Не рідко у справах мобілізації виникає запитання щодо віку, із якого допускається мобілізація в умовах воєнного стану. Чіткої та прямої відповіді на таке запитання законодавство наразі не містить.
Для того, щоб зрозуміти чи можна мобілізувати людину до 25 років потрібно зрозуміти поняття таких категорій як призовник та військовозобов’язаний.
Хто такий військовозобов’язаний та призовник?
Призовник – чоловік у віці від 16 до 25 років, який приписаний до призовної дільниці, тобто взятий на відповідний військовий облік та який підлягає призову на строкову військову службу.
Військовозобов’язаний – особа, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України на особливий період, зокрема під час дії воєнного стану.
Військовозобовʼязаною стає особа у разі досягнення 25-річного віку або ж у випадку закінчення кафедри військової підготовки та отримання відповідного офіцерського звання.
Простою мовою, призовників призивають на строкову військову службу, а військовозобовʼязаних призивають під час мобілізації при дії особливого періоду та воєнного стану.
Що важливо, під час дії воєнного стану в Україні призов на строкову військову службу не здійснюється.
З цього випливає, що оскільки призовників (осіб у віці від 18 до 25 років) можуть призвати лише на строкову військову службу, що зараз не здійснюється, то під час дії воєнного стану призвати призовника не можливо.
Під час воєнного стану призов за мобілізацією здійснюється лише військовозобов’язаних, тобто тих, хто перебуває в запасі по досягненню 25-річного віку або ж закінчення кафедри військової підготовки.
Читайте також: Правила вручення повістки у воєнний час
Який призовний вік діє в Україні?
Зараз побутує багато неоднакових думок, чуток та суперечок щодо призовного віку. Так, логічним стає запитання: «То який ж призовний вік насправді»?
Час розставити усі крапки над «і». Чинний призовний вік в Україні становить саме 25 років.
І саме після досягнення 25 років особа набуває статус військовозобов’язаного, зараховується у запас та підлягає мобілізації. Крім цього, саме після досягнення 25 років особа повинна стати на військовий облік військовозобов’язаних та змінити військово-обліковий документ із посвідчення про приписку до призовної дільниці на тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Існувало багато законопроєктів та пропозицій про скорочення призовного віку із 27 до 25 років. Зокрема, такі зміни пропонувалися також законопроєктом про мобілізацію, який перебував на розгляді у Верховній Раді України. Нещодавно призовний вік в Україні зменшили з 27 до 25 років (ст. 15 закону України Про військовий обов’язок і військову службу).
То ж з якого віку можуть мобілізувати?
Підсумовуючи усе наведене, можна дійти до висновку, що під час дії воєнного стану, коли призов на строкову військову службу не здійснюється, мобілізувати можна лише особу, яка за статусом є військовозобовʼязаною. Тобто, мобілізувати можуть або чоловіків від 25 років або тих чоловіків, які закінчили кафедру військової підготовки та отримали відповідне звання.
Проте, на практиці доводиться стикатися із найрізноманітнішими ситуаціями, зокрема із випадками, коли фактично призовник отримує військово-обліковий документ військовозобов’язаного (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного) або навіть із випадками мобілізації призовників.
Також може бути цікаво: Термін проходження військово лікарської комісії
Саме тому важливою є консультація мобілізаційного юриста та його мобілізаційна підтримка у будь-яких життєвих ситуаціях.
З будь-яких мобілізаційних запитань, ви можете звертатись до мобілізаційного юриста АО «Бачинський та партнери», який допоможе визначити ваш статус, відповісти на запитання чи підлягаєте ви мобілізації з урахуванням усіх обставин тощо.