У світлі постійного росту глобального вживання та розповсюдження наркотичних речовин, розуміння моменту, коли особа може бути притягнена до кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані з наркотиками, є надзвичайно важливим аспектом. Саме тому у цій статті розмежовуємо розміри наркотичних засобів в розумінні кримінального закону, а також як вони впливають на кваліфікацію діянь винних осіб.
Розмір наркотичних речовин напряму залежить від властивостей та дії, впливу конкретного засобу на людський організм. Також розмір наркотичного засобу може залежати від наслідків вживання такого засобу.
Розміри наркотичних засобів в числових показниках щодо кожного конкретного наркотичного засобу визначено в Таблицях невеликих, великих і особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, що знаходяться у незаконному обігу, затверджених наказом МОЗ від 1 серпня 2000 р. № 188.
В доктрині кримінального права та практиці виділяють такі види розмірів наркотичних засобів:
Невеликий розмір наркотичних засобів – кількість наркотика не перевищує дозу одноразового вживання для однієї особи.
Значний розмір наркотичних засобів – кількість наркотика більша за невеликий розмір, але менша за великий.
Великий розмір наркотичних засобів – кількість наркотика, після вживання якої виникає наркоманія (хворобливий потяг до наркотиків) хоча б однієї особи.
Особливо великий розмір наркотичних засобів – кількість наркотика перевищує в кілька разів великий розмір наркотичних засобів.
Від розміру наркотичних засобів залежить кваліфікація діянь особи, а також те, чи її діяння є кримінально караними.
Так, для прикладу, незаконні дії особи, вчинені без мети збуту, а саме виробництво, придбання, зберігання, перевезення наркотичних речовин у невеликому розмірі не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.
Натомість, винній особі у такому випадку загрожує адміністративна відповідальність за ст. 44 КУпАП.
Кримінальна відповідальність за злочини, пов’язані з наркотичними засобами настає у тому випадку, коли їх розмір є значним, тобто більшим за невеликий розмір та меншим за великий розмір, які чітко визначаються у Таблицях.
Великий та особливо великий розмір наркотичних засобів є кваліфікуючою та, відповідно, особливо кваліфікуючою ознаками. За наявності таких розмірів кримінальна відповідальність є вищою, а покарання є більш суворими.
Також читайте: З якого віку настає кримінальна відповідальність?