Електронне кримінальне провадження: переваги та недоліки

Уже ні для кого не таємниця, що Україна як держава прагне до цифровізації. Це чітко простежується по запровадженні Дії, Онлайн будинку юстиції, Єсуду тощо. Тенденції до цифровізації торкнулись також і кримінального провадження. Так, порівняно недавно в Україні прийнято Закон України Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування. В цій статті ми розглянемо переваги та недоліки електронного кримінального провадження.

В першу чергу, закон стосується запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, тобто системи, яка забезпечує створення, збирання, зберігання, пошук, оброблення і передачу матеріалів та інформації (відомостей) у кримінальному провадженні.

 

Переваги електронного кримінального провадження

Швидкість та ефективність: З використанням електронних систем можна значно прискорити процес обміну інформацією між сторонами кримінального провадження, що призводить до зменшення часу на погодження рішень слідчого або вчинення інших процесуальних дій в кримінальному провадженні.

Зручність: Електронні системи дозволяють здійснювати багато процедур дистанційно, що зменшує необхідність фізичної присутності сторін у суді або інших органах. Для прикладу, ознайомлення із матеріалами кримінального провадження, як в порядку ст. 221, так і ст. 290 КПК України, має значно стати значно зручнішим для сторін кримінального провадження.

Зменшення паперової та бюрократичної роботи, скорочення відповідних витрат: електронне кримінальне провадження дозволить зберігати всю необхідну документацію в електронному вигляді, що сприяє економії паперу, зменшенню ресурсів для друкування, копіювання документів та зручному пошуку необхідної інформації.

Прозорість: Електронна система кримінального провадження дозволяють сформувати прозорий процес створення, зберігання, надання процесуальних документів або матеріалів кримінального провадження. Це повинно знизити ризики зловживання чи інших правопорушень, зокрема з боку сторони обвинувачення.

Недоліки електронного кримінального провадження

Кібербезпека: Електронна система кримінального провадження може піддаватись хакерським атакам, несанкціонованому доступу сторонніх осіб та витоку даних, що може загрожувати правам і безпеці сторін кримінального провадження, ефективності досудового розслідування вцілому.

Технічні проблеми: Залежність від технологій може створити проблеми у випадку технічних збоїв, системних відмов, відсутності електроенергії або недостатньої підготовки персоналу.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок