Правила вручення повістки у воєнний час

В Україні триває загальна мобілізація, що введена через військове вторгнення рф, а відтак регулярно здійснюється вручення повісток військовозобов’язаним особам у різних місцях, однак чи вважаються законними такі повістки та який насправді порядок вручення повісток передбачений законом вам у цій статті розкаже військовий адвокат.

Консультація юриста

Повістка – є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного.

Повістка обов’язково має містити підпис керівника ТЦК (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) і мокру печатку. В ній також зазначається дата вручення, адреса військкомату та час, в який потрібно туди звернутися.

Будь-яке усне повідомлення, телефонний дзвінок, смс-повідомлення у месенджері, як то “Vіber” чи “Telegram” та інші способи «запрошення до військкомату» законом не передбачені і не будуть мати жодних юридичних наслідків, а відтак відповідальності ніякої за це не буде.

Якщо хтось наполягає на вашій появі у військкоматі без належної повістки – вимагайте законного письмового сповіщення.

Місце вручення повістки

 Оскільки законодавство чітко не визначає місце, де повинна вручатися повістка, її можуть вручити в будь-якому місці, в парку, на блокпостах, на робочому місці.

Однак вручити повістку може тільки співробітник ТЦКСП, а також уповноважені особи ОМС, керівники підприємств/установ/організацій, зокрема закладів освіти, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків.

Що якщо я не з’явився до військкомату в призначений час?

 Якщо Ви не розписалися про отримання повістки, міра відповідальності за неявку мінімальна.

Якщо ж Ви отримали повістку, але не з’явилися, в такому випадку передбачена для початку адміністративна відповідальність, такі дії кваліфікуються за статтею 210-1 КУпАП – за порушення оборони, мобілізаційної підготовки і мобілізації: вперше – за ч. 1 та сплата штрафу як правило 3400 гривень.

Чи можлива відмова від повістки?

Такий варіант розвитку подій можливий та цілком законний в окремих випадках, однак потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитись від отримання повістки без об’єктивних причин не можна.

Тобто, для відмови в отриманні повістки призовник повинен мати конкретні і поважні причини, серед яких:

  • якщо у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • повістку вручає не уповноважена для цього особа;
  • немає печатки військкомату/підпису військового комісара.

Таким чином, якщо при вручення повістки, Ви зауважили об’єктивні помилки, існує можливість відмовитись від її підписання.

У такому разі співробітник ТЦКСП повинен скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків.

Після фіксації Вашої відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівникам ТЦКСП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку.

Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦКСП буде доводити, що Ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил обліку, але за те, що ви відмовились від повістки.

Пам’ятайте, що наше законодавство містить конкретно визначену вимогу про те, що повістку повинна вручати уповноважена ТЦКСП особа, а тому представники ТРО чи поліції не уповноважені вручати повістки.

Повістка має бути вручена особисто, особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання, що цілком узгоджується із судовою практикою (постанова ККС ВС від 14.12.2021 у справі №761/8429/16-к, постанова ВС від 28.01.2020 по справі № 759/5435/16-к).

Консультація юриста

То ж, якщо Вам вручили повістку або виникли інші запитання чи складнощі пов’язані із мобілізацією та необхідна консультація, звертайтесь до наш за консультацією, а ми із радістю допоможемо.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок