Чи можна отримати пенсію померлого чоловіка військовослужбовця

Введення воєнного стану обумовило прийняття чималих змін у всіх сферах нашого життя, в тому числі й щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів його родини.

Так, базовий закон наголошує, що право на пенсію у разі втрати годувальника, а це саме такий вид пенсії, мають батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли 60 років незалежно від наявності у них страхового стажу, або є особами з інвалідністю.

 

Хто має право отримати пенсію померлого військовослужбовця

А у разі, якщо військовослужбовець загинув при виконанні службових обов’язків (захисті Батьківщини) в 55 років, незалежно від тривалості страхового стажу.

Також, таке право надається дружині годувальника, яка зайнята доглядом за його дитиною віком до 8 років.

Пенсія в разі втрати годувальника в такому випадку призначається незалежно від віку і працездатності дружини та за умови, якщо дружина не працює.

Водночас у разі загибелі годувальника внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або виконанні інших обов’язків військової служби, дружина, яка здійснює догляд за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років, має право на пенсію незалежно від того чи вона працює.

Консультація юриста

На який розмір пенсії можуть розраховувати члени його родини?

Розміри пенсій за військовослужбовців, які загинули встановлюється:

  • батькам або одному з батьків чи дружині (чоловікові) 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого годувальника, незалежно від наявності інших непрацездатних членів сім’ї;
  • іншому непрацездатному члену сім’ї (дитині) — у розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого годувальника, двом та більше непрацездатним членам сім’ї (дітям) — по 50% грошового забезпечення (заробітної плати).

У разі смерті військового, що не пов’язана з виконанням службових обов’язків, право на отримання пенсійних виплат знову ж таки мають: батьки та дружина/чоловік годувальника.

Умова отримання пенсії: досягли 60 років незалежно від наявності у них страхового стажу, або є особами з інвалідністю. Розмір пенсійної виплати: 30% заробітної плати померлого на кожного члена сім’ї.

Необхідно зазначити, що незалежно від причини смерті годувальника, мінімальний (два прожиткові мінімуми для непрацездатних осіб, це 4772 грн) та максимальний (10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, це 23610 грн) розміри пенсії в разі втрати годувальника застосовуються до кожного непрацездатного члена сім’ї окремо.

Окрім отримання пенсії у разі втрати годувальника вищезазначені члени родини також мають право на одноразову грошову компенсацію.

Право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 мільйонів гривень сім’ям загиблих військовослужбовців передбачено постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року.

Як бути дружинам тих військових, коли шлюб не був офіційно зареєстрований?

Адвокати радять в такому випадку звертатись до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки та перебування на утриманні померлого військового.

Допомогти розібратись у питаннях права на пенсійне забезпечення після померлого військового, встановлення юридичних фактів спільного проживання, а також в процедурі досудового або судового оскарження – допоможуть наші кваліфіковані юристи з пенсійного напрямку діяльності.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок