Чи можна виїхати за кордон, якщо є непогашена судимість

У загальному випадку наявність судимості не є автоматичною підставою для заборони виїзду за кордон. Однак існують винятки. Якщо судимість не погашена і судом винесена відповідна заборона, виїзд може бути обмежений. Крім того, деякі країни самостійно встановлюють правила щодо в’їзду осіб із судимістю.

Тому важливо попередньо перевірити, чи не накладено судової заборони на виїзд і чи відповідає ваша ситуація вимогам обраної країни.

 

У зв’язку з активними бойовими діями на території України чоловіки з судимістю міркують щодо виїзду за кордон. Розглядається загальне поняття та наслідки. Професійні юристи розповідають про правила, винятки, обмеження. Надаються роз’яснення щодо нормативної бази, можливі проблеми та шляхи вирішення питань.

Судимість: поняття та наслідки

Під судимістю розуміють правовий статус особи, яка була визнана винною у вчиненні злочину. Зрозуміло, що для неї набрав законної сили обвинувальний вирок суду. До відома судимість триває від моменту набрання вироком законної сили до моменту її погашення або зняття.

Це правило діє навіть після відбуття покарання, тобто особа може залишатися судимою певний строк. Все прописано у статті 89 Кримінального кодексу України. Існують наслідки наявності судимості, такі як обмеження в працевлаштуванні. Піти на державну службу, у правоохоронні органи не можливо. Далі йдуть обмеження в обігу зброї, отриманні ліцензій. У будь-якому випадку враховується, які обставини при вчиненні злочину і яка репутація особи.

Чи може людина з судимістю виїхати з України?

Якщо розглядати загальне правило, людина з судимістю може виїхати за кордон. Коли немає додаткових обмежень, накладених судом або слідством, перешкоди відсутні. Але є винятки, наприклад, коли особу не знято з обліку в ЄРДР. Так називають реєстр досудових розслідувань. Ще заборона на виїзд можлива, якщо триває слідство чи судовий процес. Часто трапляється, що судом накладено запобіжний захід або заборона на виїзд.

Виїзду за кордон звільнених осіб: які є обмеження?

Особи, які були засуджені, але звільнені від відбування покарання, можуть виїжджати за кордон. Слід пам’ятати, що такий виїзд не завжди є безумовно дозволеним. Усе залежить від правового статусу особи після звільнення і наявності обмежень. Якщо казати про основні правові обмеження, в першу чергу, це наявність непогашеної судимості.

Знову ж таки враховується посилання до статті 89 Кримінального кодексу України. Судимість зберігається навіть після умовно-достроково звільнення чи при звільненні від покарання з випробуванням. Як висновок судимість не є підставою автоматичної заборони виїзду. Але вона може бути врахована судом чи слідством при встановленні обмежень. Також вона викликає підвищену перевірку прикордонниками або дипломатичними службами інших держав.

Інша справа – це судова заборона. Згідно зі ст. 183 КПК України, слідчий суддя може накласти обмеження на виїзд за кордон. Це відбувається у вигляді запобіжного заходу. Тоді надається підписка про невиїзд чи слідує домашній арешт.

Юристи вказують, що згідно зі ст. 6 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, виїзд забороняється особам, які мають несплачені штрафи. Трапляється, що людина є відповідачем у відкритих виконавчих провадженнях. До зняття обмеження особа не зможе перетнути кордон, навіть якщо судимість погашена або строк завершено.

Під час воєнного стану, відповідно до постанови Кабміну №57 від 27.01.1995 та Закону «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», обмеження діють на підставі військового обліку. Проблеми бувають через підозру в ухиленні від мобілізації, навіть якщо особа була судимою раніше. У таких випадках потрібне додаткове погодження з ТЦК.

АО «Бачинський та партнери» працюють на тим, щоб надати Вам обґрунтовану консультацію. За допомогою професійного юриста дізнаєтеся не лише про загальні правила, але й реальну практику на кордоні у 2025 році, тому телефонуйте.

Ми вам
зателефонуємо