Правила вручення повістки у воєнний час

11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила новий Закон про мобілізацію.

Повістка вважається врученою навіть, якщо не було змоги передати її особисто в руки. Якщо військовозобовязаного нема вдома, то працівники ТЦК або інші уповноважені органи підписують документ про неможливість вручення, і ця дата вважається датою, коли військовозобов’язаному вручили повістку.

Інформація, що надана нижче, була актуальна до зміни Закона про мобілізацію (до 11 квітня 2024 року).

В Україні досі триває загальна мобілізація у зв’язку з тривалою широкомасштабною збройною агресією рф проти України.

У рамках проведення загальної мобілізації регулярно здійснюється вручення повісток військовозобов’язаним у різних місцях та невідомими особами, однак чи вважаються законними такі повістки та які насправді правила вручення повістки до військкомату передбачені законом та новим порядком про військовий облік у цій статті Вам розповість військовий адвокат.

 

 

Консультація юриста

ПОРЯДОК ТА ПРАВИЛА ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ ДО ВІЙСЬККОМАТУ 2023 ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Як таких правил вручення повісток немає, однак процес вручення повісток має певні особливості, які регламентовані законодавством, до так званого «закону про вручення повістки» можна віднести наступні нормативно-правові акти:

– Закон України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку»

– Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»

З повним текстом яких можна ознайомитись самостійно за посиланнями. Вас також може зацікавити: відстрочка від мобілізації.

Вручення повістки, як правило першої, для уточнення військово-облікових даних спрямоване на уточнення та оновлення інформації у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів про особу та за необхідності оновлення військово-облікових документів.

Однак для початку розберемось із тим, що таке повістка, кому її можуть вручити та як вона повинна виглядати, оскільки Кабінетом Міністрів України у грудні 2022 року затверджено новий Порядок організації та ведення військового обліку у якому передбачена зокрема і форма оновленої повістки.

Повістка – є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного із зазначенням обов’язку такої особи з’явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (надалі – ТЦК та СП), тобто колишні військкомати.

Консультація юриста

КОМУ МОЖУТЬ ВРУЧИТИ ПОВІСТКУ?

Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.

НОВІ ПРАВИЛА ВРУЧЕННЯ ПОВІСТОК

Що повинна містити повістка за новим порядком військового обліку:

– назву «ПОВІСТКА»;

– ПІБ військовозобов’язаного;

– адресу місця реєстрації або місця фактичного проживання військовозобов’язаного;

– номер повістки;

– номер і дату розпорядження ТЦК та СП про необхідність явки військовозобов’язаного;

Консультація юриста

– дату, час і адресу ТЦК та СП для явки військовозобов’язаного;

– найменування посади та ініціали (ініціал власного імені) і прізвище керівника ТЦК та СП, який видав повістку;

– підпис керівника ТЦК та СП, що видав повістку;

– дату видачі повістки;

– мокру печатку ТЦК та СП, посадова особа якої видала повістку.

Однак, якщо ТЦК та СП дещо видозмінив зовнішній вигляд повістки, який фактично не впливає на її зміст, то така повістка є цілком законною.

вручення повістки у воєнний час

Консультація юриста

ПРОФЕСІЙНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Наші спеціалісти нададуть професійну консультацію.

Будь-яке усне повідомлення, телефонний дзвінок, смс-повідомлення у месенджері, як то “Vіber” чи “Telegram” та інші способи «запрошення до ТЦК та СП» законом не передбачені і не будуть мати жодних юридичних наслідків, а відтак відповідальності ніякої за це не буде.

Якщо хтось наполягає на вашій появі у військкоматі без належної повістки – вимагайте законного письмового сповіщення.

ХТО МАЄ ПРАВО ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ

Отож, вручати повістки військовозобов’язаним можуть лише:

– представники ТЦК та СП, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки

– представники органу місцевого самоврядування (виконавчого органу сільської, селищної, міської ради)

– керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний

Консультація юриста

– управителі багатоквартирних будинків

При цьому, уповноважені особи не можуть проникати до житла особи без її згоди з метою вручення повістки.

МІСЦЕ ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ

Відповідь на запитання, де можуть вручити повістку та чи є вручення повістки на вулиці законним є усталеним.

ЧИ МАЮТЬ ПРАВО ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ НА ВУЛИЦІ

Насправді, чинним законодавством не визначено місце, де повинна вручатися повістка, тому фактично її можуть вручити в будь-якому місці, в парку, на блокпостах, на вулиці чи іншому публічному місці.

