Територіальне походження як підстава набути громадянство України

 

 

Територіальне походження – чи не найпоширеніший спосіб набути громадянство України. Лише за останні 5 місяців 2015 року (згідно статистичних показників діяльності ДМС України) близько 2900 осіб отримали українське громадянство саме на цій підставі.

Для набуття громадянства за територіальним походженням враховується два основних критерії. Перший критерій – народження або постійне проживання до проголошення незалежності України, тобто до 24 серпня 1991 року на території, яка після розпаду СРСР стала територією України згідно закону «Про правонаступництво» та другий критерій – народження або постійне проживання на територіях, що історично раніше відносились до українських земель (зокрема УРСР, ЗУНР, УНР, тощо).

Набути громадянство за територіальним походженням можна не тільки тоді, коли особа, яка виявила бажання стати громадянином України безпосередньо сама народилася або проживала на вищезгаданих територіях, але й також якщо там народилися один з її батьків, дід або баба, рідні (як повнорідні так і неповнорідні)  брат або сестра, син або донька, онук або онучка.

У порівнянні з іншими способами набуття громадянства, оформлення набуття громадянства за територіальним походженням є значно простішим, адже необхідно зібрати відносно невеликий за обсягами пакет документів та й строки розгляду заяви є набагато коротшими (близько 3 місяців).

Отож, для того, щоб набути громадянство за територіальним походженням необхідно подати наступне:

– заява встановленого зразка;

– 2 фото розміром 3,5х4,5 см (на матовому папері);

– документ, що підтверджує факт народження або постійного проживання на території України;

– зобов’язання припинити іноземне громадянство (або ж декларацію про відсутність іноземного громадянства для осіб без громадянства; заяву про зміну іноземного громадянства якщо існує міжнародний договір між Україною та іноземною державою про автоматичне припинення громадянства цієї держав з набуттям українського громадянства).

Зазначений перелік документів є базовим і залежно від конкретної ситуації може доповнюватися іншими документами. Наприклад, якщо підставою для набуття громадянства є народження бабці заявника на території України то додатково (крім вже згаданого раніше переліку документів) необхідно подати також:

–  свідоцтво про одруження (якщо прізвище баби змінювалось);

– свідоцтво про народження одного із батьків заявника. Тобто, по суті, заявнику-онуці  доведеться зібрати з документів своєрідне «генеологічне дерево», для того щоб підтвердити  свій родинний зв’язок із бабою.

Одночасно з поданням основного пакету документів для оформлення набуття громадянства також подається паспорт заявника з нотаріально засвідченим перекладом на українську мову, а також документ, що підтверджує факт проживання заявника на законних підставах в Україні.

Усі документи подаються заявником особисто до відповідного територіального підрозділу ДМС України за місцем його проживання або до дипломатичного представництва чи консульської установи (якщо заявник постійно знаходиться за межами України). Заява про набуття громадянства дитиною разом з іншими документами подається одним із батьків дитини. Якщо дитині на момент подачі документів виповнилось 14 років додатково також заповнюється нею є заява про згоду на набуття громадянства.

У випадку відсутності документів, за допомогою яких можна встановити наявність факту народження або постійного проживання на території України чи наявність відповідних родинних зв’язків для набуття громадянства подається відповідне рішення суду.

З особливою уважністю та ретельністю слід віднестися до підготовки та оформлення усіх  документів, адже найменша  помилка (навіть орфографічна) може стати причиною відмови у прийнятті документів.

АО “Бачинський, Коломієць та партнери” надає весь комплекс правових послуг, пов’язаних з оформлення документів необхідних для отримання українського громадянства та супроводом іноземців при поданні документів у територіальні підрозділи ДМС України.

 

 

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Ольга Свинобой

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Вікторія Кухтин

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Ірина Шумська

Якщо у Вас є запитання Юрист допоможе Вам


Тарас Бачинський