування призначена для виробників сільськогосподарської продукції. До неї відносяться юридичні особи, частка виробництва сільгосппродукції котрих в загальному виробництві перевищує 75%. Також до неї відносяться фермери, фізичні особи, в т. ч. і члени фермерського господарства, члени однієї родини.
Підприємці, котрі мають намір оформити єдиний податок 4 групи, повинні займатися виробництвом або вирощуванням чи переробкою с/г продукції власного виробництва, а також її продажем. До цієї ж групи відноситься і вилов риби.
Важливою умовою є те, що вирощувати сільгосппродукцію треба за місцем податкової адреси або за місцем знаходження земельної ділянки, яке перебуває у користуванні. На місце продажу вирощеної продукції ці обмеження не розповсюджуються. Розмір площі земельної ділянки або водного фонду, що перебуває у користуванні, повинна бути не менше 2 і не більше 20 га. Власник повинен мати документи, що підтверджують право володіння або користування ділянкою.
Фізичним особам, що займаються фермерською діяльністю, заборонено наймати працівників, але можлива співпраця за цивільно-правовими договорами.
На розмір ставки доходу не впливає ні організаційно-правова форма, ні розмір прибутку. Базою для оподаткування є оцінка вартості одного гектару сільськогосподарських угідь та коефіцієнт індексації. Коефіцієнт визначається щорічно, станом на 1 січня.
Ставка єдиного податку для ФОП 4 групи
Розмір ставки податку залежить від категорії угідь. Він вказаний у Податковому кодексі України – п. 293.9 ст. 293.
Платники ЄП 4 групи самостійно розраховують розмір платежу, станом на 1 січня. Розрахувати розмір потрібно до 20 лютого поточного року. Подається декларація за місцем знаходження відповідної ділянки. Звітний період – 1 рік.
Якщо протягом звітного періоду відносно площі ділянки відбулись зміни, подається уточнююча декларація. Зміни вказуються з дня, коли вони відбулись, до кінця року.
Сплачується податок кожного кварталу, для цього дається 30 днів, по закінченню звітного періоду. Податок сплачується нерівномірно – по закінченню першого та другого кварталу сплачується 10%, по закінченню третього кварталу сплачується 50%, а після закінчення четвертого кварталу 30%.
Фермер, котрий має статус фізичної особи, сплачує єдиний соціальний внесок лише за себе, за членів господарства він це робити не зобов’язаний. Вони сплачують за себе самостійно та й лише в тому випадку, коли є платниками ЄСВ з інших підстав, наприклад, мають статус фізичної особи-підприємця.
Нараховується ЄСВ на дохід фермера. Максимальна сума, з якої необхідно сплатити податок – 15 мінімальних заробітних плат. Сьогодні це 120 тис. грн.
Якщо за звітний період доходу не було, ЄСВ сплачується у розмірі 22% від мінімальної зарплати. У 2025 році ця сума дорівнює 1760 грн.
Читайте також: Єдиний податок ФОП 3 групи у 2024 році