Стягнення боргу за розпискою: як стягнути борг

Для стягнення боргу за розпискою необхідно звернутися до суду з позовною заявою. Розписка є доказом наявності боргового зобов’язання. Позов подається до місцевого суду за місцем проживання відповідача.

У позовній заяві необхідно чітко зазначити суму боргу, обставини його виникнення, а також докази, що підтверджують невиконання зобов’язання. 

 

Договір позики, мабуть, є одним із перших, який почав на законодавчому рівні врегульовуватися правом. Враховуючи велику поширеність цього виду суспільних відносин, ще у 2 тисячолітті до нашої ери, були зроблені спроби законодавчо врегулювати їх існування на території Вавилону та Єгипту. В Україні поширені випадки, коли за рахунок розписки люди отримують кошти, але це відбувається не завжди.

На сьогодні жодна людина, навіть не усвідомлюючи цього, вступає у договірні відносини позики, що регулюються Цивільним кодексом України. Яскравим прикладом укладення такого договору можуть бути як передання другу коштів на проїзд, подрузі – прикрас, так і коли йдеться про більш серйозні речі – грошова позика на суму розміром 100 000 грн для відкриття власного бізнесу.

Яку юридичну силу має розписка?

Розписка – це письмовий документ, який підтверджує передачу та отримання від іншої особи певної суми грошових коштів. Також включається майно, документи. Дана практика існувала включно до 2013 року, допоки Верховний Суд України не висловив свою правову позицію щодо письмової розписки. На думку колегії суддів Верховного Суду України, письмова форма договору позики є доказом передачі грошової суми. За своєю суттю розписка є документом, який видається боржником кредитору за договором позики. підтверджуючи укладення. Ще враховуються умови договору, засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми.

З цього можна зробити висновок, що письмова розписка є тотожна договору позики. До неї можна застосовувати те ж законодавче регулювання, що і до договору.

Консультація юриста

Як відбувається стягнення боргу через суд?

Стягнення боргу через суд в Україні — це законна процедура. Вона дає кредитору можливість повернути свої кошти у разі, якщо боржник добровільно їх не повертає. Процес починається зі звернення до суду з позовною заявою. До неї додаються докази існування боргу, тобто боргова розписка, договір позики, переписка, платіжні документи.

Згідно зі статтею 19 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про захист цивільних прав і законних інтересів. Зрозуміло, що включаються вимоги щодо повернення боргу. Після розгляду справи суд виносить рішення. Якщо боржник не виконує його добровільно, кредитор може звернутись до державного або приватного виконавця. Це необхідно для примусового виконання рішення. Норми вимоги вказані у статті 18 Закону України «Про виконавче провадження».

Як має виглядати розписка?

Законодавством України не встановлено жодних вимог щодо форми та змісту письмової розписки. Однак, для того щоб домогтися реального стягнення боргу за розпискою, на нашу думку, слід зазначити наступні дані:

  • Дата та місце складення розписки;
  • Прізвище, ім’я, по батькові особи, яка отримує від вас гроші, майно;
  • Реєстраційні дані цієї особи (серія та номер паспорта, ідентифікаційний код, місце проживання);
  • Сума коштів, майно, яке було отримано нею цифрою та в дужках прописом (обов’язково зазначається кількість, валюта, якість отриманого);
  • Конкретна дата або подія, при виникненні якої боржник буде зобов’язаний повернути Вам майно, грошові кошти;
  • Власноручний підпис особи, яка склала розписку.

Слід зауважити, що розписка повинна бути написана власноручно особою, яка її Вам надає, що дозволить в майбутньому уникнути спорів щодо дійсності виданої розписки.

Строк дії боргової розписки за правилами

Цивільне законодавство не встановлює спеціального строку дії боргової розписки. Але відповідно до статті 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність становить 3 роки. Це означає, що кредитор має три роки для звернення до суду з моменту, коли він дізнався про порушення. А якщо в розписці не вказано строк повернення боргу, боржник повинен повернути кошти протягом 30 днів з моменту пред’явлення вимоги.

Як оскаржити боргову розписку?

Оскаржити боргову розписку можливо, але для цього потрібно мати вагомі докази. Варто довести, що розписка була підписана під тиском або обманом. Вона може бути підробленою, потрібна експертиза підпису. Третій варіант оскарження, коли документи не відображає реальних правовідносин. Наприклад, це стосується фіктивних позик.

Суд розглядає такі спори в межах цивільного судочинства. Варто пам’ятати, що тягар доказування у випадку оскарження лежить на особі, яка ставить під сумнів дійсність документа. Також можливе звернення до правоохоронних органів у разі підозри на шахрайство чи підробку документа. Все прописане у статті 358 Кримінального кодексу України.

АО «Бачинський та партнери» розуміється на важливості питання про стягнення боргу за розпискою. Разом з професійним юристом легше домовитися з боржником або підготувати матеріали до суду. Діє повний супровід, тому люди швидко вирішують питання, телефонуйте.

Що робити якщо кошти не повернули?

У випадку, якщо кошти не були повернуті боржником у встановлений термін, розчаровуватися або, що гірше, погрожувати боржнику не варто. Перш за все потрібно спробувати домовитися про повернення боргу в добровільному порядку, адже це може пришвидшити його повернення у декілька разів, в порівнянні зі стягненням боргу у судовому порядку.

На ім’я боржника слід направити письмовий Лист-вимогу про повернення коштів, та у випадку відсутності будь-яких дій з його сторони, звертатися до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів. Лист-вимога є додатковим доказом для суду, у випадку якщо Ви захочете забезпечити позов шляхом накладення арешту на майно боржника, що дозволить в майбутньому реально отримати матеріальну сатисфакцію за договором позики.

Розгляд справи про стягнення боргу за розпискою поширюється не лише на виокремлення необхідних юридичних фактів, для повернення боргу, а і до правильного розрахунку процентів за користування грошовими коштами, штрафних санкцій згідно законодавства України та індексу інфляції, що є доволі складним процесом.

Ми вам
зателефонуємо