Приватизація дачної земельної ділянки

Отримати дачну земельну ділянку в Україні бажає чимало людей, проте не всі знають, що її можна отримати безкоштовно. Головними в цьому випадку є питання про те, які документи для приватизації дачної ділянки потрібні, куди звертатися, і, без сумніву, скільки коштує приватизація дачної земельної ділянки.

Безкоштовна передача землі

Земельне законодавство України не містить терміну «приватизація», однак виходячи з інших законодавчих актів, це поняття все-таки можна вживати коли мова йде про передачу земельної ділянки з державної у приватну власність осіб.

Отож, з чого слід почати приватизацію дачі?

Межі надання ділянок

Перед тим як розпочати процедуру приватизації земельної ділянки потрібно чітко встановити її межі, згідно яких відповідна ділянка може безоплатно перейти у власність особи. Земельним кодексом України (ст. 121)  встановлено, що громадяни можуть приватизувати дачну ділянку безкоштовно:

• для садівництва – площею, що не перевищує 0,12 га;

• для побудови індивідуального житлового будинку на присадибній ділянці – площею не більше 0,25 га (в сільській місцевості) і 0,1 га (у міській місцевості);

• для побудови дачного будинку – площею не більше 0,12 га.

Примітно, що реалізація права на приватизацію дачної земельної ділянки з одним цільовим призначенням, не обмежує прав громадянина на безоплатне отримання землі з іншим призначенням. Іншими словами, якщо особа отримала безкоштовно землю для садівництва, то вона може також звернутися до уповноважених органів із заявою на приватизацію ще однієї ділянки, наприклад, для будівництва дачного будиночка. Ці положення закріплені у ст.116 ЗКУ.

Приватизацію дачної земельної ділянки в Україні можна умовно поділити на 2 види. У першому випадку об’єктом приватизації є земля, яка перебуває в користуванні. У другому – земля не використовується. Використання земельної ділянки передбачає один з декількох варіантів:

1. Особа збудувала або купила будинок і вважається його власником. Земля, на якій цей будинок збудований була виділена особі ще при Радянському Союзі, однак своєчасно він право власності не оформив;

2. Особа є членом дачного або садового товариства, кооперативу. У цьому випадку земля йому була виділена цим кооперативом, відповідно, вона знаходиться у нього в користуванні, а не у власності;

3. Особа фактично користується ділянкою.  Щоб приватизувати таку ділянку потрібно, щоб термін користування був більше 15 років. При цьому користування повинно бути відкрите, безперервне і сумлінне. У цьому випадку діє принцип набувальної давності.

Етапи приватизації

Приватизація земельної дачної ділянки, що перебуває в користуванні, здійснюється в кілька етапів. Першим кроком буде подання відповідної заяви в районну адміністрацію за місцем знаходження землі. Заява оформляється у вільній формі, головне, не забути визначити в ній характеристики ділянки, тобто її місцезнаходження, площа, а також підстава для приватизації і дані про самого заявника. Які документи для приватизації дачі потрібні ще? Додаються копії паспорта та ІПН , копії документів, що підтверджують вимоги заявника (договір про придбання будинку, довідки з садового товариства, що підтверджують членство і виділення ділянки в користування, тощо). У разі приватизації землі за набувальною давністю будуть потрібні свідчення декількох свідків, які підтвердять цей факт.

Подавши документи, необхідні для приватизації дачної ділянки, потрібно чекати позитивного рішення уповноваженого органу. Після отримання цього рішення залишиться тільки виготовити технічні документи, для цього знову потрібно звертатися в спеціалізовану компанію, яка здійснює підготовку технічних документів при приватизації дачної ділянки. Вартість приватизації дачної ділянки в таких організаціях різниться і визначається складністю робіт.

Приватизація землі, яка не знаходиться в користуванні

Приватизація дачної ділянки не пов’язана з її обов’язковим перебуванням в користуванні. Достатньо бажання використовувати її в майбутньому. Порядок приватизації дачі в цьому випадку майже ідентичний першому варіанту. Для цього потрібно так само звернутися до відповідного органу і подати заяву на приватизацію дачної ділянки. У заяві потрібно вказати бажаний розмір ділянки та мету її використання, а також бажане місце її розташування (краще докласти карту або викопіювання, на якій вказати точне місце розташування ділянки).

Після отримання позитивного рішення необхідно оформити всю документацію на землю. Слід зазначити, що цей етап складний оскільки потрібно скласти землевпорядний проект, погоджений спеціальною комісією.

Якщо у Вас виникли питання, то ми готові допомогти. Звертайтесь за вказаними контактами.

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тетяна Кордіяка

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тарас Бачинський