Не завжди платники податків вважають, що загальний порядок оподаткування є вигідним для його підприємства. І тоді приймається рішення стосовно можливостей перейти на спрощену систему обліку та звітності.
Тобто простими словами єдиний податок – це альтернативний спосіб оподаткування.
Обрати спрощену систему можуть як підприємства так і фізичні особи-підприємці.
Податкове навантаження зменшується та значно скорочуються витрати на ведення бухгалтерії, тому що суб’єкти підприємницької діяльності сплачують податки від загальних доходів і при цьому не враховуються витрати. Завдяки такій особливості податковий та бухгалтерський облік спрощуються.
Єдиний податок в Україні передбачає різні варіанти ставок, а тому для чіткого визначення їх розмірів розрізняють чотири групи платників : до перших трьох груп відносяться фізичні особи-підприємці та деякі підприємства; четверта група – підприємства, платники сільгоспподатку.
Розрахунки щодо ставки єдиного податку зумовлені, зокрема Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” від 03.11.2022 р. № 2710-IX.
На 1 січня 2023 року законодавці зафіксували мінімальну заробітну плату на рівні 6700 грн – без подальших її змін протягом поточного бюджетного року. Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2023 рік встановлений у розмірі 2684 грн і теж залишатиметься незмінним цього року.
Отже, розмір ставки єдиного податку у 2023 році:
– для платників, що входять до першої групи – 268,4 грн (10% від прожиткового мінімуму);
– для платників, що входять до другої групи – 1340 грн (20 % від мінімальної заробітної плати);
– для платників третьої групи – сума не змінилася з 2022 року;
3% доходу для платників ПДВ;
5% від суми доходу для неплатників ПДВ;
2% спеціальний режим на період дії воєнного стану для неплатників ПДВ.
Також зазначимо , у випадку коли підприємець обирає ставку для єдиного податку у 3% , він має бути зареєстрований як платник ПДВ, а з цього виходить, що поширюватиметься правило оподаткування ПДВ ( загальна система оподаткування).
Слід зауважити, що з 1 липня 2023 року рішенням уряду вносяться зміни до Податкового Кодексу України в частині скасування для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб третьої групи із застосуванням ставки у розмірі 2% від суми доходу.
– для платників, що входять у четверту групу – сума може змінюватись залежно від характеристик земельної ділянки та від її площі.
Щодо питання термінів складання звітів та оплати єдиного податку:
– звіт, як і оплата за ЄП має проводитися щоквартально;
-нарахування заробітної плати та відповідні звіти – щомісяця;
-ПДВ – оплачується щомісяця, але можливий перехід і на щоквартальну оплату.