Зокрема, пунктами 32 і 47 Порядку, організації та ведення військового обліку, лише додатково наголошено про видачу повісток за місцем проживання та за місцем роботи військовозобов’язаного, однак вручення повістки на вулиці є також законним.

Як військові юристи, ми розуміємо, які проблеми можуть виникнути у військовозобов’язаних та їх родинах на даному етапі. Ми допомагаємо нашим клієнтам з різних питань, зокрема оскарження мобілізації, висновку ВЛК (військово-лікарської комісії), одержанні відстрочки від мобілізації, звільнення від військової служби та супровід у інших питаннях пов’язаних як з мобілізаційною підготовкою та проходженням військової служби.

ЩО БУДЕ ЯКЩО НЕ БРАТИ ПОВІСТКУ АБО НЕ З’ЯВИТИСЬ ДО ВІЙСЬККОМАТУ В ПРИЗНАЧЕНИЙ ЧАС?

Якщо Ви не розписалися про отримання повістки, міра відповідальності за неявку мінімальна.

Консультація юриста

Якщо ж Ви отримали повістку, але не з’явилися, в такому випадку передбачена для початку адміністративна відповідальність, такі дії кваліфікуються за статтею 210-1 КУпАП – за порушення оборони, мобілізаційної підготовки і мобілізації: вперше – за ч. 1 та сплата штрафу як правило 3400-5100 гривень. (Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 – 212-24)).

Надалі, особу, яка отримала повістку і не прибула за викликом, поліція може затримати та доставити до ТЦК та СП.

ЧИ МОЖЛИВА ВІДМОВА ВІД ПОВІСТКИ?

Такий варіант розвитку подій можливий та цілком законний в окремих випадках, однак потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитись від отримання повістки без об’єктивних причин не можна.

Тобто, для відмови в отриманні повістки призовник повинен мати конкретні і поважні причини, серед яких:

  • якщо у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • повістку вручає не уповноважена для цього особа;
  • немає печатки /підпису комісара ТЦК та СП.

Таким чином, якщо при врученні повістки, Ви зауважили об’єктивні помилки, існує можливість відмовитись від її підписання.

У такому разі співробітник ТЦК та СП повинен скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків.

Однак пам’ятайте, що незначна помилка у повістці не є поважною причиною відмови від отримання повістки або неприбуття у ТЦК та СП у розумінні вимог закону, та у випадку неявки у зазначений час настає адміністративна відповідальність, яка передбачає сплату штрафу, а за наявності відповідних підстав може наставати кримінальна відповідальність, а відтак, слід виходити зі змісту та загального усвідомлення самого виклику до ТЦК та СП.

Консультація юриста

Як свідчить інформаційний простір, у разі якщо особа відмовляється брати повістку у воєнний час, прослідковуються негативні тенденції представників ТЦК та СП застосовувати не зовсім законні та репресивні заходи до таких осіб.

Після фіксації Вашої відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку.

Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦК та СП буде доводити, що Ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил обліку, але за те, що ви відмовились від повістки.

Пам’ятайте, що наше законодавство містить конкретно визначену вимогу про те, що повістку повинна вручати уповноважена ТЦК та СП особа, а тому представники ТРО чи поліції не уповноважені вручати повістки.

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ, ЯКЩО ПОВІСТКУ НЕ ВРУЧИЛИ ОСОБИСТО?

Судова практика йде таким шляхом, що належно врученою є лише повістка, яка вручена особисто військовозобов’язаному і він поставив підпис про її отримання.

Постанови Верховного Суду: від 14.12.2021 року у справі №761/8429/16-к та від 28.01.2020 року у справі № 759/5435/16-к.

Тому у випадку, коли про отримання повістки розписались дружина, батьки чи сусіди повістка є неналежно врученою.

Саме тому, якщо повістка була видана не особисто і на ній немає підпису, отримувач може не з’являтися до військкомату.

То ж, якщо Вам вручили повістку або виникли інші запитання чи складнощі пов’язані із мобілізацією та необхідна консультація, звертайтесь до нас за допомогою, а ми із радістю допоможемо.

Наше адвокатське об’єднання “Бачинський Та Партнери” надає якісну та професійну юридичну допомогу у різних галузях права. Наші юристи мають великий досвід у роботі з клієнтами різних категорій, від приватних осіб до великих компаній, тому ми можемо забезпечити ефективний та комплексний підхід до розв’язання юридичних питань наших клієнтів.

Вас також може зацікавити: новий перелік осіб, які не підлягають мобілізації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок