Від функціонування медичної галузі залежить наше життя та здоров’я. Но, в реальному житті, досить часто трапляються випадки порушень прав медичних працівників та медичних установ. Ці порушення пов’язані з бюрократичними перепонами, недоліками законодавства, необізнаності медичних працівників у своїх правах. Медичні працівники, під час виконання своїх обов’язків, досить часто зазнають правового, морального і, навіть, фізичного тиску. У зв’язку з чим вони потребують підтримки, а захист прав медичних працівників додаткового правового регулювання.
В цій статті ви ознайомитесь з основними аспектами захисту прав медичних працівників, їх обов’язками, основними видами порушень прав та шляхи вирішення проблем.
Права медичних працівників
Права медичних працівників на безпечні умови праці передбачені в Законі України «Про охорону праці». Медичні працівники повинні мати відповідний одяг та медичні засоби, які гарантують безпеку їхнього життя та здоров’я. За свою працю вони повинні отримувати гідну заробітну плату та відповідні соціальні гарантії.
Також права медичних працівників регулюються Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Відповідно до норм цього закону медичні працівники мають право на:
- Повагу до честі та гідності;
- На кваліфіковану допомогу в разі отримання професійних захворювань чи травм, пов’язаних з виконанням професійних обов’язків;
- На захист від безпідставних обвинувачень.
Першочергове значення ці права мають у випадку психологічного або фізичного насильства під час виконання професійних обов’язків. На жаль, в багатьох лікарняних закладах питання безпеки потребують покращення.
Професійні обов’язки медичних працівників
Обов’язки медичних працівників залежать від посади. Конкретні обов’язки пов’язані з посадою, етичними нормами, професійними стандартами. Серед обов’язків можна виділити основні:
- Надання своєчасної та якісної допомоги;
- Збереження лікарської таємниці;
- Дотримання норм професійної етики;
- Підвищення кваліфікаційного рівня.
Слід зазначити, що медичні працівники окрім безпосередньо надання медичної допомоги, додатково виконують і адміністративні функції, що перевантажує графік. У зв’язку з цим, епізодично виникають конфлікти, пов’язані з недоліками в організації процесу, забезпечення ресурсами та ін.
Причини порушення прав медичних працівників
До порушення прав медичних працівників частіше за все призводять наступні фактори:
- Відсутність належного фінансування галузі. В лікарнях відсутні медикаменти, належне обладнання, це впливає на безпеку та якість надання послуг.
- Необізнаність в правах. Багато медичних працівників не знайомі зі своїми правами та не вміють ними користуватись.
- Конфлікти з пацієнтами. Хворі досить часто у своїх проблемах звинувачують лікарів, навіть у тих випадках, коли вони діяли в рамках закону.
- Недосконалість норм права. Не завжди в законах є чіткі норми захисту прав медичних працівників перед керівництвом чи перевіряючими органами.
До кого звернутися за правовою допомогою
Якщо права медичного працівника порушені, він може звернутись до:
- Профспілки медичних працівників. Профспілка допоможе зібрати необхідні докази та буде представляти інтереси працівника в суді.
- Юридичних компаній. Деякі юридичні фірми та адвокати спеціалізуються на медичному праві та надають консультації, представляють інтереси працівників.
- Держінспекція з питань праці. Вона контролює дотримання законодавства з питань праці.
- Суду. Коли попередні методи не дали результату, суд може стати останнім шансом відновлення порушених прав.
Важливо пам’ятати, що грамотне оформлення порушеного права в рази підвищує шанс на позитивне вирішення питання.
Оскарження рішення суду
Навіть, якщо суд першої інстанції не відновив порушені права, дається 30 днів на оскарження в рішення. В разі, якщо і апеляція не допомогла, є можливість оскаржити рішення в касаційній інстанції. Але для того, щоб отримати позитивне рішення, повинно бути порушення норм матеріального чи процесуального права.
Для того, щоб апеляційна скарга була розглянута, важливо вірно її оформити, вказавши:
- Реквізити рішення суду першої інстанції, яке оскаржується.
- Підстави оскарження.
- Докази порушення норм матеріального чи процесуального права.
Щоб не програти суд апеляційної інстанції, радимо звернутися до кваліфікованих адвокатів, котрі допоможуть визначити порушені норми права та зібрати всі необхідні докази.
Захист прав медичних установ та їх працівників – це важливий елемент стабільної роботи системи охорони здоров’я. В разі дотримання законодавства, підвищення рівня правової обізнаності медичних працівників та удосконалення законодавства, ситуацію можна покращити. Всі медичні працівники повинні знати свої права та захищати їх, адже від цього залежить не тільки їх подальша робота, але й добробут суспільства в цілому.