Кримінальна відповідальність за підробку документів та підпису в Україні передбачена статтею 358 Кримінального кодексу України. Вона охоплює виготовлення, використання або збут підроблених документів, підписів, печаток, штампів і бланків. За такі дії передбачені різні види покарання — від штрафів та арешту до обмеження або позбавлення волі, залежно від тяжкості правопорушення.
Детальніше про відповідальність розповідаємо нижче.
Підробка документів тягне кримінальну відповідальність, тому люди мають знати усю інформацію на тему. Юристи відкривають статистику щодо порушень, і можна поглянути реальні приклади покарань. Також досліджується нормативна база, поширенні питання, історії з життя.
Коли наступає кримінальна відповідальність за підробку документів?
Кримінальна відповідальність за підробку документів в Україні настає у разі умисного виготовлення, використання або збуту підроблених офіційних документів. Це стосується лише тих документів, які мають юридичне значення. Саме головне з теми вказано у статті 358 Кримінального кодексу України.
Далі розглядаються офіційні поняття. Підроблення офіційного документа розуміється, як створення фальшивого документа або внесення неправдивих відомостей. Зрозуміло, що це може бути паспорт, довідка, свідоцтво, диплом. Важливим є факт використання завідомо підробленого документа. Це коли особа знає, що документ фальшивий, і використовує його, наприклад на роботі, у суді, банку. Саме збут підробленого документа вважається передачею або продажем підробленого документа іншій особі.
Ще трапляються випадки підробки печаток, штампів, бланків. Як варіант, це може бути створення підробленої довідки з підписом і печаткою медзакладу. Для настання кримінальної відповідальності має бути умисел. Правоохоронці визначають, що особа розуміла, що вчиняє протиправні дії. А відповідальність слідує за статтею 358 ККУ. У частині 1 підроблення документа або печатки тягне штраф до 1 350 грн чи арешт до 6 місяців. Ще може бути обмеження волі до 2 років. А частина 3 присвячена використанню підробленого документа. Тут є штраф, арешт або обмеження волі до 2 років. У частині 4 прописані ті самі дії, вчинені повторно або за змовою групою осіб. Відповідальність у цьому випадку сурова – до 5 років позбавлення волі.
Кого можуть притягнути до відповідальності за підробку документів?
До відповідальності може бути притягнута будь-яка фізична особа, яка виготовила підробку. Тобто людина навіть не використала її, але буде відповідати. Далі йдуть ті, хто скористався підробкою, знаючи про її недійсність. В окрему категорію входять замовники і посадові особи, які підробили службовий документ або внесли в нього свідомо неправдиві дані. У статті 366 ККУ як раз йде мова про службове підроблення.
Підробка документів під час воєнного стану
Стаття 358 Кримінального кодексу України завжди актуальна, але в умовах воєнного стану суди та слідчі можуть не застосовувати м’які види покарання. Підробка військового квитка, довідки про непридатність, документів ТЦК може бути кваліфікована як ухилення від мобілізації.
Підробка перепусток, дозволів, документів для евакуації може кваліфікуватися як злочин проти громадської безпеки, особливо якщо підробка пов’язана з перетином лінії фронту, доступом до критичних об’єктів тощо. Якщо фальсифікуються документи на гуманітарну допомогу, можливе звинувачення у шахрайстві або зловживанні службовим становищем.
Так, суд не зможе застосовувати прості види покарання, якщо є обтяжуючі обставини. Нажаль, можливе ув’язнення навіть за вчинення підробки вперше. Якщо підробка документів створює загрозу для військової безпеки, слідство та суд можуть розглядати справу як диверсію чи пособництво ворогу з посиланням на КК України, статтю 358 КК України, статтю 336 КК України, Указ Президента України про воєнний стан №64/2022.
АО «Бачинський та партнери» стоїть на захисті прав громадян особливо під час дії воєнного стану. У зв’язку з цим, професійні юристи працюють на межі можливого щоб допомогти кожному. Це означає, що діє безкоштовна консультація, повний супровід, тому телефонуйте.